Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Може ли и как регулацията да обезопаси скоростното развитие на изкуствения интелект?

| Интервю
Снимка: архив

Тази седмица в Блечли парк се обсъждаха опасностите от изкуствения интелект. Британският премиер Риши Сунак събра там високопоставени представители на САЩ, Китай, ЕС и на още над 20 държави, както и технологични лидери като Илон Мъск, за да обсъдят един от големите проблеми на новото време. Отвъд дипломатическия успех за Сунак, срещите са път към обща рамка.
"Просто демонизиране на технологичен процес или прогрес - такъв тип изказвания са белег на нашето време, в което всичко е доста крайно. Ние за да привлечем вниманието на обществото към някакъв казус, сякаш се нуждаем да рисуваме картината черно-бяла", заяви в интервю за БНР Александър Бойчев - главен редактор на технологичното издание Digitalk.

"Използването на машинни алгоритми, на изкуствен интелект, на машинно обучение и т.н. не са нови процеси. Новото, което се появява в момента обаче с налагането на т.нар. езикови модели, известни още като регенеративен изкуствен интелект, е лекотата, с която приложението на тези технологии може да бъде приложено във всякакви сфери. Сферите, в които най-често хората се досещат за ефекта на изкуствения интелект като форма на заплаха, е сферата на информацията и нейния отровен двойник - дезинформацията. Друга сфера, в която приложението на технологиите буди рискове, са биотехнологиите. Това, което можем да кажем като тъмна страна на приложението на технологиите, е, че зложелатели биха могли да генерират други протеини, патогени, биоагенти, т.е. използването на биотехнологията за генериране на опасни за хората вещества". 

Професионалната задача на журналистите е да гарантират достоверност и автентичност, подчерта Бойчев и добави: 

"В последните 20 години живеем в общество, където всеки може да бъде медия. Тази свобода в един момент може да се превърне в свободия, защото тогава единственото, което ще има значение, е кой технологично по-бързо и ефикасно може да разпространява неща, които нарича статии или информация". 

Според него една от посоките на този процес е медиите, които могат да претендират за достоверност, да искат по-активно абонаментни такси, за да могат да се издържат извън алгоритмите. Това обаче не може да пресуши океана от съдържание, което ще се произвежда от алгоритми, смята той.

Друга пряка опасност е социалният ефект от загубата на вече автоматизирани работни места. 

Първият общ форум за обезопасяване на изкуствения интелект завърши с незадължаваща декларация. ЕС обаче подготвя свой закон, а точно преди срещата Белият дом излезе с указ, свързан с разработките на изкуствен интелект. Канада, Бразилия и други страни имат собствени действия в тази посока. Но тяхното присъствие, както и това на Китай, дадоха нужната тежест на събирането във Великобритания. 

Според Бойчев тези срещи са напълно навременни. Те ще бъдат на всеки 6 месеца, отбеляза той. По думите му от една страна ще има глобални правила, но от друга - ще има прилагане на локално ниво спрямо локалната правна рамка. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Разнобой в Европа за изпращане на войски в Украйна

“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на „Файненшъл таймс“.  На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна.  Полша..

публикувано на 18.02.25 в 03:54
Христо Христов

Подготвят концесия за минералната вода в боляровско село

Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..

публикувано на 18.02.25 в 03:27

Кипър отбелязва рязък ръст на туристите през януари

Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..

публикувано на 18.02.25 в 03:05
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Ново заседание от процеса в Лондон срещу българите, обвинени в шпионаж

В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..

публикувано на 18.02.25 в 02:05

Самолет се обърна на летището в Торонто, 18 души са ранени

Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати.   На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..

публикувано на 18.02.25 в 01:03
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24

След заседанието на Еврогрупата: Окуражителни сигнали към България

Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм.  Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..

публикувано на 17.02.25 в 22:10