Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спецоперация на полицията във Велико Търново срещу купения вот

Снимка: Здравка Маслянкова

Полицията във Велико Търново задържа трима мъже за нарушения на политическите права на гражданите и на изборното законодателство. Единият от арестуваните е мъж от Велико Търново, занимаващ се с икономически престъпления, срещу когото има сигнали за купуване на гласове. Задържани бяха и двама мъже от село Водолей, които са предлагали на колебаещите се местни жители различни облаги, ако гласуват за някой от двамата кандидати за кмет на селото. 

Работи се по 10 сигнала за изборна търговия в община Велико Търново. Проверяват се и адреси с голям брой регистрирани избиратели.

Новото тази година в "изборната търговия" са екскурзиите в чужбина след 29 октомври, посочи Веселин Райков, началник на Полицейското управление във Велико Търново: 

"Повече се цели местните кандидати да си осигурят гласоподаватели. Има и обещания за екскурзии за след изборите". 

Хората във Водолей отричат:

"Каква екскурзия? Каква търговия, какви пари да дават? Абсолютно нищо няма".

Полиция и жандармерия проверяваха магазини, арендатори, хора, занимаващи се с дърводобив, за списъци с лични данни на избирателите:

"Няма тетрадки с вересии. Не зная каква е цената на гласа“. „Нищо не намериха у дома. Водят ме в полицията, нямаше проблем за нищо".

Проверки имаше и за изборен туризъм. За последната година жителите на Водолей са се увеличили най-малко с 50 избиратели. Регистрациите са на адреси с видимо необитаеми имоти, посочи полицейският началник Веселин Райков:

"Не говорим само за Водолей. Като цяло доста от кандидатите съдействат на хората, за да бъдат адресно регистрирани, да им извадят документи, лични карти. Това също е завишаване, което отчитаме, и на предишни избори не е имало такива случаи".

Снимка: Здравка Маслянкова
По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кремена Атанасова

Кремена Атанасова: Позорен и срамен бюджет! Ще задълбочи проблемите в администрацията

" Не привилегировани, а ощетени са държавните служители , защото техният осигурителен доход е по-нисък с оглед на това, че осигуровката не влиза в техния осигурителен доход и те получават по-ниски обезщетения за всички осигурителни събития - болнични, майчинство, безработица, пенсии ". Това заяви пред БНР Кремена Атанасова, председател на..

публикувано на 04.11.25 в 08:30

Спират движението по Дунав мост заради ремонт

От 9 часа на 4 ноември до 9 часа на 5 ноември движението по Дунав мост ще бъде изцяло спряно по технически съображения във връзка с ремонта на съоръжението. Преминаването на леки автомобили по Дунав мост ще бъде ограничено само за 12 часа от 9 до 21 ч днес, а за тежкотоварните това ще важи 24 часа, което означава забрана до 9 часа на 5..

публикувано на 04.11.25 в 08:29
Диана Русинова

Диана Русинова: Държавна агенция за безопасност на движението по пътищата трябва да се закрие

Европейската комисия трябва да провери и усвояването на еврофондовете за пътна безопасност у нас и състоянието на пътищата ни. Това съобщи председателят на Комисията по петициите в ЕП и изрази надежда от ЕК да изпратят писмен отговор.  Петицията ще остане отворена и ще бъде и под контрола на ЕК. ЕК трябва да провери усвояването на..

публикувано на 04.11.25 в 08:27
Лидерът на нидерландската партия

"Демократи 66" спечели с малка преднина парламентарните избори в Нидерландия

Центристката партия "Демократи 66" спечели с малка преднина парламентарните избори в Нидерландия, съобщи избирателната комисия в Хага, след като бяха преброени окончателно всички гласове, включително на избирателите в чужбина, предаде ДПА. Избирателната комисия потвърди, че "Демократи 66", водена от Роб Йетен, и крайнодясната популистка..

публикувано на 04.11.25 в 08:07

Започва поетапното пускане на парното в София

Поетапно пускат от днес парното в столицата заради прогнозите за захлаждане и понижение на максималните температури. Началото на отоплителния сезон тази година е близо две седмици по-късно от миналогодишния. От "Топлофикация София" напомнят, на абонатите, които имат желание за по-късно пускане на отоплението, че трябва да подадат..

публикувано на 04.11.25 в 07:41

Млекопреработвателите: Нямаме война с фермерите, едно цяло сме!

Споровете в животновъдния и млекопреработвателния бранш не стихват въпреки обявената от Министерството на земеделието категорична позиция, че в България няма да се прави ваксинация на животните против шарка. Членовете на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация започнаха подписка с настояване за ваксинация. Преработвателите изпратиха поредна..

публикувано на 04.11.25 в 07:28

Катар заплаши, че ще спре износа на втечнен природен газ за Европа

Катар - един от глобалните лидери в производството на втечнен природен газ - заплаши, че ще спре износа му в Европа заради плановете на Брюксел да наложи нови изисквания и глоби на доставчиците си. Катарският министър на енергетиката Саад ал Кааби обясни пред Франс прес, че страната му е недоволна от Директивата за дължима грижа на корпорациите към..

публикувано на 04.11.25 в 07:24