"Ние като човешки род сме генетично детерминирани в една или друга степен да развием това състояние остеопороза. Намаляването на костната плътност е неизбежно, то е част от живота, част от изминалите години, това каза в "Нощен Хоризонт" изтъкнатият наш ревматолог проф. Златимир Коларов.
На 20 октомври отбелязахме Световният ден за борба с остеопорозата.
Масов преглед в Смолян в Деня за борба срещу остеопорозата
"С възрастта плътността на нашите кости постепенно намалява. Но когато това става екстремно, много по-бързо от нормалния ход, когато има рискови фактори от фрактури, от счупвания, когато е заплашено доброто здраве на човек, тогава вече говорим за болестно състояние. И е много тънка границата между това, което е предопределено да се случи, и това кога трябва да се намесим медикаментозно, за да запазим хода на този нормален за човешкия род процес. Това е в компетенциите на специализирания ревматолог и ендокринолог, преди години и гинеколозите работеха по тези теми. При жените остепорозата е доста по-често срещана, отколкото при мъжете. Свързано е с хормоналните фактори, със застоялия начин на живот и генетично. Рисковите фактори са менопаузата, тютюнопушенето, при мъжете - андрогенната функция, защото тестостеронът профилактира загубата на костна плътност и появата на фрактури".
При жените остепорозата може да се появи и на 50 години, при мъжете - по-късно.
"Проф. Анна-Мария Борисова, виден наш ендокринолог, често казваше, че до 22 години трупаме нашата "банка" от костна маса, която е обречена в хода на времето постепенно да намалява. Затова, колкото повече изградим в този период, толкова повече ще са нашият запас и костно богатство, така че, профилактиката на остеопорозата започва още от младите години", поясни още проф. Коларов за "Нощен Хоризонт".
Проф. Златимир Коларов е лекар, професор по ревматология, писател, сценарист. Автор на над 590 научни труда, ръководител на 6 защитени докторантури. Автор е на 30 художествени, драматургични, публицистични и литературно-критични книги, на 2 сценария за игрални, 8 за документални и 10 за научно-популярни филми и над 270 публикации в литературни и електронни издания. Разказите му са публикувани в литературни издания на 12 езици. Филмите му са представени на фестивали и прожекции в 14 страни. Две от книгите са преведени и издадени в Украйна и Германия.
Отличен е с 62 национални и международни номинации и награди като лекар, преподавател, писател и сценарист.
Член на Съюза на българските писатели, Българския П.Е.Н.-център, Съюза на учените в България, Съюза на българските филмови дейци – гилдия "Сценаристи" и Съюза на журналистите в България. Почетен председател на Българското медицинско дружество по остеопороза и остеоартроза, заместник председател на Научното дружество по ревматология, почетен член на Асоциацията за лечение и изучаване на болката, председател на Съюза на писателите лекари в България "Димитър Димов", генерален секретар на Международния съюз на писателите лекари UMEM.
Още по темата в звуковия файл.
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..
Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..
"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..
В Плевен за 11-ти път се проведе националният фолклорен фестивал "Любимото ми хорце". В основата на този празник на народните танци е хореографът..