Преработка на проекта за държавен бюджет с включване на важните инфраструктурни проекти на общините за държавно финансиране е условието, което постави ГЕРБ, за да продължи да подкрепя правителството. Поставено беше още едно ключово условие от депутатите на ГЕРБ - предварително съгласуване на всички законопроекти на ПП-ДБ с тях. На Националното съвещание на партията във Велико Търново Бойко Борсов поиска вече да не бъдат наричани сглобка.
Вече няма сглобка между ГЕРБ и ПП-ДБ, защото тя звучи цинично и не носи нищо рационално за хората, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов:
"И като начало повече не трябва да ни наричате сглобка".
Борисов предупреди, че ГЕРБ вече няма да носи отговорност за „безобразията“ които некоалиционните им партньори в правителството правят, но даде и положителна оценка:
"И единственото добро на това управление към днешна дата е, че държи ясна посока на страната".
Бюджет в парламента може да се приеме и без ГЕРБ, коментира на Националното съвещание на ГЕРБ Бойко Борисов, но постави най-важното условие да продължи подкрепата за некоалиционното правителство:
"В бюджета трябва да има всичко, което кметовете са казали, планирано за тази, за следващата, за по-следващата година, да се приведе бюджетът и най-правилното е да се върне, да се преработи на истинските приходи, които се очакват. Ако те това направят, ще имат още една година бонус от нас“.
С проекта за държавен бюджет ГЕРБ няма да позволи кметовете да бъдат превърнати в декоративни фигури, предупреди Томислав Дончев:
"Уважаеми некоалиционни партньори от некоалицията, крайно време е да напуснете тези светове, които обитаване, и да се върнете тук, при нас в реалността, където човек не може да си играе с числата ей така, особено, когато става дума за бюджет“.
Парламентарната група на ГЕРБ ще спре да подкрепя законопроекти на ПП-ДБ, които предварително не са съгласувани с нас, посочи председателят на групата Десислава Атанасова и коментира, че пакетът от данъчни закони, който се предлага, прилича на полицейщина при публичните финанси:
"И ако това, което заявяваме като приоритет, не се случи и не се реализира в закона за държавния бюджет за 2024 година, г-н Борисов, аз съм по-крайна и ще предложа разглобка".
Кметовете на ГЕРБ нямат обобщено число за исканото държавно финансиране за важните им проекти, които искат задължително да бъдат заложени в държавния бюджет, но сумата от един милиард е реалистична, коментира депутатът Николай Нанков, а според депутата Делян Добрев данъчните приходи трябва да се коригират от финансовото министерство на 35 млрд. лв. и да се коригира разходната част.
Европа вече е най-големият пазар за американски втечнен газ и фокусът се измества към така наречения Вертикален коридор - нов газов маршрут север-юг, който свързва Гърция, България, Румъния и Украйна. Експортните терминали край Атина и в Северна Гърция ще играят ключова роля в системата, стана ясно на конференция в Атина. Американски висши..
Запаси има, хората ще имат гориво, износът е спрян, коментира лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски. "Виждам истерията на "партията на пуделите" и на "Лукойл". Това трябваше да приключи преди две години, но тогава лицето Ники-Мики, за съжаление на България, който беше премиер, каза, че ще си подаде оставката и ще напуснат сглобката, ако..
За първи път български лекари по асистирана репродукция заминават на мисия в Албания, за да окажат безвъзмездна медицинска помощ на двойки с репродуктивни затруднения . Инициативата е "България и Албания заедно за още едно родено дете". Начело на лекарския екип застава д-р Георги Николов - ръководител на медицински център за репродуктивна..
Това лято в българските книжарници се появи "Мигът на Дора" на писателката и учител Стефка Станчева. Стефка Станчева представя "Мигът на Дора" във варненската библиотека Сюжетът на романа е посветен на нашата легендарна поетеса Дора Габе и моментите, в които отново се връща към освободената след румънска окупация Добруджа. Това обаче е..
Управляващите са внесли тази сутрин в парламента промени в Закона за административното регулиране на икономически дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, които се отнасят до въвеждане на фигурата на особения търговски представител в "Лукойл" - България. Вносители са депутати от "ДПС-Ново начало", ГЕРБ-СДС, "Има такъв народ" и..
Блиц контролът, на който премиерът Росен Желязков и тримата вицепремиери трябваше да отговарят на актуални въпроси на депутати, се отлага за следващия петък. Това съобщи от парламентарната трибуна председателят на НС Рая Назарян: "Постъпили са писма от министър-председателя Росен Желязков и от заместник министър-председателите Атанас Зафиров и Гроздан..
Бюджетът е заложник на автоматичните механизми , заяви пред БНР зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев. Според работодателите най-големият проблем в бюджета са приходите, които трябва да се вземат от бизнеса . "Диалогът е възстановен дотолкова, доколкото това, за което настоявахме от средата на септември, се състоя - започна някакво..
Малка част от дълга е за покриване на стари дългове, друга за покриване на дефицита, губят се около 5,4 млрд. евро – около 10 млрд. лв., с които..
Изборът на социалист – Зохран Мамдани за кмет на Ню Йорк е шамар за Тръмп, коментира в интервю пред БНР дипломатът Стефан Тафров. "Това е..
Всеки трети българин изразява готовност да изложи на риск личния си живот, за да защити демокрацията, а всеки пети е готов да се запише като доброволец..