Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Владко Панайотов за времето като безмилостен заличител на история, времена, факти и личности

3
Проф. Владко Панайотов
Снимка: Станислава Пирчева

"В тази книга няма нищо от днешния ден, тя няма днешния поглед. В тази книга за мен беше интересно да представя погледа върху тази епоха на едни човек, който е живял и е бил на село, как е учил, как се е стремил да постигне нещо в живота без принизяване и прехвалване, каза в "Нощен Хоризонт" проф. Владко Панайотов, писател и общественик, изобретател

Започнал житейският си път в Рудозем в миньорското общежитие и останал впоследствие в Рудозем и в Горубсо 12 години като млад специалист. След пет години усилена работа създават технологии, които дават значителен икономически ефект в производството.

На първото Световно младежко изложение през 1985 г. представят уникална компютърна разработка за контрол на процесите. Получава специалната награда на изложението за технологията и "Златен орден на труда".

"Дъждът заличи всички следи, спомени и надежди. Тъжният есенен дъжд, в който прозираше и тъжната протяжна песен за реката, при която в началото е било детето, а после вече старецът, за да се сбогува с нея. А тя е вечна. Както е вечен дъждът, който не оставя спомени, а само тъга.

Това е откъс от книгата "Епохата (през която живях) – Първа част" от проф. Владко Панайтов. Той е учен, общественик, писател. Новата му, пета по ред вече книга, ще бъде представена до края на годината.

"Времето, освен всичко останало, е един безмилостен заличител на история, на времена, на факти, на личности. Единственият начин, за да можем да запазим поне част от събитията, е да ги опишем.

Затова си позволих да напиша това, което съм видял, което съм преживял, което е преминало през моите очи, така както аз съм го видял. Написването на тази книга има и обективен, и субективен характер, събития ме накараха да я напиша, каза още проф. Панайотов. 

Проф. Владко Панайотов

Проф. Владко Панайотов е роден разказвач, по думите на акад. Антон Дончев, а според член-кор. проф. д.н. Иван Гранитски новата му книга съдържа многопосочни послания. В тях авторът владее непринуденото и органично-естествено усещане на духа на епохата. 

В неговите спомени и интервюта акад. Георги Марков долавя духовната атмосфера на епохата и са ценен извор за нейното обективно изследване. 

Според председателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов, книгата на Владко Панайотов без излишни дидактически напътствия и с подкупваща искреност ни подсеща, че човешката нравственост крепи темелите на обществения порядък и нея трябва да пазим повече от всичко на този свят. 

Член-кор. проф. д.т.н. Владко Панайотов е евродепутат (2007 – 2014), удостоен с наградата „Евродепутат на годината в областта на околната среда – 2013“. Той е учен с изключителен принос в сферата на опазване на околната среда и борбата с климатичните промени. 

Автор е на над 180 публикации, 43 изобретения, патенти и полезни модели, 7 монографии, 8 учебника и помагала. Учен, общественик, писател-мемоарист и музикант, впечатляващ с виртуозно изпълнение на саксофон. Член на няколко международни академии.

Носител е на десетки отличия, сред които са: „Златен орден на труда“, 2 златни медала от East West Euro Intellect Technical Fair and International Exhibition (2003), орден „Стара планина“ – първа степен за принос в развитието на минното дело и металургията в България (2010), орден „Бернардо О‘Хигинс“ (Чили, 2012), вписване в Златната книга на ИНРА (2013), Изобретател на годината (2014), орден „Св. св. Кирил и Методий“ – огърлие (2018), Почетен знак на президента (2021). Член е на Съюза на българските писатели.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56

Антропологът Оливие Живр: Вкусът на радиоточката е като на шкембе чорба

Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..

публикувано на 04.01.25 в 10:43
Исус Ангелов

Исус Ангелов - един млад човек, който "създава усмивки в хората"

Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..

публикувано на 01.01.25 в 10:00
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10