Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дерогацията не трябва да създава имиджови проблеми за страната, да се засили контролът, призова заместник-председателят на НС

Кристиан Вигенин: Същината на сглобката е в икономическите интереси. Ще са заедно, докато ги напасват

ПП създават властови вакуум. Парламентът изземва функциите на правителството, смята той

| Интервю
Кристиан Вигенин
Снимка: БГНЕС

"Ако постигна нещо това правителство, изобщо ПП, то е да върне ГЕРБ и Бойко Борисов в играта, същото се случи с Делян Пеевски. Никой вече не си задава въпроса как така Делян Пеевски по-често, отколкото Борисов, задава задачите – на НС, на председателя на Народното събрание, на министър-председателя казва какво да се случи. Стъпка по стъпка това, което беше неудобно, дори морално неприемливо, днес всичко е приемливо."

Това мнение изрази пред БНР Кристиан Вигенин, депутат от ПГ на БСП за България и заместник-председател на Народното събрание. По думите му "ПП създават властови вакуум, в който влизат тези личности и те се възползват от това".

"Много често парламентът изземва функциите на правителството. Щуква му на някой от ГЕРБ или на някой от ДПС, че нещо трябва да се случи и задължаваме правителството да прави неща, които са решения без сериозен анализ, подхвърлени предложения и Народното събрание гласува, защото си имат мнозинство", обясни Вигенин. Според него не може парламентът да се превръща в квази Министерски съвет, "при това без последващ контрол".

Отношението на ГЕРБ към правителството Вигенин разчита така:

"Спектакъл, на който различните действия ги гледаме в продължение на месеци. От една страна, постоянни скандали и разправии, от друга страна – явно много добра спойка, която очевидно не е в такава степен публична, а някъде в сенките. Те ще си стоят заедно дотогава, докогато могат да напасват своите преди всичко икономически, бизнес интереси, някъде и политически. Това се случва в сенките, не пред очите на хората."

Той допусна, че при гласуването на бюджета за догодина от ГЕРБ ще искат да се разпише за пред хората къде какво трябва да се направи, а "в сенките ще бъде разписано и кой точно трябва да го прави".

ГЕРБ няма да напусне правителството, при положение, че има възможността "чрез решението по бюджета да се разпределят едни милиарди, където трябва", смята Кристиан Вигенин, според когото "тази политика е в ДНК-то на ГЕРБ" и "ГЕРБ превърна корупцията в държавна политика".

"ПП-ДБ също имат своите интереси и те ще бъдат внимателно съгласувани. Всичко това ще бъде за сметка на българските граждани, на перспективите за развитие на България, но кой от тази сглобка го интересува това? (…) Трябва да разберем къде е същината на тази сглобка. Идеята, че е някъде в едно посолство, е много хубаво обяснение за част от хората, но всъщност не е там. То е другаде – икономическите и бизнес интереси."

Дерогацията е необходима за България, но чрез тази дерогация не трябва да създаваме имиджови проблеми за страната, заяви Кристиан Вигенин. Той смята, че "не трябва да се премахне дерогацията, а да се засили контролът по това как тя се реализира".

Поради провалите във всяка една сфера считаме, че оставането на това правителство вече е контрапродуктивно, коментира заместник-председателят на парламента в предаването "Неделя 150".

Преди вота на недоверие по темата национална сигурност и отбрана, Вигенин посочи, че "единственото, с което се занимаваме напоследък, е внасяне на техника, закупуване на техника, ние просто я плащаме, още не е дошла – както за самолетите: първата, втората партида, сега "Страйкър"-ите". Според него "отбраната не е само да внесеш морално остарели машини".

"Ние чрез нашия вот посочваме проблемите и тестваме това мнозинство. Ако то не стои зад това правителство, очевидно се отварят много опции и след едни избори се създават нови възможности. Бих възразил, че няма нова политическа ситуация и нови нагласи. Тези местни избори показаха сериозно разместване на влиянието на формациите, на този етап на местно равнище", изтъкна Вигенин. 

По темата "Шенген" той отбеляза, че няма лява партия в Европа от ПЕС, която да е против влизането на страната ни, а "съпротивата идва от другаде – консервативни и националистически кръгове в тези партии от ЕНП".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Представиха 105 работни места на трудова борса в Кюстендил

10 фирми и офиси представиха 105 свободни работни места на организираната от Бюрото по труда в Кюстендил специализирана трудова борса за лица в неравностойно положение. Участваха не само безработни, а и търсещи работа от трите общини Кюстендил, Невестино и Трекляно. Кандидатстващите имаха възможност за включване в обучения на дигитални..

публикувано на 14.05.24 в 17:34
Левон Хампарцумян

Левон Хампарцумян: Никой не влиза в еврозоната в средата на годината, ще влезем в началото на 2026 г.

Вероятността да влезе България в еврозоната през 2025 г. е много малка, никой никога не е влизал в средата на годината. Да се надяваме, че бихме могли да го направим в началото на 2026 г. Това заяви финансистът Левон Хампарцумян в интервю пред БНР. "Трябват организирани усилия. Не е задължителна политическата стабилност, ако..

публикувано на 14.05.24 в 17:22
Говорителката на ЦИК Росица Матева

418 са кандидатите за Европарламент, 6114 - за български

Регистрираните от ЦИК кандидати за евродепутати са 418, а за депутати в националния парламент ще се състезават 6114 души, сочат данните на Комисията. Едновременно за двата вида избори са регистрирани 334-ма кандидати.  От ЦИК предупредиха, че софтуерът при гласуването с машина няма да позволява да се гласува с преференция, ако преди това не..

публикувано на 14.05.24 в 17:10
Болницата в Кюстендил.

Кюстендилската болница ще има нов управител

Кюстендилската болница ще има нов управител  -  Димитър Стоилов, досегашен експерт в регионалния клон на Здравната каса. Така е според обявените от Министерството на здравеопазването резултати от проведения конкурс. Досегашният управител - д-р Александър Величков, заемаше поста 14 години без прекъсване.  В лекарското съсловие и сред работещи в..

публикувано на 14.05.24 в 17:01
Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов.

Стоянов: Собственикът на оръжието от инцидента в Арбанаси ще бъде обвинен

Отделът за закрила на детето във Велико Търново не е информиран от прокуратурата, както заявиха снощи от държавното обвинение, а се е самосезирал за инцидента, при който дете простреля с боен пистолет друго дете на частно празненство в неделя в село Арбанаси.  Започнало е проучване.  На този етап са се отзовали само родителите на момчето,..

публикувано на 14.05.24 в 17:00
Найден Тодоров (вдясно) на днешния Съвет

Предложение: Аудио-визуалните платформи да влагат в европейско съдържание

Част от печалбата на аудио-визуалните платформи да се влага в създаването на европейско съдържание – това е едно от предложенията, които са били дебатирани на днешния Съвет "Образование, култура, младеж и спорт", съобщи министърът на културата Найден Тодоров. То е част от идеите за промяна на директивата за работата на аудио-визуалните платформи:..

публикувано на 14.05.24 в 17:00

В Босилеград искат да намалят недействителните бюлетини на вота на 9 юни

Да намалят недействителните бюлетини на вота на 9 юни в секцията в Босилеград, каквито на предишните избори били доста, ще се постараят организаторите от Културно-информационния център там, каза директорът Иван Николов. Гласоподавателите не отбелязвали с X в квадратчето на бюлетината, а с кръгче, каквото е правилото при гласуване в Сърбия.  И..

публикувано на 14.05.24 в 16:59