Договорът с "Боташ" е пряка и реална заплаха за националните интереси на България.
Това каза пред БНР енергийният експерт Красимир Манов и уточни:
"Този договор представлява национално предателство, защото не е подписан на реципрочна основа. По този начин ние вкарваме природен газ от Русия или Иран, кой знае откъде още, и го доставяме не в България, а в ЕС, тъй като сме гранична държава. ... Така подписаните клаузи в него са изцяло в ущърб на интересите на страната ни и на дружествата "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", защото те и двете търговски дружества подписаха с "Боташ".
Манов прогнозира, че след проверката на ЕК договорът ще бъде даден на Европейската прокуратура. Комисията потвърди, че е започнала разследване на сделката, сключена от служебното правителство на Гълъб Донев през януари 2023 г. между "Булгаргаз" и турската компания "Боташ", c което "Булгаргаз" получава достъп до терминалите за регазификация на втечнен природен газ и последващия му пренос до територията на България за периода от 1 януари 2023 г. до 31 декември 2035 г.
"Турция подписа няколко договора с Молдова, с Украйна и след това и с Румъния. Тя използва България като транзитна държава. Ние нищо няма да спечелим от това нещо, освен транзитната такса, ще печелят турците", подчерта енергийният експерт.
По думите му има огромни проблеми с този договор:
"ЕК се позовава на това, че договорът с "Боташ" представлява нарушение на конкуренцията в ЕС. Договорът не е бил проверяван от никого у нас. От Европа чакаха и накрая се стигна до естествения ход на нещата да започне ЕК д ни проверява. Ще видите, че там проверката ще бъде направена по правилния начин и за нас ще има щети. Защото този договор е тотално в ущърб на България и на ЕС".
Интервюто на Снежана Иванова с Красимир Манов в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

Строителите са получили най-високото увеличение на заплатите във Великотърновска област. В сектора възнагражденията са увеличени с 11 процента. С толкова за третото тримесечие са намалели средните заплати на заетите в енергетиката в региона. Всеки четвърти във Великотърновска област работи в преработващата промишленост или в търговията,..
Американско-украински разговори по предлагания от Доналд Тръмп нов план за край на войната в Украйна ще се проведат утре в Женева, предаде агенция Ройтерс, цитирайки представител на САЩ. В срещата от американска страна ще участват специалният пратеник на президента Тръмп Стив Уиткоф и държавния секретар на САЩ Марко Рубио. По-рано..
С изложба и демонстрации за отговорно и безопасно поведение на пътя, в Пловдив започна кампанията "Шофирай със сърце и разум". В събитието, организирано от Фондация "Ани и Явор", се включиха младежи от пловдивски училища и много родители с децата им. Участник в игрите, разпределени на няколко щанда в центъра на града, беше и 9-годишният..
Западни лидери разпространиха съвместно изявление по повод оповестения американски мирен план за Украйна. В него се казва, че те категорично се придържат към принципа границите да не могат да бъдат променяни със сила. Украйна и САЩ започват разговори в Швейцария по мирния план на Тръмп "Категорично се придържаме към принципа, че..
От партия "Да, България" призовават жителите на Варна на протест утре пред залата, в която ще се събере Общинската избирателна комисия. Според партията целта на това извънредно заседание е да бъде отстранен Благомир Коцев от кметския пост във Варна, преди идния четвъртък съдът да излезе с решение дали той ще остане в ареста. Борисов е..
Във връзка с обилните валежи от дъжд на територията на област Благоевград, служители на "Напоителни системи" извършват постоянен контрол и наблюдение на участъците на рeка Места, които се стопанисват от дружеството, съобщиха от земеделското министерство. Няма опасност водата, излязла от коритото на река в община Хаджидимово да залее на..
Приключи протестът заради зоните за паркиране в София. Възстановено е движението по моста "Чавдар". Трафикът е обичаен за този час в съботния ден. Недоволството е предизвикано от предложението за разширяване на синята и зелена зона за платеното паркиране и покачването на цените. Протестиращите са категорични, че проблем с паркирането в..
Борбата е кой да контролира администрацията! Новата структура на Столичната община ще се обсъжда в комисии Така архитект Васил Василев,..
В професионалната общност на юристите има едно разбиране за това, че системата е подчинена. За съжаление професионалната общност няма енергията и..
Документът за мирното споразумение за спиране на войната в Украйна няма да бъде подписан в настоящата редакция, сподели в интервю пред БНР доц...