Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможни ли са нискобюджетни и достъпни технологии в българската армия?

| Репортаж
Снимка: avionams.com

Възможни ли са нискобюджетни и достъпни технологии в армията? И как българската отбранителна индустрия да участва в проектите. Това обсъдиха военни, представители на компаниите, специалисти в отбраната на форум, организиран от президента Румен Радев. И то на фона на вече потръгналите многомилиардни сделки за самолети, кораби и техника за пехотата.

И началникът на Сухопътните войски ген.-майор Деян Дешков, и началникът на отбраната адмирирал Емил Ефтимов не демонстрираха притеснение, че проектът за модернизация на Сухопътните войски срещна критиката преди изборите. Тогава лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че правителството на Николай Денков е забъркало юридически казус със сделката като е одобрило решението за сделката, преди да има решение на пленарната зала.  

Още преди изборите сделката мина през парламентарната комисия по отбрана. А проектът предвижда доставката на 198 бойни и спомагателни машини за около 2,2 милиарда лева. Но не за големите проекти, а за малките, президентът Румен Радев посочи, че трябва да се случват. Заради динамиката, с която се развиват нискобюджетните технологии в отбраната. Пример президентът даде именно с нискобюджетните технологии, които Украйна използва във войната с Русия: 

"Войникът вече е в окопа с дистанционното за управление на дрона. В ръцете на един войник вече имаме и артилерия, и авиация. ... Големите и скъпо струващи проекти за модернизация са абсолютно задължителни, но са недостатъчни". 

В момента Сухопътните войски изпълняват проекти които са свързани с така наречените малки проекти, каза началникът на сухопътните войски генерал ген.-майор Деян Дешков. Но подчерта, че му се струва, че нещата се случват прекалено бавно.

На форума българките фирми представиха интереса си към предложенията на военните. За дронове, за извличане и анализиране на данни от сателити, за оптика. Но за да се забързат процедурите началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов каза, че пак трябва да се помисли за редакция на ЗОП. Преди години имаше идея от него да бъдат изключени военните поръчки, за да се случват по бързата писта.  

На програми на НАТО и ЕС разчита предимно България за развиване на иновациите в отбраната. През 2022 г. два български института са били избрани за тестови центрове на НАТО за разработване на нови технологии в областта на големите данни, изкуствения интелект и автономните системи. България е част и от Фонда на НАТО за иновации, през който съюзници могат да подкрепят стартиращи фирми, работещи по технологии с двойна употреба

Репортаж на Добромир Видев в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03