Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодор Димокенчев за доклада на FATF: Засега няма последици, просто ни "плясват по ръката"

| Интервю
Теодор Димокенчев
Снимка: Ани Петрова

В края на миналата седмица България бе включена в т.нар. "сив списък" на страните, поставени "под засилено наблюдение" от Работната група за финансово действие срещу изпирането на пари (FATF). Страната ни бе присъединена към 20 други държави. 

Засега няма последици от това, че сме в този списък, това е просто едно "плясване по ръката", че трябва да стегнем, заяви пред БНР Теодор Димокенчев, юрист и експерт по предотвратяване на пране на пари. Според него обаче това може да отблъсне чужди инвеститори. Той заяви, че не е видял реакции по новината, но подчерта, че темата не трябва да се подценява.

В предаването "12+3" експертът обясни какъв е този списък:

"Това е списък на държави, поели ангажимент да работят активно с FATF, за да подобрят мерките си срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма. /.../ Попадаме в този списък, защото периодично на всяка държава, която участва като сътрудник на тази организация - ние формално не участваме, но като част от ЕС и Съвета на Европа ни се правят такива оценки, на всеки няколко години се прави оценка на това как държавата е възприела законодателството за предотвратяване на прането на пари и финансирането на тероризма, но се оценява и как на практика се прилагат тези неща. Последният доклад за България е пети поред от преди 2 години. От този период насам държавата е предприела някои мерки, за да подобри средата".

По думите му в доклада за България съвсем раздробено се вижда къде са проблемите:

"От една страна България не е предприела мерки, които е трябвало да предприеме в течение на годините и сега ни "пляскат по ръката" и ни казват да се стегнем. От друга страна самата регулаторната рамка, която се иска от международните институции и ЕС, се усложнява все повече и ние тук в последните 3 години на политически борби тези неща са останали на заден план". 

Теодор Димокенчев подчерта, че проблемите у нас са системни. И даде пример: "Координация между институциите почти няма. Формално могат да се подават сигнали към институциите, но тази информация не се използва достатъчно добре при преследването после на тези сигнали. Въпреки че формално имаме законодателство срещу изпирането на пари и корупцията, колко дела има за това, които са завършили успешно? Формално сме приели много неща, формално имаме институциите, но на практика тези институции не работят както трябва - налива се от пусто в празно. Резултатите никой от нас не ги вижда". 

Рисковите сектори, които са посочени, са корупцията, злоупотребата с европейски фондове и подценяването на ролята на адвокати в подпомагането на прането на пари, посочи юристът. Той добави друга критика - че България не събира достатъчно статистика за тези неща и нашите органи не могат да си изградят ясна представа за това какво се случва, което според него е системен проблем. 

Ние сме малка държава и от нас се изисква страшно много, изказа мнението си експертът. 

"Спазването на такива изисквания е много времеемко и скъпо. В компаниите, които трябва формално да спазват тези изисквания и да следят всички транзакции на клиентите си, това са огромни екипи и бюджет, много е скъпо. Когато институциите, които трябва да се занимават с това, са недофинансирани, няма как да се случи. Иска се твърде много от нас, което за нашия джоб е трудно постижимо. Отделно - имаме ли експертите за това нещо - да правят следене на такава височина и толкова комплексно. Малко проблемна е системата на това да се изисква от малките държави да правят същия мониторинг като големите".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правят оглед на щетите след градушката в Севлиевско

Очаква се бъде направен оглед на щетите, нанесени от градушката с големина на орех вчера в Община Севлиево - в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Ловнидол, Градница, Карамичевци, Душевски колиби, Кастел и Търхово. "Каквото не унищожиха студовете и сланите, градушката го довърши", цитират в социалните мрежи от Общината кметът на Батошево..

публикувано на 23.05.25 в 08:31
Тома Белев

50 населени места вече са на воден режим: Какви стъпки трябва да се предприемат за решаване на проблема?

Водният сектор е е останал без експерти и без специализирани работници. За това предупреди в ефира на БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение".  Депутатите удължиха срока на действие на комисията за безводието Днес в НС ще се проведе поредното заседание на временната парламентарна..

публикувано на 23.05.25 в 08:25

СЗО: Здравната система в Ивицата Газа е на ръба на оцеляването

Световната здравна организация заяви, че здравната система в Ивицата Газа е на ръба на оцеляването, след като израелската армия засили военните операции в анклава. Четири големи болници в Газа са били принудени да прекратят медицинските услуги поради станали инциденти в близост. Мисиите на здравната агенция на ООН, които са се опитали да..

публикувано на 23.05.25 в 08:24

Повдигнаха обвинения в убийство на мъжа, задържан за стрелбата във Вашингтон

Федерален съд в Съединените щати повдигна обвинения в убийство на мъжа, задържан за стрелбата във Вашингтон, при която бяха убити двама служители на израелското посолство. Повдигнато му е и обвинение за причиняване на смъртта на чужди граждани.  Заподозреният е 30-годишният Елиас Родригес от Чикаго и е служител на Американската остеопатична..

публикувано на 23.05.25 в 08:16

Президентът удостоява дейци на културата и науката с държавни отличия

Президентът Румен Радев ще удостои с държавни отличия дейци на културата и науката днес на официална церемония в Гербовата зала на президентската институция, на която ще присъства и вицепрезидента Илияна Йотова. Посмъртно с орден "Свети Свети Кирил и Методий" - огърлие ще бъде отличен българският писател и драматург Пенчо Линов, известен с..

публикувано на 23.05.25 в 08:13
Организаторът на протеста адвокат Петър Петров

Протест срещу синдикатите в София

В София ще се проведе протест на площад "Македония" излизат граждани срещу КНСБ и КТ "Подкрепа". Той започва в 12 часа.  Демонстрацията срещу синдикатите е под мотото "Не на приоритета на нискоквалифицирания труд пред знанието". В социалните мрежи организаторите уточняват, че "настоящото събитие е гражданска инициатива срещу политиките и..

публикувано на 23.05.25 в 08:08

Адвокат Христо Копаранов: Ролята на КЗК при въвеждането на еврото ще е огромна

КЗК не е нужно да чака да бъде сезирана за даден проблем, за да тръгне да го разрешава. Акцентът е върху проактивността. Това обясни пред БНР Христо Копаранов, адвокат по конкурентно и потребителско право. По думите му, в момента няма усещане, че КЗК работи . "КЗК има възможност да се самосезира, да прави секторни анализи . Проблемът е..

публикувано на 23.05.25 в 08:02