Договорът, подписан по-рано тази година между българското правителство и турската енергийна компания "Боташ", може да помогне на Русия да възвърне "задушаващата си хватка" върху газовите доставки за Европа. Това пише електронното издание "Политико" (Politico) в третата си поред статия, посветена на руското влияние върху снабдяването с газ на ЕС чрез нашата страната.
Сделката може да попречи на ЕС да изпълни целта си за постепенно постигане на пълен отказ от руски изкопаеми горива до 2027 г., твърдят експерти.
Според споразумението, българската държавна компания "Булгаргаз" се съгласява да предостави на "Боташ" достъп до тръбопроводите у нас. Турците ще продават газ на пункта за доставка "Странджа-Малкочлар" за нуждите на потребителите в България, както и в съседните страни.
Съгласно правната рамка, създадена от този договор, "Боташ" обяви редица от споразумения за доставка на газ с компаниите MVM от Унгария, OMV Petrom от Румъния и East Energy Gas Trading от Молдова. Те бяха подписани през последните месеци.
Проблемът е, посочва изданието, че почти със сигурност газът пристига от Русия, която снабдява Турция чрез тръбопроводите на "Турски поток" под морските води. Така твърди Аура Сабадуш – старши анализатор в компанията ICIS.
При положение, че по турско-българския тръбопровод могат да минават 10 млрд. куб. метра газ с някои технически корекции, това означава, че Русия може да доставя синьо гориво за допълнителното търсене в Югоизточна Европа и на Западните Балкани, които вече не са свързани чрез договори с нея, смята Сабадуш.
"Резултатът е, че Москва възвръща хватката си в региона", каза тя.
Експертката изтъква, че това става с новооткрит енергиен и същевременно политически лост, извън компетенциите на ЕС, който няма контрол върху Турция.
Американският президент Доналд Тръмп и милиардерът - предприемач Илон Мъск дадоха съвместно интервю за американската телевизия Фокс Нюз. В интервюто водено от прочутия журналист Шон Хенети Тръмп заяви, че уважава Мъск за неговия бизнес нюх и технологични умения, но най-вече цени това, че надзиравания от него отдел за правителствена..
В крайна сметка САЩ и Русия започнаха да си говорят и тепърва от тези разговор ще излизат теми. Това каза пред БНР доц. Боян Хаджиев, преподавател по международни отношения в УНСС. Преговори Лавров - Рубио в Рияд за войната в Украйна Турция и Сърбия са готови да бъдат домакини на мирни преговори между Украйна и Русия "Тръмп,..
Пътищата в Силистренско остават отворени и проходими при зимни условия съобщава дежурния в Областно пътно управление. 19 машини са на терен и опесъчават. Има слаб снеговалеж, а снежната покривка е между 30 и 35 сантиметра. Заради ниските температури и затрудненото придвижване има заповеди за спиране на учебните занятия,..
До 12 часа днес е в сила и забрана за движение на тежкотоварни автомобили без вериги в Шуменско. Изграждат се и временни пунктове за проверка в областта. В община Смядово днес и утре са обявени за неучебни дни. Учебният процес е преустановен до петък и в разградската община Лозница.
В Плевен отбелязват 152 - ата годишнина от гибелта на Васил Левски с паметен ритуал . В знак на признателност пред паметника на Апостола ще бъдат поднесени венци и цветя. Военният р итуал започва в 11.00 часа с участието на военнослужещи от Плевенския гарнизон, Общинския духов оркестър с диригент..
Очаквам социално напрежение , заяви пред БНР социологът от "Алфа Рисърч" Павел Вълчев, след като снощи беше публикуван проектобюджетът за тази година. "Ще има обществен натиск на социални групи. Със сигурност има засегнати и разочаровани от този бюджет. От друга страна, като се погледне макрорамката, очевидно е, че трябва да се направят отстъпки...
На днешното си редовно заседание правителството трябва да създаде Съвет за развитие при Министерския съвет. Изпълнителната власт ще обсъжда промени в Националния план за действие при временна закрила и Закона за мерките срещу финансирането на тероризма. Министрите се очаква да отпуснат и допълнителни средства по бюджета на..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..