Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парламентът прие окончателно промени в Закона за авторското право

Христо Петров - Ицо Хазарта в НС
Снимка: БГНЕС

Парламентът прие окончателно промени в Закона за авторското право и сродните му права. 

Според част от приетите разпоредби, авторът може да иска увеличение на възнаграждението или да претендира за допълнително възнаграждение, ако първоначално договореното възнаграждение се окаже "явно несъразмерно на приходите", получени от използването на произведението. 

Депутатите приеха още, ако не се постигне съгласие между страните, с които е сключен договорът за използване на дадено произведение, авторът да може да започне процедура по медиация, както и да предяви иск по съдебен ред, независимо дали е имало такава процедура. 

Депутатът от ПП Христо Петров, по-известен с професионалния си псевдоним Ицо Хазарта,  поздрави депутатите за постигнатия консенсус.
 
"За този закон се работи повече от три години, както много от вас знаят. Аз съм от 2 години тук и може би това е първият път, в който виждам такъв консенсус, с който да бъдат защитени интересите и на изпълнителите, на творците, на авторите и на продуцентите. Много бих искал по-често да виждам такива моменти".


По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Задържаните за корупция двама бивши сръбски министри остават в ареста

Съд в Белград остави в ареста двама бивши министри и още 11 души, заподозрени в корупционни престъпления, довели до ощетяване на бюджета на Сърбия с над 115 милиона долара. Бившите министри - на търговията и на транспорта, подадоха оставки след срутването през ноември миналата година на бетонна козирка на жп гарата в Нови Сад. Инцидентът отне..

публикувано на 04.08.25 в 08:48

В Русия започва делото за атентата в концертната зала "Крокус сити хол"

Военен съд в Русия ще гледа делото срещу задържаните за атентата в концертната зала "Крокус сити хол" в предградие на Москва. През март миналата година при нападението със стрелба по хората и последвалия пожар по време на концерт на популярна група, загинаха близо 150 души, а още стотици бяха ранени. Отговорност за атаката пое "Ислямска..

публикувано на 04.08.25 в 08:42

В Кюстендил протестираха заради безводието

Жители на Кюстендил протестираха тази сутрин пред сградата на водоснабдителното дружество в града срещу продължаващо, по думите им, месеци наред безводие. Според недоволните в някои от селата чешмите са сухи от края на миналата година. Кюстендилец, купил къща и заживял в с. Четирци, община Невестино, се оплака от постоянно безводие. Той..

публикувано на 04.08.25 в 08:07

В Плевен и Долни Дъбник продължава кампанията за популяризиране на еЗдраве

В Плевен и Долни Дъбник ще продължи кампанията за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве. Утре здравните експерти ще бъдат от 10 до 13 ч. в сградата на Областната дирекция по безопасност на храните в Плевен. На 7 август по същото време  ще са в сградата на общинската управа в Долни Дъбник. Инициативата е част от лятна..

публикувано на 04.08.25 в 07:55

Плевен се присъединява към глобалната инициатива в подкрепа на кърменето

Плевен се присъединява към глобалната инициатива за защита, подкрепа и насърчаване на кърменето. Мотото на световната кампания през 2025 г. е "Инвестирайте в кърменето, инвестирайте в бъдещето". От 9 часа в Градската градина, акушерки с дългогодишен опит от Клиниката по акушерство и гинекология на УМБАЛ "Д-р Г. Странски", със съвети ще помагат на..

публикувано на 04.08.25 в 07:54
На плаж в Гърция

Гърция: Министерството на културата предупреди туристите за опасни дестинации

В Гърция има много красиви, но и опасни места за посещение. Властите съветват туристите да са изключително предпазливи, за да не пострадат. Не всичко,което изглежда красиво на снимка може да се посещава от туристите, съобщават специалисти от министерството на културата. Посочват места, които са много опасни. Често опитите да се посетят, водят до..

публикувано на 04.08.25 в 07:41

Над 3 хиляди служители на "Боинг" се готвят за стачка

Над 3 хиляди служители на "Боинг", които се занимават с изграждането на военни самолети и системи за отбрана, планират по-късно днес да започнат стачка. Причината за недоволството на работещите в подразделенията на компанията в Мисури и Илинойс е несъгласието с предложения нов вариант на колективно трудово споразумение. По-рано синдикалисти..

публикувано на 04.08.25 в 07:41