Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в Закона за професионалното образование в помощ на дуалното обучение. Приложим ли е швейцарският опит в България?

Проблем за туристическия бранш: Обучените кадри бягат

| Репортаж
Снимка: радио Видин

Туристическият бранш изпитва остра нужда от добре квалифицирани кадри, които след завършване на обучение да остават трайно на работа в сектора. Те посочват, че обучението трябва да съответства на нуждите на бизнеса. В парламента са внесени промени в Закона за професионалното образование, които ще бъдат в подкрепа на дуалното обучение. Ще бъде разработен нов списък на професиите за професионално образование, по който ще се осъществява обучение, ще се премине към по-широкопрофилни професии. 

16% от учениците, които се обучават с професионално направление, са в сектор туризъм. Основният проблем е, че след завършване на образованието си, голяма част от тях не продължават професионалния си път в този сектор. Нужно е да се помисли как да бъдат спечелени за каузата на туристическата индустрия, подчерта заместник-министърът на образованието Мариета Георгиева на събитие в присъствието на представители от туристическия бизнес. Тя уточни, че дуалната форма на обучение работи повече от 7 години в Бълграия. По думите й обаче работодателите не са много добре запознати какво представлява дуалното обучение.

През септември е приета стратегическа визия за развитие на дуалното образование в България. В момента предстоят промени в Наредбата за дуално обучение. Целта е да се предотвратят всички констатирани затруднения в последните 6 – 7 години пред нормалното му развитие, посочи Мариета Георгиева.

Нужно е да се намери правилната регулация, така че да се подпомогне процесът на задоволяване на нуждите на реалния сектор с добре подготвена работна сила. Ще се търси обсъждане сред максимално широка аудитория, като е нужна активността на бизнеса, подчерта още тя.

Предвижда се не само финансиране от Швейцария по проекта "Домино", но и адаптиране на швейцарския опит спрямо българските условия. През следващата година ще се осъществи неговия втори етап.

Нужни са не само промени в образованието, но и законодателни мерки, казва Желязко Каракашев – преподавател в колежа по туризъм към Икономическия университет във Варна и завършил образованието си в Швейцария.

За участие в събитието са поканени български общини със значителен туристически потенциал, представители на туристическия бизнес, екскурзоводи, партньори от водещи висши учебни заведения, официални гости от висшата държавна администрация. В програмата на събитието е предвидено и посещение на емблематични туристически обекти в общината, както и запознаване с новости на туристическия продукт както на Пловдив, така и на други участници.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42