Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Критично мислене срещу фалшиви новини - възможната формула за медийна грамотност

| Репортаж
Форум "Медийна грамотност" в УНСС
Снимка: Мария Костова

Медийна и информационна грамотност е темата на национална конференция, която се провежда днес в Университета за национално и световно стопанство. Форумът е организиран от катедра "Медии и обществени комуникации", катедра на ЮНЕСКО по медийна и информационна грамотност и културни политики за устойчиво развитие. В него участват представители на изпълнителната власт, на Представителството на Европейската комисия в България, председателят на Съвета за електронни медии Соня Момчилова, генералният директор на Българското национално радио Милен Митев. 

Способността за критично мислене, за разпознаване на фалшивите новини, разграничаване на фактите от поднасяните лични мнения, ролята на традиционните медии за всичко това, проблемът с дезинформацията и социалните мрежи, финансирането на обществените медии, както и на редица инициативи, свързани с медийната грамотност в навечерието на обсъжданията по бюджета за 2024-а година - всичко това беше поставено в центъра на обсъжданията на днешния форум. Наред с това и темата за новото предизвикателство с бъдещата регулация на изкуствения интелект, тъй като в информационното море вълните от него не са за пренебрегване. Огромен ресурс се насочва към дигитално образование, стои обаче въпросът и с целите на дигитализацията, тъй като образоването, не само дигиталното, е мисия и кауза на всеки в държавата. 

"Дигиталната медийна грамотност е официално част от базовите компетентности, които следва да се придобият в процеса на училищно образование", каза заместник-министърът на образованието Наталия Митева:

Според изследване на институт "Отворено общество" 52 процента от българските граждани разчитат на информираността си на телевизиите, 19 на сто - изцяло на интернет, 14% – от Фейсбук, а 10 процента не ползват никакъв източник на информация, тоест вероятно говорят само с други хора. 

На форума стана ясно, че предстоят и практически стъпки - съвсем скоро студенти от УНСС ще преподават медийна грамотност на ученици.

Бяха цитирани редица данни, но пък е важно да сме наясно колко сериозен е проблемът и колко много работа предстои. Бойко Благоев, изпълняващ длъжността ръководител на Представителството на Европейската комисия в България:

"Едва 1/3 от населението на България разполага с базови дигитални умения. Беше споменат и докладът на "Отворено общество", според който сме най-податливите в ЕС на дезинформация".

Генералният директор на Българското национално радио Милен Митев акцентира върху критичното мислене:

"Според доклад от изследване на Европейската аудиовизуална обсерватория от 2016 г. за най-важните умения, които съставят медийната грамотност - на първо място е умението за критично мислене - 74%, на следващо място е умението за използване на медиите - 70%, след това идва умението за участие и интерактивност - 59%, креативност - 48% и междукултурен диалог - 30%. Дефиницията, която Европейската аудиовизуална обсерватория дава на критично мислене е: "Разбирането как работи медийната индустрия и как се конструират медийните съобщения". Иначе казано - това, от което имаме най-голяма нужда, е хората да знаят повече за медиите".   

И за финал - Соня Момчилова, председател на Съвета за електронни медии:

"Нека да бъдем критично мислещи!".

Репортаж на Мария Костова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45
Хатай

Две години след земетресението в Турция - надпревара с времето за строеж на нови жилищни сгради

Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..

публикувано на 06.02.25 в 06:28

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46