Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Васил Пандов: Дигитализацията ще намали незаконния износ на лекарства

| Интервю
Васил Пандов
Снимка: БГНЕС

За справянето с недостига на лекарствени продукти са необходими поредица от мерки, подчерта пред БНР зам.- председателят на здравна комисия в парламента доц. Васил Пандов, който е и депутат от "Продължаваме промяната". 

По думите му една от тези мерки е ограничаването на вертикалната интеграция. Според него този въпрос може да бъде решен. Тези текстове са предлагани от фармацевтичния съюз над 10 пъти в последните 15 години, но досега не е имало воля за това, отбеляза депутатът. Той изтъкна, че в момента в закона има вратички, чрез които това може да бъде заобиколено

Васил Пандов напомни, че проблемът с недостига на лекарства не е присъщ само за България, а за целия ЕС. И другите държави търсят различни подходи за решаване на този проблем. Още преди 15 години започват дискусии по тази тема, коментира той и добави, че първите опити за регулация в тази посока са от 2014 г. 

Недекларираният износ на лекарства е друг проблем, посочи доц. Пандов. Според него това е проблем на контрола. 
"Органи като ДАНС би трябвало също да имат информация кои са големите играчи. От години се говори, че големите играчи в незаконния износ по скоро са дружества, които са търговци на едро", изказа мнението си той.

Подкомисията за недостига на лекарства ще изслуша всички компетентни органи, включително Икономическа полиция, НАП, Агенция "Митници", ДАНС - всички, които могат да проследят този процес, за да се отговори на въпроса защо контролът е занижен, обяви депутатът от ПП.

Според него дигитализацията може да намали незаконния износ.
Относно скандалите в тази посока зам.-председателят на парламентарната здравна комисия подчерта, че в началото винаги има трудности. След месец всички лекари ще издават електронни рецепти, смята той. 

"Преди нещо да стане задължително, участниците в тези процеси не виждат ползата и не са го практикували. Първият ден, когато това стана задължително - тази седмица в понеделник, са издадени около 12 хил. електронни предписания само за антибиотици и диабетни продукти. Преди това са издавани средно на ден около 200. Те ще растат. Предполагам, че в следващите дни ще стигнат количества 15-20 хил. на ден. Преди да е задължително, никой не полага усилия да се подготви". 

Според него няма риск дигитализацията да стане заложник на междусъсловни войни по отношение на генеричните замествания. Има напрежение от двете страни, но пациентът е важен, той е по средата, подчерта Васил Пандов. И припомни, че дълго време имаше повече съпротива от страна на лекарското съсловие за въвеждането на електронната рецепта. 

"Мисля, че това ще отмине. Двете страни ще седнат на масата и ще изчистят спорните въпроси", изказа мнението си депутатът от ПП.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.   
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емилия Лазарова

МОН обещава: Без ощетени ученици на матурата по БЕЛ заради липсващите диаграми

Оценките на учениците от матурата по български език и литература (БЕЛ), провела се в петък, категорично няма да бъдат повлияни от техническата грешка при провеждането на изпита, заради която някои ученици получиха тестове с липсваща диаграма. Това увери заместник-министърът на образованието и науката Емилия Лазарова. "Това е технически..

публикувано на 20.05.24 в 10:08
Фериботи на пристанището в Дувър, Великобритания, архив, 2022 г.

470 млн. паунда годишно за гранични проверки след Брекзит на Острова

Граничните проверки след Брекзит ще струват на бизнеса в Обединеното кралство милиона 470 милиона паунда годишно, се казва в доклад на Сметната палата. Правителственият орган за наблюдение на обществените разходи посочва, че плановете за въвеждане на гранични проверки на стоки, идващи от ЕС, са изправени пред големи проблеми, включително..

публикувано на 20.05.24 в 09:42

Форум за сеизмично инженерство организира УАСГ

Университетът по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) чрез Националния център по сеизмично инженерство организира международен форум за актуални проблеми на сеизмичното инженерство, който започва в 13:30 ч. в столицата. Форумът включва научен семинар, научна конференция, национална дискусия и популярни образователни беседи с ученици от..

публикувано на 20.05.24 в 09:42

Кирил Набутов: Днешна Русия с бързи темпове се връща към времената на хановете от Златната орда

Миналата седмица президентът на Русия Владимир Путин подписа указа за назначаване на новото правителство на премиера Михаил Мишустин. След 12 години начело на министерството на отбраната Сергей Шойгу беше сменен от икономиста и доскорошен вицепремиер Андрей Белоусов. Самият Шойгу беше назначен на поста секретар на Съвета за сигурност на Русия на..

публикувано на 20.05.24 в 09:38

Адв. Мария Петрова: Строежът на Детска болница – като сагата с магистралите

Държавата дълги години използваше детското здравеопазване като нещо, което съществува, но не в най-добрата му форма и с годините имаме по-малко лекари педиатри, по-малко лекари в детски специалности като кардиология, неврология, както и по-малко сестри. И всички тези недъзи са допуснати от държавата, и тя се пуска по инерция и чака решение...

публикувано на 20.05.24 в 09:31

80 млн. лв. отпусна кабинетът за повишаване на заплатите в университетите

​ Близо 80 милиона лева допълнително за възнагражденията в държавните висши училища осигурява служебният кабинет. Двете постановления за отпускане на средствата, за които премиерът Димитър Главчев пое ангажимент през изминалата седмица пред Съвета на ректорите и синдикатите, са вече приети от служебният кабинет, информират от правителствената..

публикувано на 20.05.24 в 09:17
АЕЦ Запорожие

"Грийнпийс" осъжда руските планове за рестартиране на Запорожката АЕЦ

От "Грийнпийс" обявиха, че категорично осъждат плановете на руската държавна ядрена компания "Росатом" и на руското правителство за рестартиране на ядрените реактори на атомната централа в Запорожие. Сред плановете е и изграждане на голяма помпена станция, която да доставя вода на атомната централа, тъй като от близо година - след..

публикувано на 20.05.24 в 09:09