Съживяване на контактите между военните, засилен контрол върху трафика на фентанил и координация в подхода спрямо изкуствения интелект. Това са част от положителните резултатите от срещата на президента на САЩ Джо Байдън с китайския му Си Цзинпин.
Четиричасовата среща на върха между САЩ и Китай, която се проведе в имение южно от Сан Франциско, сложи край на мълчанието между двете суперсили, породено от нарастващото напрежение между тях. Президентът Джо Байдън заяви след срещата:
"Днес на базата на многомесечната дипломатическа работа на високо ниво, извършена от нашите екипи, вярвам, че постигнахме важен прогрес".
Вашингтон и Пекин са постигнали принципно съгласие за възобновяване на контактите между военните на двете страни, с цел избягване на инциденти, контрол на износа от Китай на прекурсори за производство на опасния опиат фентанил, както и съгласуване на подхода спрямо стремглаво развиващия се изкуствен интелект. Джо Байдън и Си Цзинпин са се съгласили да поддържат контакт по телефона, когато е необходимо.
Не беше постигнат обаче пробив по други основни точки на противоречие - статута на Тайван и американската позиция спрямо икономическата конкуренция между двете страни.
Байдън призова Китай да зачита изборния процес в Тайван преди президентските избори на острова през януари. В отговор Си Цзинпин е заявил, че мирът е "хубаво нещо", но в крайна сметка трябва да премине към решаване на въпроса. В изявление на Пекин след срещата се казва, че "Китай ще осъществи обединението и това е неудържимо".
Не се съобщава дали е бил засегнат въпроса за войната в Украйна, както и за отношението на Китай към конфликта.
В пряко излъчване в социалните мрежи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов потвърди, че по време на посещението в България през април т.г. на сина на американския президент Доналд Тръмп-младши е разговарял с него за газопровода "Балкански поток" и за санкциите по закона "Магнитски", но категорично отрече да е предлагал сделка. Преди дни американският в...
Много е вероятно Тръмп да получи Нобеловата награда за мир , той показа изключителна енергичност и решителност. Това каза пред БНР доц. Мира Майер, анализатор на процесите в Близкия изток и преподавател в НБУ, в коментар на непреките преговори в египетската столица Кайро между Израел и "Хамас" по обявения от президента на САЩ Доналд Тръмп..
Министерството на труда и социалната политика ще внесе в сряда в Министерския съвет предложение за допълнително подпомагане с по 3000 лева на домакинствата, които пострадаха при наводненията по Южното Черноморие. За това съобщи министър Борислав Гуцанов и отбеляза, че ако предложението бъде одобрено, подкрепата по линия на министерството може да..
Президентът Румен Радев връчи отличия на 12 лауреати на президентската инициатива Награда "Джон Атанасов" за 2025 година. Церемонията се провежда за 23-а поредна година. Отличията, които са в няколко категории, получават заслужили български ученици - олимпийски състезатели по информатика и информационни технологии, перспективни млади визионери,..
Франция е в тежка политическа криза, след като премиерът Себастиан Лекорню внезапно подаде оставка часове след съставянето на новия си кабинет. Лекорню остана на поста по-малко от месец и е третият оттеглил се премиер от девет месеца насам. Френският премиер Льокорню подаде изненадващо оставка "Не са изпълнени условията, за да остана на..
След 19:30 часа тази вечер се очакват валежи по Южното Черноморие. Днес по крайбрежието преваля за кратко слаб дъжд. Хората в Черноморските общини са предупредени за опасно време, а тези които живеят в рискови райони, се призовават да напуснат домовете си за две денонощия. Системата BG-ALERT беше задействана тази сутрин в община Царево и курорта..
Вълни от дронови удари са си разменили Украйна и Русия през изминалата нощ - съответно по военнопромишлени обекти и енергийна инфраструктура. Командването в Киев съобщи, че е бил поразен завод за взривни вещества и боеприпаси в град Дзержинск, в руската Нижегородска област. А също и терминал за петролни продукти във Феодосия, на окупирания..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Крум Зарков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
" Ще положа лични усилия виновните, ако има такива, да получат най-строги наказания, предвидени от закона. С нетърпение очаквам резултатите от..
Към настоящия момент има фигура, която изпълнява функциите на главен прокурор . Това заяви пред БНР Димитър Костов, член на УС на Асоциацията на..