Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Капитан Мартин Иванов: На кораба не е имало въоръжена охрана

Димитър Димитров: Ще сезираме европейските институции, за да бъдат предприети мерки. В предишни случаи бяха изпратени военни кораби, за да намалят риска от нападения на пирати

| Интервю
Илюстративна снимка
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Капитанът и първият помощник-капитан на отвлечения от йеменски хуси кораб "Галакси лидер" в Червено море са българи. По непотвърдена информация капитанът е 38-годишният Любомир Чанев от петричкото село Кавракирово. Вторият българин е 39-годишният Данаил Веселинов от Горна Оряховица.
Корабът плава под флага на Бахамските острови, но е собственост на британска компания и с японски оператор. Според източници, цитирани от Асошиейтед прес, обаче собствениците на "Галакси лидер" са свързани с основаната от израелския бизнесмен Ейбрахам Унгар британска компания "Рей кар кериърс". 

Според капитан Мартин Иванов - зам.-председател на Моряшкия синдикат, на кораба не е имало въоръжена охрана:

"За мен този кораб е бил без охрана. По принцип трудно се отвлича такъв кораб. Може би не са предполагали, че може да бъде отвлечен. За мен 100% не е имало въоръжена охрана. Има ли въоръжена охрана, не може да бъде отвлечен корабът. Доста пъти съм минавал през този район и винаги сме били с охрана".

Между 50 и 100 хил. долара струва охраната на такъв кораб, посочи пред БНР капитан Иванов неофициални данни, но допълни, че това е доброволно и се решава от корабособственика

"Всички нормални корабособственици си взимат охрана за сигурност на екипажа, на кораба, на товара. Корабособственикът явно е смятал, че е безопасно и е спестил някакви пари".

По думите му това е отвличане, свързано със ситуацията в Израел. Не е отвличане като от преди години в Сомалия, където го правиха с цел откуп, добави той и обясни:

"Отвличанията с цел откуп по-лесно се договарят и се освобождават екипажите, а тук нямам представа какво целят". 
Димитър Димитров - президент на Европейската конфедерация на асоциациите на морските капитани, също изказа мнение, че тази нова ситуация е във връзка с конфликта в Близкия изток. 

Според него в случая има 2 аспекта. Първият - спасяване на хората, които са в плен. А вторият - предприемане на международни мерки, които да обезопасят този район. 

"Нашата организация ще сезира европейските институции, за да бъдат предприети мерки. В предишни случаи бяха изпратени военни кораби, които да намалят риска от нападения на пирати и похитители. Това е процес, който ще отнеме време - трябва оценка на риска от самите европейски институции, а освен това и осигуряване на финансови средства", коментира Димитров. 

Досега не знам в Червено море да е наемана охрана, отбеляза той в предаването "12+3". По думите му администрацията на флага казва какви мерки трябва да бъдат предприети за различните райони. Според него в случая не може да се говори за подценяване на риска

"Никой не би подценил своята собственост, да я изложи на риск. Просто е инцидент, свързан с нововъзникналата ситуация във връзка с военния конфликт между Израел и Палестина".

В историята назад има такива случаи, напомни Димитър Димитров. Той е оптимист за развръзката на събитията: 

"Да се надяваме, че тази организация не е толкова екстремна и ще гледа да изтърува това, което е похитила, за да си постигне целите, но хората ще останат невредими".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: Ще се види накъде ще се развие войната в Украйна през следващите 2 седмици

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в петък, че до две седмици би трябвало да знае дали е възможен напредък в опита му да прекрати руската инвазия в Украйна и отново повдигна въпроса за налагане на санкции на Москва, предаде Ройтерс. Говорейки на брифинг с репортери в Овалния кабинет на в Белия дом, президентът на САЩ подчерта, че..

публикувано на 22.08.25 в 20:53
Виктор Орбан и Доналд Тръмп

Орбан е поискал помощ от Тръмп заради украинските атаки по нефтопровода "Дружба"

Унгарският премиер Виктор Орбан е поискал помощ от американския президент Доналд Тръмп заради третата от последните дни украинска атака по нефтопровода "Дружба", която доведе до прекъсване на доставките на руски петрол за Унгария. Това съобщи самият Орбан, като добави, че американският лидер е изразил солидарност с Будапеща. Виктор Орбан..

публикувано на 22.08.25 в 20:28
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: Организирането на среща между Зеленски и Путин е като да смесиш олио и оцет

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че организирането на среща между украинския президент Володимир Зеленски и руския лидер Владимир Путин е толкова трудно, колкото да смесиш "олио и оцет", предаде АФП. "Ще видим дали Путин и Зеленски ще работят заедно. Знаете, това е малко като олио и оцет. Те не се разбират много добре, по очевидни..

публикувано на 22.08.25 в 20:24
Снимката е илюстративна

Гръцки съд остави в ареста български шофьор за тежка катастрофа до Комотини

Гръцки съд постанови постоянна мярка "задържане под стража" за българския шофьор, предизвикал тежка катастрофа с три жертви на магистралата Ксанти-Комотини на 18 август. Той ще остане в затвора до делото. Здравословното му състояние е добро след оперативна намеса на лекарите. Българинът е изписан от здравното заведение и ще продължи лечението..

публикувано на 22.08.25 в 20:03
Снимката е илюстративна

Двама души са арестувани за домашно насилие в Сливен

Двама души са арестувани за домашно насилие в Сливен през последните 24 часа, съобщават от ОДМВР. На пострадалите жени е предложена правна помощ. Първият сигнал е получен около 17.00 часа. Жена на 62-години е заявила, че 30-годишният ѝ син упражнява спрямо нея насилие и отправя заплахи. Задържан е за 24 часа. Около 23.30 часа в..

публикувано на 22.08.25 в 19:43
Васил Терзиев

Васил Терзиев: Даваме нов тласък на стратегическия проект за Зеления ринг на София

Даваме нов тласък на проекта за Зеления ринг на София, който е стратегически за града. Това е визията за най-големия линеен парк в столицата - зелена връзка, която ще свърже над 30 квартала и ще обхване близо 250 000 софиянци. Парк, който да се превърне в   гръбнака на пешеходната и велосипедната мрежа в София. Това каза кметът на  Столична..

публикувано на 22.08.25 в 19:39
Президентът Румен Радев

Румен Радев поздрави Карол Навроцки по повод встъпването му в длъжност като президент на Полша

Държавният глава Румен Радев поздрави в телефонен разговор Карол Навроцки по повод встъпването му в длъжност като президент на Полша. Румен Радев е подчертал традиционните приятелски отношения между двете държави и е изразил очакването си отличният диалог на най-високо равнище да продължи да се задълбочава и в рамките на мандата на Навроцки -..

публикувано на 22.08.25 в 19:19