Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България проучва добрите практики на Португалия в прилагането на Европейската гаранция за детето

| Репортаж
2
Министър Иванка Шалапатова (вляво) и португалският социален министър Ана Мендеш Годиньо
Снимка: Пресцентър на МТСП

Голяма делегация от България с експерти в областта на политиките за деца, ръководена от социалния министър Иванка Шалапатова, е на работно посещение в Лисабон. Целта на визитата е запознаване с добрите практики на Португалия при прилагането на различни мерки от така наречената Европейска гаранция за детето – инициативата на Европейската комисия за осигуряване на най-уязвимите деца в Европейския съюз достъп до здравеопазване, детски грижи и образование, приемливо жилище, подходящо хранене.

Една от много чувствителните теми е детската бедност. Надеждата е всеки да се замисли по какъв начин ние като общество можем да постигнем целта в страната ни да няма човек, който да живее под линията на бедността – нито дете, нито възрастен. По последни данни за 2022 година, обаче, над една четвърт или близо 26 процента от българските деца на възраст от 0 до 17 години са изложени на риск от бедност. Статистика, която не може да остави никого безразличен. И всяка ефективна практика за промяна към по-добро, която може да се приложи, е добре дошла. Приоритет за страната ни във връзка с Европейската гаранция за детето е намаляването с близо 197 000 на броя на децата в риск от бедност или социално изключване до 2030 година. Затова и не е просто комплимент към домакините от страна на българската делегация, че примерът на Португалия е изключително ценен за нас. Делът на децата, застрашени от бедност, в Португалия е намалял от 31 на 22 на сто след прилагането на социална реформа. Ключовият аспект от промените е създаването на съвместна база данни между социалното министерство и приходната агенция в Португалия. Така държавата знае поименно кои са децата в риск от бедност. Социалният министър Иванка Шалапатова смята, че португалският опит е напълно приложим у нас. Още повече, че тя и екипът ѝ са си поставили амбициозни задачи за реформирането на социалното подпомагане и в България. 

Предвижда се създаване на информационна система за уязвимите семейства у нас, обсъжда се промяна на социалното подпомагане.

Първият извод е – да бъдем изключително целенасочени, а вторият – да се прекрати дублирането на финансиране – по думите на португалския социален министър Ана Мендеш Годиньо и опитът на страната ѝ назад във времето сочи, че едно семейство се подпомага по различни линии, но никой не наблюдава кумулативния ефект, така че то да излезе реално от уязвимостта, зависимостта. И още – по време на посещението на делегацията ни в Португалия са посетени места с предлагане на различен тип грижа за децата. И се оказва, че нито битовите условия са нещо специално, нито персоналът е високо специализиран, но пък добрите резултати са налице.

Докато в България нерядко се получава нещо като „развален телефон“ по пътя на отговорността на различни хора по веригата при предоставянето на различни услуги и за деца, и за възрастни. А иначе, португалската страна също може да попие от българския опит, стана ясно по време на визитата на нашата делегация – например в областта на деинституционализацията на децата, която в България вече е на финалната права. 

Важно е институциите да работят заедно, но не толкова на чисто институционално, колкото на човешко ниво. И на теория, и на практика, обществото и държавата трябва да се съгласят, че по-важно от децата няма. 

Репортаж на Мария Костова в предаването ''Хоризонт за вас'' можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Пресцентър на МТСП

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51