Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вотът в Русенско - без нарушения, ниска избирателна активност

Снимка: Ани Петрова

Без нарушения преминава изборният ден в Русенско. Избирателната активност е ниска, а сигналите за нарушения са единични и неоснователни.

12,75% е активността на избирателите в Русенска област и традиционно, най-голяма отговорност показват жителите на община Ценово, където този процент е близо 26.

На другия полюс са русенци с под 10% участие:

"Тя за Русе не е ниска, нормална е. На предните местни избори са гласували 40% избиратели и същия процент избиратели към този момент, така, че не мисля, че е ниска за град Русе". Това каза председателката на Общинската избирателна комисия Милена Хинкова и поясни, че до този момент няма сериозни сигнали за нарушения, които да изискват намесата ѝ.

В секционните избирателни комисии пък съжаляват, че машинното гласуване в първоначалния му вид бе премахнато след поредица изменения в закона:

"Когато е само с машина, машината вади протокола. Ние не се занимаваме с нищо. Вадим цялостен протокол накрая. Днес сме без машини. Хубавото е това, че ще броим само хартиени бюлетини. Няма да си удвояваме работата".



По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Испания и Португалия настояват за засилване на междусистемните енергийни връзки в Европа

Испания и Португалия настояват за засилване на междусистемните енергийни връзки в Европа. Правителствата на двете страни ще изпратят писма до ресорния еврокомисар и до френския министър на енергетиката. Почти месец след историческото спиране на тока на Иберийския полуостров, Испания и Португалия искат по-голям капацитет за пренос на електроенергия през..

публикувано на 19.05.25 в 22:21

Шофьор на румънски тир е пострадал при катастрофа край Монтана

Шофьор на румънски тир е пострадал при катастрофа между три тежкотоварни автомобила на международния път Е79 край Монтана. Пътният инцидент е станал м алко след 18:00 часа между селата Винище и Смоляновци. Пътят остава затворен и се разчиства.  Пътният инцидент е станала малко след село Винище, в посока Смоляновци. Предполага се, че шофьорът на..

публикувано на 19.05.25 в 22:18
Урсула фон дер Лайен

Тръмп е информирал Фон дер Лайен за телефонния разговор с Путин

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е информирал председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за телефонния си разговор с Владимир Путин. Това съобщи фон дел Лайен в социалната мрежа Х. Президентите на САЩ и Русия разговарят по телефона Руският президент заяви, че Москва е готова да работи с Киев относно меморандум за..

публикувано на 19.05.25 в 22:12
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп за разговора с Путин: Много добър, Русия и Украйна ще започнат незабавно преговори

Президентът на САЩ Доналд Тръмп определи разговора си по телефона с руския си колега Владимир Путин като много добър, предаде Ройтерс, като се позова на постове на Тръмп в неговата социална мрежа "Трут соушъл".  Тръмп добави, че Русия и Украйна ще започнат незабавно преговори за прекратяване на огъня. Условията ще бъдат договорени между двете страни,..

публикувано на 19.05.25 в 22:01
Депутатите Асен Василев и Андрей Цеков (на втори план) отговарят на журналисти в Благоевград - 19 май 2025 г.

Асен Василев: 15 млн. лв. от държавата за столичния транспорт няма да решат истинските проблеми

Осигурените от правителството допълнителни 15 милиона лева  субсидия на столичния автотранспорт са категорично доказателство за политически сценарий на протеста, чиято цена плащат всички софиянци. Това заяви в Благоевград съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев и прогнозира катализиране на протестите в други сектори.  Договорени са..

публикувано на 19.05.25 в 21:34
Красимир Димовски при получаването на наградата.

Красимир Димовски получи Националната литературна награда за роман на годината "13 века България"

Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България". Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П". Името му бе съобщено на церемония в Софийската градска художествена галерия днес. Връчват наградата "13 века България" за роман на годината Авторът каза, че..

публикувано на 19.05.25 в 21:11
Трамваите в София възстановиха движението си след шестдневни протести - 19 май 2025 г.

Наземният транспорт в София възстановява работа

Тази вечер ще бъде възстановено движението на наземния градски транспорт в София, съобщиха от Столичната община. Вече започнаха да се движат трамваи, тролеи и автобуси от депо "Банишора" и автобусите от гараж "Малашевци".  Очаква се поетапно пускането в движението и на транспортните средства и от останалите депа и гаражи в града. От транспортните..

публикувано на 19.05.25 в 20:42