Спасителният отряд от Севлиево покрива труден и доста голям участък. Севлиево е на 50 километра отстояние от хижите в района и за достигане до мястото на предполагаем инцидент е необходимо много време и изнасяне на голямо количество екипировка, поясни пред БНР Димитър Ножаров от спасителния отряд в Севлиево.
Хижа "Тъжа" е сред трите основни изходни пункта към връх Ботев, уточни той. Затова и преди време е възникнала идеята за своеобразна оперативна база в района на хижата.
"Решихме, че най-добрият вариант и най-удачният е хижа "Тъжа". До момента част от оборудването стои под открит навес. Една част от него даже беше откраднато. Много добре сме запознати с хижата. Тя е построена от севлиевски планинари", разказа Ножаров.
Хижата е важна както за съхраняване на екипировка, така и като отправна точка за спасителни и издирвателни акции, подчерта спасителят. По думите му алтернативата е 30 километра асфалтов път и 20 километра черен с високопроходима техника, и то при летни условия.
"За зимни условия тия 20 километра трябва да се преодоляват пеша или със ски, когато има сняг. Ако една част от оборудването е в тази хижа, това ще спести това безсмислено носене нагоре-надолу."
Помещението, което спасителите биха могли да използват, не се ползва от десетилетия, каза Димитър Ножаров.
"Видимо не е ползвано, то е в трагично състояние."
Спасителната служба има готовност да ремонтира помещението и да го превърне в годно за използване. Още лятото са възнамерявали да започнат с ремонта на покрива, но ако сега им го предоставят, то дейностите ще започнат напролет.
Ножаров обаче изрази скептицизъм, че може да не се стигне до решение на БТС да им го дадат, "което ще бъде в ущърб на туризма и на планинското спасяване".
Повече по казуса чуйте в звуковия файл.
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...