Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Миналият месец е бил най-топлият октомври, откакто се правят измервания

Снимка: Pixabay

Миналият месец е бил най-топлият октомври, откакто се правят температурни измервания. Това е пореден подобен рекорд, който учените свързват с ефекта от глобалното затопляне. Очаква се 2023-та да е най-топлата година в историята. 

Според статистиката на европейската служба "Коперник", цитирана от Франс прес, температурите на морската и земна повърхност са най-високите измерени в това време на годината. Те са довели едновременно до засушавания в Северна Америка и големи валежи, бури и циклони на други места по света.

Това е поредният месец през тази година, който става най-топлият в историята. Франс прес изтъква, че това повишава натиска над световните лидери да въведат ефективни мерки за ограничаване на парниковите емисии на 28-мата климатична конференция на ООН този месец в Дубай.

При сегашните тенденции до края на годината средните глобални температури ще са нарастнали с 1.43 градуса по Целзий спрямо прединдустриалните времена. Тази стойност е изключително близка до препоръчителните градус и половина, договорени на знаковата климатична конференция в Париж преди 7 години.

Според климатолозите, ако глобалното затопляне надхвърли тази стойност, това ще повиши засушаванията и извънредните метеорологични събития, а ще има и други непредвидими ефекти.


По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Тръмп поиска Украйна да се съгласи "незабавно" с предложението на Путин за директни преговори

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп поиска от Украйна да се съгласи "незабавно" с предложението на руския лидер Владимир Путин за директни мирни преговори. Путин предлага преговорите с Украйна да се възобновят Вместо примирие от понеделник, за каквото призоваха Киев и европейските му съюзници вчера, Путин предложи снощи среща на руски с..

публикувано на 11.05.25 в 20:09
Германският външен министър Йохан Вадефул

Йохан Вадефул: Конфликтът в Газа не може да се реши с военни средства

Конфликтът в Газа не може да се реши с военни средства, а ударението трябва да се постави върху политическото решение, заяви германският външен министър Йохан Вадефул при днешното си посещение в Йерусалим, предаде "Ройтерс". Министърът заяви, че Германия ще направи всичко възможно, за да гарантира сигурността на Израел, но това не означава,..

публикувано на 11.05.25 в 19:46
Жан-Ноел Баро

Франция е съгласна с Нидерландия за споразумението между ЕС и Израел

Франция изказва съгласие с искането на Нидерландия да се преразгледа споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Израел заради хуманитарната катастрофа в Газа. Настояването на Нидерландия да се преразгледа споразумението между ЕС и Израел е "основателно" - заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро по време на участие в предаване..

публикувано на 11.05.25 в 19:20
Абас Аракчи

Иран: Програмата за обогатяване на уран не подлежи на договаряне

Иранската програма за обогатяване на уран не подлежи на договаряне. Тази позиция потвърди външният министър Абас Аракчи след поредния кръг от преговори в Мускат със специалния пратеник на САЩ Стив Уиткоф. Нов кръг преговори между Иран и САЩ в Оман Аракчи определи днешния кръг от разговори като "по-сериозен" от предишните три и добави, че сега..

публикувано на 11.05.25 в 19:04

Еди Рама: Албания ще бъде следващата страна в ЕС

Албанският премиер и лидер на управляващата Социалистическа партия (СП/PS) на Албания Еди Рама гласува днес на парламентарните избори в страната заедно със съпругата си Линда в село Сурел близо до албанската столица, съобщи албанският информационен портал "Шчиптаря". Албания гласува на парламентарни избори В кратко изявление пред медиите..

публикувано на 11.05.25 в 18:55

100 000 души присъстваха на първата неделна литургия на папа Лъв XIV

Папа Лъв XIV изнесе своята първа неделна литургия както е по традиция от балкона на базиликата "Св. Петър“ в Рим. Близо 100 000 души посрещнаха с овации появата на избрания в четвъртък от Конклава папа Лъв XIV, а той ги приветства със "Скъпи братя и сестри, честита неделя!“. От САЩ, през Перу, до Ватикана: Биографията на Лъв XIV – новият папа..

публикувано на 11.05.25 в 18:15

Жителите на столичния квартал "Захарна фабрика" продължават да протестират

Жители на столичния квартал "Захарна фабрика", чиито жилища бяха съборени, протестират за пореден ден на столичния булевард "Сливница". Те настояват общината да реши къде и как да бъдат настанени. "Бутнаха ни къщите, днес е 27-и ден, в който нашите другари, нашите хора спят навън със своите деца. На палатките живеят. Столична община - до момента нямаме..

публикувано на 11.05.25 в 18:06