Минаха и заминаха тия избори, както отлитат минутите, часовете, пойните птички и младостта в нашия живот. Избори като избори, мижава активност и агресивен спам в урните под формата на невалидни хартиени бюлетини.
Изборите са хубаво нещо, демокрация в действие и сладко отмъщение.
Ако няма за кого да гласуваш и не одобряваш никого от кандидатите, винаги пък можеш да гласуваш ПРОТИВ някого или даже против всички. Може и да напишеш на бюлетината, някакво послание до човечеството - ако е достатъчно нелепо и абсурдно, все ще се намери кой да го снима и да го пусне в интернет като фураж за социалните мрежи и безобиден спам.
И така посланието ще стигне до повече хора.
Ако просто пишеш глупости в интернет, може и никой да не ти обърне внимание, но ако надраскаш нещо на невалидна бюлетина - ще се разлети из интернета като изтрит статус на мислителя Явор Дачков.
Г-н Дачков има такъв чалъм - пише нещо гръмотевично, след няколко часа го изтрива и така предизвиква изкуствен дефицит. И понеже читателите знаят, че това съкровище предстои да бъде изтрито, бързат да разпространят Словото му. Затова Дачков е най-популярният писател на изтрити послания.
След местните избори обаче започна тиха кампания за още по-важни национални избори - избора за председател на ДПС.
Мустафа Карадайъ внезапно подаде оставка, Делян Пеевски стана председател на Парламентарната група на Движението. Ахмед Доган премина от почетна в активна фаза и временно пое ръководството на партията. Което си е завръщане в оперативната политика. Мъдрецът слиза от планината.
Сега големият въпрос в нашата красива и плодородна страна е: ще успее ли неформалният премиер на държавата да оглави най-стабилната партия ДПС?
Това ще е може би най-тежката кампания на Делян Пеевски, който е Машина за избори и съдебни реформи.
Другият неформален премиер и ротационен шеф на сянка - Бойко Борисов, цялата кампания не спря да плющи с камшика на изобличението по партньорите си в управлението, с които е в НЕкоалиция, джентълменско споразумение и официална Сглобка. Тоест Борисов през цялата кампания нападаше партньорите си и навсякъде плашеше хората да гласуват правилно, за да не стане като в националната политика с тая пуста сглобка.
Ако това е джентълменското отношение, какво ли ще стане, когато паднат джентълменските задръжки!
Впрочем, аз не вярвам, че Борисов има намерение да разглабя сглобката, по-скоро се пазари за увеличаване на тежестта си в управлението.
С нашите избори общо-взето всичко е ясно - мижав интерес и мятане на либерални изискани фрази.
Ваня Григорова оспорва резултатите, но и сама каза, че по-комфортно ще ѝ бъде в опозиция. Конкретно за това нека да ѝ повярваме - шумната опозиция за нея е абсолютната Зона на комфорт, както казват разбойниците от психонауките. От опозиция Григорова ще си дръндори фантастиките, ще дрънчи с тенджерите и капаците на гладните, ще плаче за стремителния пауперизъм, сиреч обедняването. Ще си пее своята омайна сладка песен - и няма да катастрофира в реалността, защото няма да е на власт.
Третият в софийските избори - колегата Антон Хекимян, беше вероятно най-голямата изненада. Изненада бе не слабото му представяне, а номинацията му като гръм или северно сияние от ясно небе.
Това стана по сюрреалистичен начин - Борисов бръкна в телевизора като в чекмедже и оттам си извади независим журналист, когото уж някакви структури на ГЕРБ били номинирали за кандидат-кмет. Така и не научихме кои са тия злополучни структури, издигнали номинацията на кандидат, който не стигна до балотаж, но влезе в Общинския съвет заедно с другите загубили битката за кметския стол.
Ваня Григорова, Антон Хекимян и Деян Николов влизат в Общинския съвет, а дали там ще направят по една торба пари, то си е тяхна обществена работа.
Това за парите го казваме не от завист, а за да упрекнем публиката, която лекомислено се забавляваше със загубата на Хекимян и Григорова, пращаха ги на трудовата борса и злорадо оплакваха клетата им съдба.
Като че ли влизането в Общинския съвет е някаква презряна работа, където няма ни пари, ни интересни контакти в сенките на кьошетата!
В кампанията и кметуването на печелившия кандидат Васил Терзиев пък трайно се настаниха сенките от миналото, цвета на първите 2-3 милиона и съмненията за специална сенчеста модерация.
Оправихме и тия избори,
избрахме там, каквото там.
Сега си вадим разни изводи
от урни, бъкани със спам.
* Това е лично мнение на автора и не отразява позицията на БНР
Пътищата в Силистренска област остават проходими при зимни условия – съобщиха за БНР от Областното пътно управление. Снеговалежът започна около 17:30 ч. с висока интензивност. Засега няма затворени участъци, но движението е затруднено, особено в района на Тутракан, където пътуващи сигнализират за натрупвания по трасето Силистра – Русе...
Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати, един за заместник-председател и трима за две места като членове на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата на Народното събрание. В началото на заседанието на комисията кандидатите бяха представени от представител на съответната партия, която ги предлага. От..
Министерството на здравеопазването не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации, каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия. Сегашният състав и численост на служителите на агенцията са редуцирани до минимум, а има сериозен обем дейност, каза..
Почти хиляда бивши и настоящи пилоти от армията на Израел публикуваха писмо, в което искат от властите да приемат като свой приоритет освобождаването на останалите в ръцете на "Хамас" заложници, дори ако това означава боевете срещу групировката да спрат. Управляващите остро осъдиха исканията. "Хамас" предупреди Израел да не опитва да върне..
В днешно време един човек, който смята да се занимава с бизнес и особено ако мисли да го прави на международно ниво, трябва да разбира от всичко . Това каза пред БНР Робърт Желязков от фондация "Дари време" , лектор в Мастър клас за предприемачи, който ще се проведе на 12-и април в София. "Преди около 15 - 20 години, когато се правеше бизнес,..
Между 125 и 200 милиона лева са необходими, за да се увеличат с 15 процента заплатите в 7-8 рискови сектора. Ако това не стане, протестите ще се радикализират, а исканията ще нарастват. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в Благоевград, където беше открит първия в страната синдикален клуб за срещи и консултации. Секторите, в..
22-годишният Стилиян Петров-младши, британски гражданин, син на легендарния полузащитник на Селтик и Астън Вила Стилиян Петров, който носи същото име, е решил да се насочи към политиката. Той ще участва на предстоящите местни избори като кандидат на "Реформирай Обединеното кралство" на Найджъл Фарадж, съобщи "Дейли мейл", позовавайки се на..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..