Това мнение изрази пред БНР Димитър Марков от Центъра за изследване на демокрацията. Според него тази припряност донякъде се дължи на натиск от международните партньори, но от друга страна – на "ужасно нестабилната политическа конюнктура в страната".
В резултат на тази прибързаност се приеха текстове, които бяха поправяни. Детайлите могат да се окажат пречка този механизъм да сработи, смята той.
Друг важен фактор е силно демотивираният за съдебна реформа ВСС, който е с изтекъл мандат, отбеляза Марков.
Рискът от съпротива или саботаж на реформата заради това дали ще има или няма да има кабинет, е огромен. Мнозинството трябваше да предвиди, че най-малкият детайл ще бъде използван сега, за да се тупа топката, а в по-дългосрочен план – да се поставят под съмнение решенията на разследващия главния прокурор, коментира Димитър Марков в предаването "Преди всички". По думите му съпротивата е готова да използва и най-дребния пропуск, дори такъв от битов характер.
Конституционният съд е силно политизиран орган, който не е толкова близък до съд, колкото до своеобразна горна камара на парламента, заяви Димитър Марков.
"Не съм далеч от мисълта, че Конституционният съд не бърза, с цел да се ориентира в политическата обстановка в страната", посочи той относно блокирания избор на нов главен прокурор.
Марков изрази скептицизъм, че до средата на декември ще бъдат приети промените в Конституцията.
"За добро или за лошо парламентът се самозамрази за цялата кампания и е добре, че съдебната реформа е отишла за един месец "във фризера", за да не виждаме "политически мотивирани и силно популистки изпълнения".
"Реално не очаквам до пролетта, да не кажа до лятото да имаме кадрова промяна в управлението на съдебната власт."
Според Марков критичната геополитическа обстановка прави немалка част от международните ни партньори "склонни да си затварят едното око за част от политическите нередности в страната, само и само с идеята България да остане стабилен партньор и там се изчаква да се види в каква посока ще поеме страната след местните избори".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..
ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..
Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..
Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието. Промените в..
Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..
Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..
Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%. На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..