"Допълнителните приходи, които за мен са проблематични, са тези 7 млрд. заложени помощи и дарения, т.е. европейски пари, да влязат догодина при около 3,5 млрд. очаквано изпълнение за 2023 г. Вярно е, че започват оперативните програми, вярно е, че очакваме и второ плащане по ПВУ догодина, но това, според мен, е под въпрос", добави мнението си той.
За разходната част на бюджета Димитров посочи: "Щедра социална политика. /…/ Заплатите са ключови, за да се поддържа растежът. Много числа се размениха. Истинското число е 1,4 млрд. повече спрямо очакваното изпълнение на ред "Заплати" в бюджета за 2023 г. Половината от тези пари идва от 2023 г., за да поддържа 2024-а. Половината от тези пари не са ново увеличение плюс увеличената минимална заплата от 1 януари и нужните средства за нея".
В предаването "Неделя 150" президентът на КНСБ отбеляза, че парите в средното образование не са достатъчни за очакваните 12% увеличение на заплатите. Той изброи в кои сектори няма никакво увеличение на заплатите. По думите му са необходими около 600-700 млн. допълнително разход. Според него това не е непосилно.
Пламен Димитров не смята, че ще се стигне до орязване на разходи:
"Ако се стигне до орязване, ще се стигне до протести. Не плаша никого, но хората наистина очакват да вържат личния бюджет и да покрият инфлацията. Това са минималистични искания – десетина процента ръстове през 2024 г.".
Той заяви, че е наясно, че не може да се вдигнат заплатите навсякъде. Но има системи, които години наред са подценявани, добави мнението си синдикалистът.
Димитров подчерта, че инфлационните процеси в тази криза са генерирани от печалбата на предприятията в някои сектори, а не от доходите. "Доходите в момента догонват. За две години – 2022 и 2023 г., с ръстовете на доходите почти успяхме на средно ниво, ако гледаме средната работна заплата, да покрием инфлацията", коментира той. И добави обаче, че не е компенсиран доходът на всеки. Освен това личната инфлация на всеки е според това какво купува в магазина.
"Няма как да се съглася, че в момента действията на поддържане на доходите в съответствие и покриване с инфлационното ниво и малко над него, за да може да се стимулира потребление, са нещо лошо – обратното – ако погледнете, 70% от брутния продукт и неговия растеж се генерира от потреблението".
Според него все пак не трябва да се прекалява:
"Никой не иска тук някакви колосални ръстове. Искаме да се поддържат нещата около 10% - колкото ще бъде всъщност номиналният ръст на брутния продукт. Това е заложено в бюджета. Там се говори за 4,8% инфлация и 3,2% реален ръст на брутния продукт. Заложен е около 10-12% ръст на средната работна заплата, което обаче отново ще бъде генерирано от частния сектор. За бюджетните заплати имаме доста голяма икономия към настоящия момент".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Поскъпване на цените на основни продукти от потребителската кошница с 2 лева за седмица отчетоха от Държавата комисия по стоковите борси и тържищата. Плодовете и зеленчуците са по-скъпи с 8 лв. в сравнение със същия период на миналата година, а основните храни - средно с 4 лв., съобщи председателят на комисията Владимир Иванов: "Това са..
Контрамерки на ЕС срещу обявените от Доналд Тръмп мита от 30 на сто да засегнат внос от Съединените щати в размер на 72 милиарда евро, предлага Европейската комисия, предава изданието "Политико". Предложението трябва да бъде представено днес на държавите членки, твърдят пред изданието двама европейски дипломати. В събота Тръмп огласи..
"Ако приемат законопроекта за таван на надценките, потребителите ще го усетят по джоба си. Има много голям риск цените в магазинната мрежа да се увеличат". Публикуваха за обществено обсъждане законопроект за веригата на доставки на храни Това заяви пред БНР Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия...
Здравното министерство заедно с професионалните организации в здравеопазването стартира разработване на цялостна система за оценка на качеството на здравните грижи. Това заяви в Благоевград ресорният министър Силви Кирилов, който присъства на откриването на обновения център по кръводаряване в областната болница, който е единствен в Югозападна..
Момче на 15 години е ударено от лек автомобил на пешеходна пътека в Сливен. Инцидентът е станал на бул. "Георги Данчев" снощи, а сигналът е получен в 22:46 часа на тел. 112. Шофьорът е 18-годишен. Пострадалото момче е настанено в болницата в Сливен с фрактура на крака. Няма опасност за живота му, уточняват от полицията. По-рано през деня..
Президентът Румен Радев пристигна в Хърватия, където ще обсъди възможностите за задълбочаване на отношенията на двете страни своя колега Зоран Миланович. Задълбочаването на сътрудничеството между България и Хърватия в интерес на стабилността и европейската перспектива на региона ще бъде акцент в двудневната визита на българския президент...
От екипа на Природен парк "Рилски манастир" призоваха туристите и планинарите да са внимателни и да не палят огън. Втори ден на територията на парка продължава борбата с пожара, избухнал на 2 хил. метра надморска височина в планината. Пламъците вече са изпепелили над 60 декара борова гора и храсти. В гасенето днес участват над 50..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..