Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Росен Гацин: Кметът като посредник, когато Бог е високо, а цар е далеко

Росен Гацин
Снимка: Личен архив

В традиционната култура и народното творчество, фигурата на кмета най-често буди осмиване, защото той е чиновник, а неговото име няма значение. Този омаловажен фолклорен образ показва, че обществото е критично към местната власт открай време.

"Кметът е олицетворение на държавата. Още в миналото преди да се появи селската общност, е имало племенна общност, в която старейшината - най-възрастният е бил и най-главният в общността, каза за "Хоризонт" д-р Росен Гацин, главен асистент в Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей към Българската академия на науките.

"По турско време са ги наричали мухтари или старейшини. Според регистрите избирани са били мъже на 35 - 42 години са били избирани за старейшини, но те са имали съвет на старейшините и той не е имал право сам да взема решения.

Значение е имало материалното му състояние, занаята, това са били важни неща в миналото, разказа още д-р Гацин.

"През 40 те години, преди 9-ти септември дори в най-малките села се назначават юристи за кметове. По този начин идват външни хора и така се правят пътища, устройство на населеното място, което е било само от полза за хората от населеното място.

Какво ни остава когато Бог е високо, а Цар е далеко - остава ни кметът като посредник. Медиатор, който свързва обикновения човек с държавата, с власттта.

На село кметът е винаги близък, докато кметът в града е невидим, един такъв термин се появи дори.

Кметът на село е кмет 24 часа, докато този в града си има работно време. На село кметът е бил най-важният източник на информация за цялото село. Кметът е имал патриархална функция - баща, стожер, водещ, лидер.

Докато днес през дигиталните средства кметовете виждам, че те го удрят на чувства - колко били натоварени, какво искали да направят.

Но винаги трябва да гласуваме, не трябва да сме безверни, защото всичко зависи от нас и то днес, сподели още д-р Росен Гацин, главен асистент в БАН.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарът във високите части на природен парк "Рилски манастир" е овладян

Овладян е пожарът във високите части на природен парк "Рилски манастир".  Все още обаче има тлеещи огнища, които са под наблюдението на петима пожарникари в района.   Служители на горското стопанство на светата обител също на място и съдействат на огнеборците.   През последните седмици огънят на височина 2000 метра в горите на манастира периодично се..

публикувано на 19.07.25 в 12:16
Мариян Карагьозов

Мариян Карагьозов: Стратегическите интереси на Турция и Израел спрямо Сирия се разминават

На 15 юли се навършиха 9 години от опита за преврат срещу Реджеп Ердоган в Турция. Военните преврати в турската история никога не са донесли нищо добро на страната . След военния преврат през 1960 г. – първият от серията преврати, е въведена либерална конституция, но следващите са все посегателства срещу демокрацията, завършвали с..

публикувано на 19.07.25 в 11:55
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Свидетели сме на точка на пречупване в отношението на Тръмп към Русия

"Свидетели сме на точка на пречупване сякаш в отношението на Тръмп към Русия". Това заяви пред БНР политологът  Владимир Шопов : "От една страна ми се струва, че имаше известно натрупване на промени през последните месеци, които сочеха в тази посока. Знаете продължаващата подкрепа, макар и с моменти на известна несигурност за украинската..

публикувано на 19.07.25 в 11:55

Тол камерите вече са включени в контрола на движението по магистралите

Камерите на тол системата вече са ефективно включени в контрола на движението по магистралите.  Осъзната е нуждата да се води война с нарушителите на пътя През вчерашния ден само на автомагистрала "Хемус" при тунел "Топли дол" са съставени 10 акта за шофиране в аварийната лента и още два на магистрала "Тракия", на територията на Софийска област,..

публикувано на 19.07.25 в 11:11
Петер Мадяр

Крищоф Нади: Големият въпрос е дали режимът на Орбан може да бъде сменен

Тази седмица в Унгария най-популярният опозиционен политик Петер Модяр се качи на кану за символична обиколка из малките градове и села, които до момента твърдо подкрепят управляващата партия ФИДЕС. Модяр изглежда като все по-голяма заплаха за властта на Виктор Орбан - емблемата на консервативния национализъм. Изборите са догодина, но..

публикувано на 19.07.25 в 11:05

Цената на царевицата се повишава на световните тържища

Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата, отчитат от Софийската стокова борса, цитирани от БТА. Според данните, в Съединените щати царевицата е поскъпнала със 7 долара на тон, като в момента това количество се търгува за 201 долара. Поскъпване има също във Франция и Украйна.   На борсата Юронекст рапицата е поскъпнала..

публикувано на 19.07.25 в 10:49
Веселин Желев

Веселин Желев: Бюджет 2028-2034 на ЕС е фундаментално различен от досегашните

Този бюджет е фундаментално различен от всички предишни – като размер, приоритети, структура и начини на финансиране. Това мнение изрази пред БНР журналистът  Веселин Желев от  Клуб Z, дългогодишен кореспондент на различни медии в Брюксел, след като ЕК огласи предложенията си върху следващата многогодишна финансова рамка на ЕС след 2027 г...

публикувано на 19.07.25 в 10:45