Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без особена промяна в цените на храните на едро

Снимка: Ани Петрова

Цените на основните хранителни стоки на борсите в страната остават без особена промяна и през тази седмица, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържища (ДКСБТ), предава БТА. 

Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у нас, през седмицата се повишава с 0,32 на сто до 2,213 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво 2,206 пункта.

Равнището на ИТЦ в началото на годината беше 2,316 пункта, а през първата третина на март достигна пролетния си максимум от 2,480 пункта. Базовото ниво на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.

От зеленчуците, наблюдавани от ДКСБТ, най-много през седмицата поскъпват оранжерийните краставици - с 11,6 на сто до 2,50 лева за килограм. Цената на доматите също скача – със 7,4 на сто и те се търгуват по 3,48 лева за килограм. Картофите поскъпват с 5,6 на сто до 1,32 лева за килограм.

Цената на морковите се понижава с 5,8 на сто до 0,97 лева за килограм. Поевтиняват също зрелият лук кромид (внос) -  с 8,3 на сто до 1,32 лева за килограм, зелето – с 3,1 на сто до 0,93 лева за килограм, червените чушки – с 4,6 на сто до 2,09 лева за килограм. Зелените чушки се продават с 0,6 на сто по-скъпо на цена 1,71 лв. за килограм.

Ябълките от внос спадат с 1,1 на сто и се търгуват по 1,81 лева за килограм. Поевтиняват и портокалите – с 3,1 на сто до 3,15 лева за килограм. Лимоните поскъпват с 0,4 на сто до 2,32 лева за килограм. Цената на бананите се повишава с 0,7 на сто до 2,87 лева за килограм. С 4,9 на сто поскъпва гроздето и то се купува за 2,36 лева за килограм.

Цената на кравето сирене нараства с 0,5 на сто и се продава по 11,44 лева за килограм, а кашкавалът тип "Витоша -  с 0,6 на сто до 17,43 лева за килограм.

Киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) поскъпва с 0,5 на сто и то се купува по 1,18 лв. за кофичка от 400 гр. Цената на прясното мляко (3 процента масленост) се вдига с 0,5 на сто и то се продава по 2,19 лева за литър.

Пилешкото месо пада с 1,1 на сто и се предлага по 6,30 лв. за килограм. Яйцата (размер М) остават без промяна и се купуват по 0,34 лева за брой на едро. 

Цената на ориза се понижава с 0,3 на сто и той се търгува по 3,17 лв. за килограм. Лещата поскъпва с 0,5 на сто и се купува по 4,18 лева за килограм. Зрелият фасул отстъпва с 2,2 на сто и се търгува по 4,04 лева за килограм. 

Захарта пада с 1,3 на сто и се продава по 2,37 лв. за килограм. Олиото поевтинява с 6,2 на сто до 2,73 лв. за литър. Брашното тип 500 поевтинява с 2,2 на сто до 1,33 лева за килограм. Цената на кравето масло (пакетче от 125 грама) се вдига с 3,2 на сто и се продава по 2,59 лв. за брой.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Fitch потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България - BBB с положителна перспектива

Международната рейтингова агенция "Фич" (Fitch) потвърждава дългосрочния кредитен рейтинг на България на ниво "BBB" с положителна перспектива. Рейтингът на България е подкрепен от силния външен баланс и баланс на публичните финанси спрямо държавите със същия рейтинг и надеждната политическа рамка, подкрепени от членството в ЕС и дългогодишния..

публикувано на 12.04.25 в 13:01

Кметове на малки населени места също обявиха, че ще започнат протести

Протести под наслов "България няма деца за убиване" се организират днес пред съдебни палати в различни градове на страната. Демонстрацията в София е пред сградата на Министерския съвет.  Искането на всички протестиращи е да се осигури безопасност на пътя и да има по-строги мерки срещу нарушенията. Недоволството идва след катастрофата..

публикувано на 12.04.25 в 12:44
Владимир Путин се ръкува със Стив Уиткоф (вляво) по време на среща в Санкт Петербург, Русия, 11 април 2025 г.

Американският пратеник Стив Уиткоф се срещна с Путин в Санкт Петербург

Американският пратеник Стив Уиткоф се срещна с руския президент Владимир Путин в Санкт Петербург. А във Вашингтон американски и украински представители преговарят по ново американско проектоспоразумение за достъп на Съединените щати до украинските редки метали и минерали.  Келог: Украйна може да бъде разделена подобно на Берлин след Втората..

публикувано на 12.04.25 в 12:28

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Подмяната на ценности с увреждания

Проф. Юлиана Матеева:   Г-н Ганев, според правилника, за да говорите от място, трябва да имате физически увреждания, не умствени. *** Драги слушатели, скъпи мои незаменими съучастници, хайде да се хванем за ръце и колективно да осъдим недопустимата грубиянска употреба на българския език в Народното събрание. Днес, разбира се, има..

публикувано на 12.04.25 в 12:25
проф. Здравко Попов

Проф. Здравко Попов: Защо точно Марин льо Пен и защо точно сега?

Защо точно Марин льо Пен и защо точно сега - тези въпроси постави от ефира на БНР проф. Здравко Попов, президент на Института за публична политика. В предаването "Събота 150" той коментира присъдата на председателката на парламентарната група на крайнодясната партия "Национален сбор" Марин льо Пен за присвояване на евросредства и наложената ѝ..

публикувано на 12.04.25 в 12:21

Американски учени виждат паралели между настоящата ситуация в САЩ и нацистка Германия

Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен случай е на физика Алберт Айнщайн. И до наши дни най-желана дестинация за учените е САЩ, поне допреди около месец, когато тази тенденция изглежда започва да се обръща. Университети в Европа..

публикувано на 12.04.25 в 12:00

Радев: Доставката на F-16 е само началото на политическия ангажимент към ВВС

Доставката на изтребителите F-16 е само началото на политическия ангажимент към логистиката, поддръжката и изграждането на реални отбранителни способности на Българските военновъздушни сили. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща в президентската институция със заместник помощник секретаря по отбраната за Европа и НАТО в Департамента по..

публикувано на 12.04.25 в 11:58