Преди около един месец България се присъедини към Европейския център за върхови постижения и противодействие на хибридните заплахи, чиято централа се намира в Хелзинки. Това е независима международна организация, която предоставя възможности за съвместна работа и учения между ЕС и НАТО в гражданската и военната сфера.
Европейският център за върхови постижения и противодействие на хибридните заплахи е създаден през 2017 година и постоянно се разширява с нови страни – членки. Той е неправителствена организация, в която работят изследователи от различни сфери, а основният му фокус е противодействие на различни аспекти от хибридните атаки и дезинформацията. Анализаторите от организацията успяват да намерят връзка между опита на тоталитарните режими – основно Русия и Китай, да всяват разделение в демократичните държави във вътрешен и международен план.
"Нашите демократични общества са изключително уязвими на хибридни атаки, защото по правило ние имаме своите права и свободи за получаване и разпространение на информация. Вярваме в свободното слово. Именно това отваря информационни ниши, които се използват за хибридни атаки и дезинформация", коментира Маркус Коко, който ръководи комуникационния екип на центъра.
През годините експертите установяват ролята на Москва например в ключови за европейската история събития като Брекзит, в избора на Доналд Тръмп за президент на Съединените щати същата година и много други събития, променили изцяло международната среда.
"Опитват се да повлияят на изборните резултати в държавите, които членуват в нашия център, като използват дезинформация и мисинформация. Възможни са кибератаки и специални операции, с които да се повлияе на общественото мнение".
Тъй като България членува в центъра от твърде скоро, изследвания конкретно за нашата страна не са правени. Очаква се обаче представители на центъра да пристигнат в България, а скоро в Хелзинки трябва да отиде и постоянен представител на страната ни в организацията, каза за "Хоризонт" посланикът ни във Финландия Нина Симова.
Хибридните атаки често са и на информационния фронт, като дори се стига до тотална подмяна на истината или изопачаване на факти, което води до дезинформация в обществото. Много сериозен пример в това отношение е руската война срещу Украйна. Самата тя не е член на центъра за превенция от хибридни заплахи, но той сътрудничи с Киев.
"В момента в центъра членуват 34 държави и съвсем естествено, основният ни фокус е върху тях. Казвам това с уточнението, че си партнираме и с трети страни. Украйна е много специален случай, защото е под непрекъснати атаки. Имаме установено сътрудничество с нея. Трябва да призная, че в този процес се учим и ние, и украинците – двустранно е. Също така, изследвали сме хибридни атаки и в други държави, които не членуват в нашия център. Въпреки това отново ще подчертая, че основният фокус на работата ни е върху страните, които вече са част от центъра.
Що се отнася до пълномащабната война, която Русия започна срещу Украйна, има много сериозни опити да се повлияе върху възприятието ни за събитията и специално за самата държава Украйна. Използва се много дезинформация и има целенасочени кампании, които да формират погрешно обществено мнение за случващото се. Руските наративи проникват по много начини в информационния поток", коментира Маркус Коко.
Чрез социалните мрежи, коментарите на определени политици и общественици - неверните послания обаче звучат много убедително, често са подкрепени от видео съдържание или снимки, които допълнително навеждат към определени изводи, внимателно формирани от дезинформаторите. Затова следва логичният въпрос – как да се предпазим?
"Основните правила включват първо човек да не се доверява само на един източник на информация, а да проверява няколко независими източника. Това трябва да са доверени за вас източници. Също така, ако попаднете на видеоклип или друго съдържание в интернет, което докосва чувствата ви и предизвиква силни емоции, трябва да го възприемете с едно наум. Много е вероятно именно чрез дълбоко докосване на свидни до сърцето и душата ви теми да се прокара невярна информация, която да приемете за чиста монета. Това е много характерен метод, затова винаги трябва да се проверява първоизточника на информацията. Емоционалната реакция може да ви вкара в капана на дезинформацията".
Социалните медии позволяват създаването на алгоритъм, в който малки кръгове от хора, които може да не се познават помежду си, но имат еднакъв начин на мислене. Всъщност – именно по този начин се формира тази еднаквост в убежденията им. Социалните медии не са достоверен източник на информация и е много опасно да се разчита единствено на тях. Силно съветвам всеки потребител да сверява информацията с официалните медии и да обсъжда чутото, видяното или прочетеното с колеги и приятели", отбеляза още Маркус Коко.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Бившият служебен правосъден министър Мария Павлова се връща в съдебната система, но не като заместник -главен прокурор, а като следовател в Националната следствена служба. Без дебат Прокурорската колегия я възстанови на позицията, на която беше преди да бъде назначена в екипа на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов...
Парламентът отхвърли на първо четене предложените от служебния Министерски съвет промени в Закона за Българската народна банка, според които, ако управителят, съответно подуправителят на Централната банка, е съгласен да бъде назначен за служебен министър-председател по реда на чл. 99, ал. 5 от Конституцията, той подава оставка от заеманата от..
Френските съдебни власти издадоха вчера заповед за арест на сваления сирийски лидер Башар Асад за предполагаемо съучастие във военни престъпления, свързани по-конкретно със смъртта на французин от сирийски произход през 2017 г., съобщи в. "Паризиен". Разследващите подозират бившия президент на Сирия в съучастие в убийства и нападения срещу..
Евентуалното въвеждане на еврото и влизането на България в Еврозоната предизвика скандал в Народното събрание. В декларация от парламентарната трибуна лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов подчерта, че веднага след гласуването на новото правителство са задействани стъпки за рязко ускоряване на процеса по унищожаване на българския лев и..
Редакторът в БНР Елизабет Гогова обобщи реакциите в Турция, след като се случи трагедията в ски курорта Карталкая. Може да ги чуете в звуковия файл.
3 километра предпазна мрежа ще бъде поставена на пътя Кюстендил - София, в района на село Ябълково, заради безстопанствените животни и тежкото ПТП с коне, при което загина 18-годишно момиче. Това стана ясно на среща на експерти от АПИ, кмета на Кюстендил и областния управител инж. Александър Пандурски. АПИ ще постави мрежа в отсечката, която..
Намалява търсенето на работна сила, сочи анализ на Агенцията по заетостта. От 109 000 обявени свободни работни места през периода януари-септември 2023 година, те са 99 000 за същия период на 2024 г., като над 70 000 от тях са в частния сектор. Най-много - над 34 процента свободни позиции са обявени в сектора на образованието, 20 на сто в..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..