Възможни ли са нискобюджетни и достъпни технологии в армията? И как българската отбранителна индустрия да участва в проектите. Това обсъдиха военни, представители на компаниите, специалисти в отбраната на форум, организиран от президента Румен Радев. И то на фона на вече потръгналите многомилиардни сделки за самолети, кораби и техника за пехотата.
И началникът на Сухопътните войски ген.-майор Деян Дешков, и началникът на отбраната адмирирал Емил Ефтимов не демонстрираха притеснение, че проектът за модернизация на Сухопътните войски срещна критиката преди изборите. Тогава лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че правителството на Николай Денков е забъркало юридически казус със сделката като е одобрило решението за сделката, преди да има решение на пленарната зала.
Още преди изборите сделката мина през парламентарната комисия по отбрана. А проектът предвижда доставката на 198 бойни и спомагателни машини за около 2,2 милиарда лева. Но не за големите проекти, а за малките, президентът Румен Радев посочи, че трябва да се случват. Заради динамиката, с която се развиват нискобюджетните технологии в отбраната. Пример президентът даде именно с нискобюджетните технологии, които Украйна използва във войната с Русия:
"Войникът вече е в окопа с дистанционното за управление на дрона. В ръцете на един войник вече имаме и артилерия, и авиация. ... Големите и скъпо струващи проекти за модернизация са абсолютно задължителни, но са недостатъчни".
В момента Сухопътните войски изпълняват проекти които са свързани с така наречените малки проекти, каза началникът на сухопътните войски генерал ген.-майор Деян Дешков. Но подчерта, че му се струва, че нещата се случват прекалено бавно.
На форума българките фирми представиха интереса си към предложенията на военните. За дронове, за извличане и анализиране на данни от сателити, за оптика. Но за да се забързат процедурите началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов каза, че пак трябва да се помисли за редакция на ЗОП. Преди години имаше идея от него да бъдат изключени военните поръчки, за да се случват по бързата писта.
На програми на НАТО и ЕС разчита предимно България за развиване на иновациите в отбраната. През 2022 г. два български института са били избрани за тестови центрове на НАТО за разработване на нови технологии в областта на големите данни, изкуствения интелект и автономните системи. България е част и от Фонда на НАТО за иновации, през който съюзници могат да подкрепят стартиращи фирми, работещи по технологии с двойна употреба.
Румънският министър на финансите Марчел Болош заяви, че правителството е изтеглило 6 милиарда евро от резервния фонд на страната, за да покрие временните дефицити в хазната. Министърът обясни,че периодът до назначаването на новото правителство е несигурен и се е наложило да се изтеглят средства от валутния буфер, предава Радио "Румъния". Букурещката..
Българските лекари имат необходимост от разумна и гарантирана система за продължаващото медицинско обучение, законова база и ясни правила, по които то ще бъде осъществявано. Това каза председател на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов на форум по темата. В момента продължаващото медицинско обучение в България е пожелателно, отбеляза доктор..
Пробите от заразеното стадо във Велинград вече са изпратени в Монпелие, обяви в интервю за БНР главният ветеринарен инспектор д-р Илиян Костов. За целта ръководството на Българската агенция по безопасност на храните е провела среща с адвоката на собствениците на засегнатите стопанства. Все още се преговаря със собствениците на стада под карантина..
Обществено обсъждане за бъдещето на рудника "Ада тепе" след неговото закриване се проведе в Крумовград. Едната от опциите е "Ада тепе" да продължи индустриалното си развитие, което обаче изисква, както привличането на инвеститори, така и подходящата инфраструктура, което на този етап е трудно изпълнимо. Златодобивната фирма си..
Южнокорейски демонстранти са се насочили към президентския дворец с искане за оставката или отстраняването от поста на президента Юн Сук-йол след опита му да наложи военно положение, който беше сравнен с опит за преврат. На видеокадри се вижда как хиляди демонстранти се насочват към офисите и резиденцията на президента Юн Сук-йол след митинг..
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет определи Камелия Стефанова - досегашен заместник окръжен прокурор на Кюстендил, за изпълняващ функциите на административен ръководител - окръжен прокурор, обяви съветът на сайта си. Тя беше единият от тримата обвинители по делото за организирана престъпна група и рекет срещу братя Галеви от Дупница...
Сигнал за намерена корозирала граната в двора на Регионалната здравна инспекция е подаден тази сутрин в ямболската полиция. Устройството е без взривател, но част от района бе отцепен. Гранатата, тип лимонка е открита при почистването на листа от двора на здравната инспекция, обясни директорът д-р Радостина Калчева. "Около 9 часа тази..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..