Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Райчев: Дистанция от 10% в София е преодолима. ПП - в изолация в страната

"Тези избори не се оказаха фатални за сглобката. Борисов и ДПС не смятат да развалят работата"

| Интервю
Андрей Райчев
Снимка: БГНЕС

Разликата между Васил Терзиев и Ваня Григорова се движи врамките на 10%, той върви надолу, а тя – нагоре. Ако тази дистанция се запази, тя е преодолима.

Това мнение изрази пред БНР социологът Андрей Райчев. Според него всеки, който каже, че знае какво ще стане на балотажа в София, бърка.

Отчетливо анти-ПП настроен е електоратът на ИТН, който ще прелее към Григорова. Не е ясно как би гласувал електоратът на ГЕРБ, а "Възраждане" винаги са играли самостоятелно. Поддръжниците на Вили Лилков са в ситуация "да избират между червеното и ДС", и двете обратни на тях, "по-скоро голяма част от тях ще останат вкъщи", направи обзор социологът относно възможната подкрепа за двамата кандидати на балотажа. 

ПП изпадат в изолация в страната, смята Райчев.

"Има елемент на арогантност в цялата работа, което неизбежно и винаги води до изолация. Те се държат като принципно безнаказани хора. Тази поза за тях е губеща. Ако попаднат под действието на ефекта "всички срещу себе си", ще бъде много неприятно."

Скандалът с машините за гласуване е случаен и няма далечен ришельовски замисъл, изрази мнение Райчев в предаването "Преди всички". По думите му ПП са успели да си вдигнат електората, но на висока цена – всички останали са казали "ееееее" и това "ееееее" ще го видим другата неделя".

ГЕРБ се къпеше в любов от герберите, загуби властта не чрез разпад на собствения си електорат, а защото другите казаха – "стига толкоз", напомни той.

Вътре в червеното има голям срив за няколко години и за първи път от години лявото е получило импулс, изтъкна Андрей Райчев.

"Г-жа Григорова е първият случай на някаква надеждица, която проблясва, че нещо тръгва в обратна посока. Григорова успя да дръпне и своята листа нагоре. Това е много голям личен успех. Тя е много млад и неопитен политик. Между двата тура трябва да успее да ухажва два трудни за ухажване електората– на ГЕРБ и на "Възраждане".

"Голямата сглобка ще реши малките сглобки. Не мисля, че този брак по сметка, с отвращение - те не се обичат, чакат това да свърши, но тази сглобка е мотивирана геополитически. Факторите, които я предизвикват, са нещата, които я държат. Аз не съм неин фен, но тя е важна за България. Право-криво, държи и мисля, че няма да я развалят голямата. Тези избори не се оказаха фатални за сглобката. Борисов и ДПС не смятат да развалят работата. Прекипява им от време на време, казват А, но не казват Б. ПП от своя страна все пак изглежда са доволни от това, че имат министри. Те вярват в своето знание как да оправят България", коментира Андрей Райчев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20