Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Компаниите привличат бъдещи кадри още от студентската скамейка

Огромен глад за инженери. Работа в микроелектрониката има за години напред

Същевременно спада интересът към инженерните специалности

| Репортаж
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Работа в микроелектрониката ще има за години напред, уверяват представители на компаниите в сектора.

Антон и Алекс са част от тази индустрия, макар да са още четвърти курс студенти в Техническия университет в София.

"Доста млади хора има при нас, наши колеги. Започнах работа, доста ми помага, понеже е по специалността, която уча. Това е индустрия, която се развива много бързо, има бъдеще в нея. Навлизат електроавтомобилите, автомобилната електроника става все повече и повече", разказва Антон.

"Работя в тази фирма от една година. Имаше отворени места за стажанти, в момента съм на постоянен договор", посочва Алекс.

И двамата вярват, че има добро бъдеще за техните специалности - "инженер винаги може да си намери работа". Признават, че парите са добри и "ако си решил да се развиваш в тази сфера, няма да останеш гладен". Както Антон, така и Алекс ще останат в България.

На форум, посветен на микроелектрониката, белгийският собственик на фирмата обясни пред други студенти, че за него работят около 2000 души, над 800 от тях - в България.

Симеон Костадинов работи за друга компания в сектора. Пише софтуера за изработване на микроелектронни схеми. Твърди, че бизнесите не пестят финанси и сили за обучението на студентите, защото търсят най-доброто. А най-доброто обикновено отива да работи извън България. За да не го изгубят без време, компаниите правят сериозни стажантски програми, пояснява Костадинов.

Симеон Костадинов

"Няма как да очакваме университетите да подготвят нашите кадри конкретно в сферата, в която развиваме продуктите си. Затова сме разработили стажантска програма. На току-що завършил студент отнема около година, за да започне реална работа по нашите проекти. Повече от половината инженери в нашия екип са започнали като стажанти, включително аз. Трудно намираме хора", коментира  Костадинов пред БНР. Едно от обясненията според него е в това, че инженерните специалности не са толкова атрактивни за подрастващите.

У нас над 400 компании работят в секторите мехатроника, електроника и микроелектроника.

Това са експортно ориентирани компании, които развиват иновации и имат едни от най-модерните производства, казва министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов. Електрониката и мехатрониката са много подходящи за предстоящото въвеждане на дуално обучение в университетите, изтъква министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков. По думите му "трансферът от научно откритие до практиката все още затруднява българските университети".

Липсва интерес към инженерните специалности, отчитат и от МОН. По данни на НСИ през учебната 2022/23 г. 188 190 студенти са се обучавали в държавните висши училища у нас, около 35 400 бакалаври, магистри и професионални бакалаври са били в секторите информационно-комуникационни технологии и технически науки и технически професии.

Бройката е с около 1 500 души по–малко от предходната учебна 2021/22-ра година и с около 2 700 по-малко от учебната 2020/21-ва. Намалението за трета поредна година се констатира въпреки тенденцията процентът на безработицата в STEM специалностите като математика и инженерни науки да е ниска.

"Студентите, които избират инженерните специалности, намаляват", потвърждава Димитър Николов, председател на клъстер "Микроелектроника", преподавател във Факултет "Електронна техника и технологии" в Техническия университет.

"В последните години има огромен глад за инженерни кадри. Икономиката на България се развива. Има много индустрии в областта на електрониката и микроелектрониката."

Според Николов държавата "преоткрива важността на инженерните технологии".

Повече по темата чуйте в звуковия файл.  

Снимки в публикацията: Добромир Видев, ЕПА/БГНЕС

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15