Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асоциацията на децата с диабет апелира за гъвкаво изписване на инсулин

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

За гъвкаво изписване на инсулин апелираха на пресконференция от Националната асоциация на децата с диабет. 

Трябва да се направи анализ за нужните количества и подобряване на доставките в страната, посочват от Българската асоциация "Диабет". 

Организациите настояват, че за да се предотвратят усложненията, институциите трябва да работят за профилактика.

14 ноември е Световният ден за борба с диабета, който има за цел да повиши информираността на обществото по отношение на заболяването. 

Около 600 хиляди са пациентите с диабет в България тип едно и две. От тях около 300 хиляди не знаят, че имат това заболяване. В световен мащаб хората с диабет се увеличават сериозно. До 2021 г. са били около 537 милиона, което представлява един на 10 човека. До 2030 година се очаква те да бъдат 643 милиона, а до 2045 година - 783 милиона. 

Около 2 000 деца до 18-годишна възраст са с диабет тип 1, около 40 хиляди са с тип 2 на лекарствена терапия и около 100 хиляди са на инсулин, посочи Елисавета Котова – председател на Националната асоциация на децата с диабет. 

Според ендокринолога доцент Радка Савова диабетът вече е епидемия:

"Диабет тип 2 при възрастните е над 10% от населението. Детският диабет се утрои в последните 3 десетилетия. Това увеличаване на контингента болни изисква съответно и увеличаване на производството на инсулин, както и на другите препарати за диабет тип 2. От една страна – повишено потребление, от друга страна – недостиг на тези лекарства не само в България".

В последните 6 месеца в България също има проблеми с инсулина. Според Елисавета Котова това е необяснимо.

Доцент Радка Савова апелира: "Нека да се обърнем към вътрешните си резерви – как да разпределяме по-справедливо и по-икономично инсулиновите препарати между нашите пациенти".

Ако се направи гъвкаво изписване на рецепти според нуждите на пациентите, ще се освободят количества, подчерта тя. По думите ѝ размяната на инсулин между пациентите води до влошаване на качествата на препарата.

Според нея трябва да се помисли и за пациентите, които пътуват в чужбина за по-дълго от един месец, да могат да получат предварително нужния им инсулин

Институциите в лицето на Министерството на здравеопазването и Здравната каса да направят анализ и да подобрят доставките в цялата страна, призова от своя страна Мая Викторова от Българската асоциация "Диабет".

В България когато пациентите навършат 18 години, за да получат сензори и инсулинови помпи, трябва да минават през комисии. В страната има само 3 комисии – две в София и една във Варна – които могат да разглеждат на всеки 6 месеца и да решават кой има право да получи инсулинова помпа, въпреки че лекарят е назначил лечение. Процедурата трябва да се облекчи, смята Елисавета Котова.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00