Държавата трябва да има грижата за Българската православна църква, защото за нас най-важна е грижата за хората. Подкрепата от нас я имате за всичко, което ще ви даде възможност да изпълнявате мисията си да укрепвате вярата на православните християни, храмовете да са отворени за хората, а свещениците да имат достойни възнаграждения. Това каза председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски на среща с митрополитите от Св. Синод на БПЦ-БП в Синодната палата, съобщават от Светия Синод.
На срещата, която се проведе по молба на Делян Пеевски и Йордан Цонев, участие взеха Високопреосвещените митрополити Великотърновски Григорий, Ловчански Гавриил, Пловдивски Николай, Западно-и Средноевропейски Антоний, Варненски и Великопреславски Йоан, Неврокопски Серафим, Русенски Наум, Старозагорски Киприан, Врачански Григорий, Видински Даниил и Доростолски Яков.
Делян Пеевски декларира пълна подкрепа от страна на държавата и парламента за Църквата. Председателят на ПГ на ДПС пое ангажимента да бъде осигурена и обезпечена работата на българската църква чрез закона за държавния бюджет, както и съдействие по всички теми, поставени от Светия синод.
На срещата се очертаха конкретните възможностите за оказване на подкрепа от страна на държавата, свързана с предстоящото приемане на държавния бюджет за 2024. Архиереите благодариха за оказаната подкрепа лично на Делян Пеевски и на държавата по време на пандемията от коронавирус и досега, пише още в официалното съобщение на Светия Синод..
Председателят на ПГ Делян Пеевски и председателят на бюджетна комисия Йордан Цонев потвърдиха подкрепата си за обезпечаване на църквата за да може да осъществява своята духовна и просветителска дейност. Както и подкрепа за ремонт на строителни дейности на православни храмове.
Делян Пеевски и Йордан Цонев се ангажираха заедно с други парламентарни групи да работят за да се осигури за БПЦ-БП, както бюджетна, така и законодателна подкрепа за да могат духовниците по места да вършат своята духовна дейност в полза на вярващите.Изложбата "Кюстендил и Първата световна война“, когато тук е главната квартира на Българската армия и градът е посетен от височайши особи, беше открита във фоайето на общинския театър. Автор на експозицията и текстовото съдържание е на историка доц. д-р Ангел Джонев. Архивни фотоси и предоставени от частни колекции фотоматериали представят..
Около 680 000 деца са били разселени поради насилие от банди в Хаити, което е почти двойно повече от предходната година, съобщи УНИЦЕФ в сряда. "Броят на децата, разселени поради насилие, почти се е удвоил през последната година до приблизително 680 000“, се казва в доклад на детската агенция на ООН, добавяйки, че над 3,3 милиона деца се..
Комисията за противодействие на корупцията наложи глоба от над 13 000 лева на изпълнителния директор на областната болница в Монтана за конфликт на интереси. Решението е обжалвано пред Административен съд Монтана За решението на Комисията за противодействие на корупцията съобщи на нарочна пресконференция народният представител от Монтана от..
Специализирани екипи от "Слатина", "Изгрев", "Лозенец" и "Красна поляна" ще се включат в почистването на районите "Люлин" и "Красно село". Това съобщиха от Столичната община. В дейностите ще се включат и екипи на "Гробищни паркове" и общинското предприятие "Паркове и градини". "Софекострой" осигури камион, с който днес бяха почистени..
Висока удовлетвореност и мотивация сред българските учители, нарастващ престиж на професията, подобрени условия на труд и силна подкрепа за младите кадри. Тези тенденции в България отчита Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в изследването TALIS 2024 - най-мащабното проучване в света за прогимназиални педагози и..
Парламентът ратифицира Протокола между правителствата на България и Румъния за изменение на Споразумението от 2009 г. за трансгранично полицейско сътрудничество по наказателноправни въпроси. С промените се актуализират компетентните органи по прилагане на споразумението както от българска, така и от румънска страна, и се разширяват..
Може би е време за нов Обществен договор. Това заяви пред БНР Душана Здравкова, бивш съдия и бивш председател на Окръжен съд-Варна. Тя смята, че свикването на Велико народно събрание не е "толкова невъзможно". Здравкова е на мнение, че една от основните промени в частта за съдебната власт трябва да бъде свързана с прокуратурата. Велислав..
"Не съм съгласна с определението, че "Хамас" е радикална групировка" . Това отбеляза пред БНР д-р Милена Ангелова , която се завърна от Газа:..
" Де факто има река , де юре в една сериозна част от тази площ, която е наводнена, също има река, но има нещо много интересно - според кадастъра де юре..
Казусът "Сарафов" може да се реши с намеса на законодателя - или разпоредбата да се направи с обратно действие, или да започне процедурата по избор на..