Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От "Прозрачност без граници" изразиха съмнения относно компетентността на определени секционни комисии

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

От организацията "Прозрачност без граници“ съобщиха, че са получили множество сигнали за пропуск да се постави печат върху бюлетините, принтирани  от машина. 

Ваня Нушева обясни пред БНР, че този път организацията не разполага с наблюдатели на терен, но приема сигнали на гореща линия.

"Получихме няколко - от различни райони на София, в които избирателите ни сигнализират, че секционните избирателни комисии не поставят печат върху бюлетините, принтирани от машините. Става въпрос за масова практика".

Гражданите казват, че чуват различни отговори от секционната комисия за причините да не бъде извършено това, посочи Нушева. 

"В единия казват, че няма смисъл да се поставя печат, защото е от машина и вотът е валиден. В друг се казва, че тъй като още в началото на деня са направили пропуск, са взели решение през целия ден да  постъпват по еднакъв начин – т.е. да не поставят печат, а в края на деня да бъдат зачетени като валидни". 

Всичко това сочи, че най-вероятно секционните избирателни комисии нямат информация дали трябва да поставят печат върху бюлетините, принтирани от машини, смята Нушева.

"Не са добре обучени и не са прочели методическите указания на ЦИК. Възможно е заради некомпетентност на избирателните комисии да нанесем една много по-голяма вреда на изборния процес – да не бъдат признати тези бюлетини за валидни. Затова се обърнахме към ОИК и ЦИК. Необходими са ясни указания". 

Цялото интервю на Даниела Големинова с Ваня Нушева може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Испанският премиер Педро Санчес (на преден план вдясно) си тръгва, след като се яви пред анкетната комисия на Сената по случая Колдо - 30 октомври 2025 г. Бившият министър Хосе Луис Абалос, неговият съветник Колдо Гарсия и бившият организационен секретар на Социалистическата партия Сантос Сердан са разследвани по предполагаемо дело за корупция в Социалистическата партия.

Финансирането на управляващата партия - във фокуса на изслушването на испанския премиер Санчес в Сената

Испанският премиер Педро Санчес призна, че е получавал пари в брой в качеството си на генерален секретар на Социалистическата партия. В същото време той категорично отрече водената от него формация да се финансира незаконно. В продължилото близо пет часа изслушване, изпълнено с напрежение и взаимни атаки, министър-председателят подчерта, че..

публикувано на 30.10.25 в 21:31
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш

ООН: Ядрените опити никога не трябва да бъдат разрешени при никакви обстоятелства

Ядрените опити никога не трябва да бъдат разрешени при никакви обстоятелства, заяви днес говорител на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, цитиран от АФП.  Позицията на световната организация идва, след като американският президент Доналд Тръмп обяви, че САЩ ще възобновят изпитанията на нови ядрени оръжия. "Генералният секретар многократно е..

публикувано на 30.10.25 в 21:19
В Народното събрание се проведе заседание на Комисията по електронно управление и информационни технологии, на която бяха зададени въпроси към министъра на електронното управление Валентин Мундров (на снимката) -  30 октомври 2025 г.

Министър Мундров потвърди за уведомителни писма за създаване на централизирана система за киберсигурност

Министърът на електронното управление Валентин Мундров потвърди пред ресорната комисия в парламента, че е уведомил с писмо над 50 институции за създаването на "централизирана национална система за киберсигурност". За писмото се разбра от публикации в медиите. А към днешна дата в нея влизат всички министерства и важни агенции. Депутати цитираха..

публикувано на 30.10.25 в 21:07
Снимката е илюстративна.

Държавният резерв предоставя над 17 хил. литра бутилирана вода за с. Масларево

Държавният резерв предоставя на община Полски Тръмбеш 17 640 литра бутилирана вода в бутилки по литър и половина и по 10 литра. Помощта се осигурява по искане на кмета на общината във връзка с бедственото положение в село Масларево, което беше обявено на 10 октомври. Местната администрация ще отговаря за разпределението на помощта сред..

публикувано на 30.10.25 в 20:29
На демонстрацията в памет на Краси - детето, което беше убито с нож в мол в София  - 30 октомври 2025 г.

Близки на убитото в мол в София 15-годишно момче демонстрираха пред Съдебната палата 

Близки на убитото преди десетина дни в търговски център в София 15-годишно момче се събраха тази вечер пред столичната Съдебна палата.   Те поискаха справедливост по случая. Демонстрантите носеха плакати с лика на убитото момче и надпис "Справедливост". Те  поискаха у нас да има по-високи присъди за малолетни, извършили убийство...

публикувано на 30.10.25 в 20:16

Слагат забранителни табели в центъра на Монтана за използването на ел.тротинетки

В Монтана поставят забранителни табели за движение на електрически тротинетки в централната градска част. Решението бе взето от общинските съветници на редовното си заседание днес Предложението за поставяне на забранителни табели за движение на електрически тротинетки в централната пешеходна зона на Монтана бе внесено от общинските съветници..

публикувано на 30.10.25 в 20:15

Движението по пътя Смолян-Девин е блокирано заради срутище

Срутище отново е блокирало движението по пътя Смолян-Девин - при входа на село Широка лъка откъм областния град. Там могат да преминават само леки автомобили след изчакване - движението е двупосочно в едната лента. Пътната агенция съобщава, че е започнало почистване на платното. Водачите да шофират с повишено внимание.

публикувано на 30.10.25 в 19:56