Отминаващата седмица бе белязана от поредния хаос в здравеопазването, този път с електронните рецепти, от бум на изборния туризъм преди местния вот, от отражението на войната между Израел и "Хамас", която според родните политици е страшна, но ние сме повече от готови и от загрижеността на властта да даде на българите евтина храна в условията на пазарна икономика с частни хранителни вериги.
Седмицата започна със заседание на поредния съвет по сигурността - този път към Министерския съвет, свикан от премиера Николай Денков. Обсъдени бяха предизвикателствата и заплахите заради събитията в Израел и Ивицата Газа.
На същото това заседание стана ясно, че българските служби проверяват достоверна ли е информацията, тиражирана от „Уолстрийт джърнъл“, че сред заложниците на „Хамас“ има и български гражданин.
След съвета стана ясно, че страната ни не знае колко са българските граждани в Ивицата Газа и колко от тях желаят да напуснат територията. Но засега няма опасност от повишаване на миграционния поток към България, заяви вицепремиерът и външен министър Мария Габриел:
Електронните рецепти, които влязоха в сила в началото на седмицата бързо скараха лекари и фармацевти, а пациентите за пореден път тръгнаха на обиколки из аптеките в опит да се снабдят с предписаното лекарство. На втория ден от отпадането на хартиената рецепта за антибиотици и антидиабетни лекарства от Българския лекарски съюз поискаха незабавно прекратяване на издаването на електронни рецепти за антибиотици.
Куриозите преди местните избори в България са много - справка на ГРАО, разпространена от регионалното министерство, показва как къщи и апартаменти на един адрес, дори голо поле, приютяват стотици обитатели, които ще гласуват на 29 октомври.
Най-фрапантният случай е от Стамболийски, където една къща по документи е обитавана от 652 души. В Горна Оряховица пък на адрес живеят 138 избиратели, въпреки че сграда няма, а е поле. Апартамент в столичния квартал „Люлин” подслонява 99 гласоподаватели.
Това ще са шестите избори, на които ще гласуваме с машина, а през седмицата Централната избирателна комисия показа образците на хартиената и електронната бюлетини. Най-широки са бюлетините за общински съветници, а най-тесни - за кмет на кметство. Най-дълги са хартиените бюлетини за избор на общински съветници в София и Варна. Те са с дължина 60 см.
Подробности за тези и други от най-важните теми от отминаващата седмица чуйте в звуковия файл.
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..