Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Неслучайно в цяла Европа не се използват такива уреди за гласуване"

Проф. Красимир Калинов: Не недействителните бюлетини са ни проблем, а политиците

Хеш кодът е само да се провери за коректно издадена бюлетина. След това вътре какво става, пита бившият член на ЦИК

| Интервю
Проф. Красимир Калинов
Снимка: Стопкадър

"Не недействителните бюлетини са ни проблем, а политиците, които се опитват с разни номера да печелят избори или да не губят избори. Да правят обстановката такава, че хората да нямат мотивация да гласуват."

Това мнение изрази пред БНР проф. Красимир Калинов, бивш член на Централната избирателна комисия.

"Този проблем висеше в общественото пространство много отдавна. Още когато се обмисляше дали да се въведат такива машини, политиците взеха самоволно решение, което във времето доведе до тази ситуация, в която си намираме сега", коментира той относно отмяната на машинния вот за местните избори след излязъл доклад на ДАНС за възможна нерегламентирана намеса.

Неслучайно в цяла Европа не се използват такива уреди за гласуване, допълни Калинов.

Хеш кодът е само да се провери за коректно издадена бюлетина, уточни той.

"След това вътре какво става? Черна машинка е. Това е истината. Какво става, след като сме си пуснали бюлетината, за която сме проверили, че е правилна? След това флашки, памети – какво става с тях, кой ги пипа и как ги пипа? Това не е ясно. Там може да бъде манипулирана действително информацията, която да доведе до разминаване в това, което има в протокола на ЦИК и протокола на ОИК. И тогава вече да възникват проблеми с достоверността на изборите."

"Не знам дали докладът на ДАНС е манипулативен. Знам само, че когато има такива устройства, има начин да се манипулират. Има начин при всички положения. И това създава недоверие към машините за гласуване, към резултатите. Дали могат да се манипулират? Категорично "да". Сложно ли е да се манипулират? Също "да", но 5-6 души могат да го направят", заяви проф. Калинов пред "Хоризонт".

"Важно е, че ние сме дали правото да стопанисва тези машини на частна фирма, в чиято коректност аз не съм убеден. Няма по света друга държава, която да предоставя така безотговорно в ръцете на частници организацията на най-важния процес – изборите. Цялата история е добре измислена, но пък тези, които настояваха да се отмени машинното гласуване, да не забравят, че те го въведоха преди няколко години."

Според бившия член на ЦИК случилото се с машините за гласуване за тези местни избори е "очевидно политическо мероприятие".

"Един голям въпрос за мен виси – защо ПП-ДБ толкова силно настояват точно с машини да се гласува? След като са завършили в Харвард, знаят, че по целия свят, че с машини се гласува само в няколко старни като Индия и Бразилия. Създават впечатлението, че зад тази настоятелност стои нещо друго. Какво? Не знам", каза още проф. Красимир Калинов.  

Той нарече квадратчето "Не подкрепям никого"- "безобразие, което виси вече няколко години" .

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20