Конкретен пример за това е започнатата преди 15 и завършената преди три години административна сграда, която и към момента е необитаема. Там вече трябваше да са здравната и пожарната служби, полицейският участък, пощата, кметското наместничество, детският православен център и манастирската администрация. Защо това не се случва и пречи ли се умишлено?
Изграждането на новия административен блок на манастира започва през 2007 година. По пътя си монашеското братство преодолява не една и две пречки, с търпение приема нови и нови изисквания - национални и европейски. Последната е, че трябва да се изготви подробен устройствен план на територията, без който не може да се изгради пречиствателната станция, а има отдавна готов проект за нея.
"Комплексът вече от няколко години е завършен, но не може да бъде пуснат в действие, защото нямаме пречиствателно съоръжение, а изпълнението на пречиствателното съоръжение не може да започне, защото нямаме все още одобрен ПУП на територията на Рилския манастир. Въпреки всички наши усилия, действия, срещи със съответните институции, постоянно се появяват нови и нови пречки, което е пагубно за цялостния комплекс на Рилския манастир. Новата част е затворена и не може да се пусне в действие", пояснява игуменът на манастира, дядо Евлогий. Той призова да не се задълбава в бюрократични процедури, които усложняват нещата.
На 13 януари 1833 г., когато в Рилската света обител избухва големият пожар, още в края на март след това идва разрешение от Високата порта и султана манастирът да се възстанови, а в края на октомври същото година се получава и официалният ферман, тоест всичко става за 10 месеца, прави исторически паралел игуменът на Рилския манастир.
За да се изготви подробният устройствен план, манастирът трябва да докаже правото си на собственост върху земите от времето на цар Иван Шишман.
Собствеността на Рилския манастир е усложнена, защото за разлика от всички други институции, възниква в 10. век, от 14. век е грамотата на цар Иван Шишман, с която той подарява обширни територии на манастира. В техните граници попада и сегашното землище. През 1961 г. земите на манастира са национализирани от държавата с два акта, които не са публикувани. С тях се изземва цялата собственост на манастира.
След 1999 г., когато започва горската реституция, държавата изисква от манастира да докаже всяка педя земя, разказва
адвокатът на манастира Росен Михайлов. По думите му имало и спор с община Рила. Междуведомствена комисия тогава е определила кои земи подлежат на реституция. Преди реституцията обаче като държавна частна собственост са били актувани отделни имоти, допълва Михайлов. Сега тези имоти, макар съставляващи само един декар, се явяват пречка.
През 1922 г. със закон държавата признава някои от големите манастири, сред които и Рилският, за самостоятелни общини, като игуменът е бил кмет, припомня друг исторически факт адвокатът.
От десетки години отношенията между Рилската света обител и Община Рила не са добри. Според Росен Михайлов "Община Рила не разпознава Рилския манастир като духовно място, като духовно средище и място за поклонение, а го разпознава като източник за средства".
Парите за изграждането на пречиствателната станция са предоставени целево и са в специална сметка на Рилския манастир, посочва адвокатът.
"Не могат да бъдат харчени за нищо друго."
Оборудването е закупено и вече има пълна техническа готовност станцията да се изгради.
"Правните пречки се поставят от конкретни хора", коментира адвокат Михайлов. Той уверява, че на високо държавно и политическо ниво има воля да се подпомогне съгласуването на подробния устройствен план, а по дребните детайли се работи.
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..
Няма промяна на собствеността и няма процес за смяна на собствеността на медията, заяви изпълнителният директор на Дарик радио Христо Христов в..