Проектът на бюджет на НЗОК за следващата година предвижда над 1 млрд. лв. повече в сравнение с 2023 г., каза пред БНР Стойчо Кацаров - бивш министър на здравеопазването и член на УС на Центъра за защита правата в здравеопазването.
НЗОК ще оперира през 2024 г. с бюджет от 8,163 млрд. лв. Проектът на бюджет е приет на заседание на Надзорния съвет на Касата и беше публикуван вчера на сайта на институцията.
В предаването "Преди всички" Кацаров посочи, че има възражение срещу начина, по който се прави бюджета:
"Това, което е възприето от години, е, че първото се определят парите, след което наличните средства се разпределят спрямо участниците в здравната система. Така рискуваш заложените пари да не бъдат усвоени. Според мен трябва да е обраното - първо да бъде направен актюерски разчет на потребностите от медицинска помощ и на база на тези потребности да се изчисли какви средства са необходими за покриването им, след което да се намерят тези средства".
В този смисъл не можем да преценим дали този бюджет е добър или не, коментира бившият здравен министър.
Той обаче подчерта, че остойностяването и правилният подход не значи непременно по-високи разходи. Напротив - означава по-ефективно разходване на средствата и може би по-ниски обществени разходи за по-добро качество на услугите, допълни Стойчо Кацаров.
Правилната посока е медицината да става все по-инвазивна и амбулаторна, каза той. По думите му погледнато от страна на бюджета това означава да се предвиждат повече пари в извънболничната помощ и по-малко в болничната.
При бюджета за лекарства също има множество проблеми за решаване, които отново опират до ефективността на разходите, подчерта Кацаров. Според него само с финансови рестрикции добра лекарствена политика не се прави. Така се постига само дефицит на лекарства на пазара, допълни той. По думите му са необходими сериозни промени в тази посока. Само имитираме загриженост, но не решаваме проблема, смята той. Кацаров не е оптимист, че проблемът ще бъде решен, защото зад него стоят много сериозни интереси от реекспорт на лекарства.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Ден на траур е обявен днес в Киев в памет на жертвите на вчерашните масирани руски атаки. Загинали са 16 души, сред които две деца. Президентът Володимир Зеленски заяви, че украинската столица е била атакувана с повече от 300 дрона и осем ракети. "Светът за пореден път видя отговора на Русия на нашето желание за мир", допълни Зеленски. Руското..
В Гърция горещините преминаха в силни дъждове, които доведоха до наводнения по пътищата. След горещата върна от миналата седмица и екстремни температури времето рязко се промени. Цялата страна е обхваната от проливни дъждове, бури, градушки и силен вятър. Трудна е обстановката в Северна Гърция, като тази част на страната е най-силно засегната. В Солун..
До месец ще бъдат обявени конкурсни процедури за директори за Софийската опера и балет, Държавната операта в Стара Загора, Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна и Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Това каза министърът на културата Мариан Бачев по време на последното заседание на Комисията по културата и..
От Национална федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" предупредиха, че има криза в горския сектор и расте напрежението сред горските служители. Основното искане е държавата да предприеме спешни мерки за увеличение на работните заплати и за финансово стабилизиране на държавните горски и ловни стопанства. Служителите изразяват..
Билбордове, които предупреждават за опасните зависимости от хазарт, алкохол, цигари и наркотици ще бъдат поставени по улици и пътища в община Смолян. Това реши на днешното си заседание Общинският съвет, след като одобри предложението на съветника от "Нашият Смолян" Стефан Сабрутев. Неговото предложение предвижда на информационните табели да се..
Израелските власти оповестиха, че военните сили на страната са нанесли удари по обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство и съхранение на ракети. Държавната информационна агенция на Ливан потвърди за въздушни нападения в долината Бекаа и в южната част на страната. Израелският министър на отбраната Израел Кац обвини "Хизбула" в опит да..
Последното пленарно заседание за този политически сезон завърши със скандал. Гласуването на второ четене на промените в Закона за държавната собственост ще бъде оспорено от опозицията заради спорен кворум. Как се стигна до тази ситуация Малко след 17:00 часа, след ожесточен многочасов дебат по промените в Закона за държавната собственост и много..
Какво представляваше цензурата по време на социализма и какви размери имаше тя? Следващият разказ е спомен за хлора в Русе, за Радиото, за..
" Частична справедливост , макар че е само за 10 месеца. За реабилитиране ще работя отсега нататък – да си върна позициите като гражданин, който не..
Парламентът въвежда засилен контрол върху цените за 12 месеца - от 8 август 2025 г. до 8 август 2026 г . Промените в Закона за въвеждане на..