Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Политическата криза продължава"

Ивайло Динев: Геополитическата тема се превърна в един от основните разломи

| Интервю
Снимка: личен архив

Политологът Ивайло Динев коментира резултатите от местния вот пред БНР и постави акцент върху ниската избирателна активност и всички съмнения около вота. 

"Това е опасност за устоите на демокрацията и вярата на хора, че от тях зависи нещо. Политическите лидери от всяка партия трябва да се замислят"

Политиките на национално ниво също предизвикаха отблъскване на избиратели, посочи той. 

"Достигането до такъв формат на управление отблъсква част от симпатизантите на управляващите партии". 

На първия тур имаше битка на интерпретации какво се случа и защо се премахват машините, напомни той. 

"След това имаше връщане на машинния вот".

Картата на България е доста различна от тази при изборите през 2019 година, обясни политологът. 

"Тя беше почти изцяло синя. В момента имаме по-скоро един многополюсен модел. Имаме доста динамична картина. Не са се оформили все още посоките, в които ще тръгне партийната система". 

Тези избори показаха, че някои от политическите сили по места спечелиха въпреки лидерите на политическите партии и техните стратегически решения, отбеляза той. 

"Този пиров успех на Васил Терзиев в София също е доказателство ,че на високите нива в тази коалиция са взели грешни решения. А Ваня Григорова направи силен скок в синя София.

През последната седмица черният пиар беше много ориентиран към личностни атаки по отношение на Ваня Григорова. Дебатът не беше насочен към реалните проблеми на София. Мисля, че това е една от причините за този нисък резултат". 

Геополитическата тема се превърна в един от основните разломи, обясни още той.

Политическата криза продължава, отбеляза политологът.

"Все още се намираме в преходен период".

Цялото интервю на Снежана Иванова с Ивайло Динев може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Лъв ХІV

Папа Лъв XIV призова младите да изградят по-човечен свят

Млади хора от цял свят - близо 1 милион души от 146 страни - включително и от конфликтните зони: Ливан, Ирак, Мианмар, Украйна, Сирия и Южен Судан,  се събраха в Тор Вергата край Рим за своя юбилей.  Той се реализира 25 години след свързания с Папа Йоан Павел Втори, сега - с участието на Папа Лъв XIV.  За провеждане на бдението в събота вечерта, той..

публикувано на 03.08.25 в 05:07
Руска атака над Киев, архив.

Нови руски ракетни атаки срещу Киев и Николаев

Трима души са откарани в болница след руска ракетна атака срещу украинския град Николаев към 22:00 ч. снощи, съобщи началникът на Николаевската областна военна администрация Виталий Ким в приложението "Телеграм". Още няколко пострадали са получили медицинска помощ на място. Поразен е жилищен район на Николаев. След атаката е избухнал пожар. Спешните..

публикувано на 03.08.25 в 03:07
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Съдът на ЕС глоби Испания с близо 7 млн. евро

Съдът на Европейския съюз глоби Испания с близо 7 милиона евро. Причината е неизпълнението на директивата, свързана с отпуска при раждане. В решението си магистратите посочват, че правителството в Мадрид е пропуснало крайния срок за транспониране на текстовете и не е предприело всички необходими мерки, нито ги е съобщило на Европейската комисия...

публикувано на 03.08.25 в 02:04

Пожар гори в депото за битови отпадъци край Силистра

Пожар избухна в регионалното депо за твърди битови отпадъци край Силистра. По предварителни данни огънят е тръгнал от стъкло, което е предизвикало възпламеняване на пластмасови отпадъци. Пламъците са се разпространили бързо. На място работят екипи на пожарна безопасност, а по думите на кмета Александър Сабанов цялата налична техника е на..

публикувано на 03.08.25 в 01:52

Ниски добиви на слънчоглед в Ямболско

Започна прибирането на слънчогледа в Ямболска област.  Добивите са ниски, а качеството на много места е влошено.    Над 473 000 декара са засети със слънчоглед в областта, прибирането му е в начален етап, а добивите са далеч под очакванията на стопаните, коментира председателят на Регионалния съюз на зърнопроизводителите Стоян Александров:..

публикувано на 03.08.25 в 01:35

Португалия е в повишена степен на готовност за горски пожари

В събота правителството на Португалия издаде предупреждение за гореща вълна с висок риск от пожари в големи части на страната през следващите дни, предаде Франс прес. Предупреждението, обхващащо периода от неделя до четвъртък, включва забрана за огньове, фойерверки и използване на електрическо оборудване в горите. Властите също така..

публикувано на 02.08.25 в 20:35

Пореден палеж на жп линии в Германия бе регистриран днес

Пореден палеж на жп линии в Германия бе регистриран днес. Този път в провинция Саксония-Анхалт. Два палежа спряха влаковото движение в Северен Рейн-Вестфалия в четвъртък В рамките на два дни е регистриран трети предполагаемо умишлено предизвикан пожар по кабели на германските железници. След като в четвъртък в Дюселдорф бяха запалени жп..

публикувано на 02.08.25 в 20:18