Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Състезателите по аеробика с нови съчетания за догодина, целта е квота за световните игри през 2025

Национален отбор по аеробика
Снимка: БНР

Нови съчетания подговят националните ни състезатели по аероика за следващата година. Целта им е да спечелят квота за световните игри в Китай през 2025 година. Квалификация за олимпиадата на неолимпийските спортове ще бъде световното първенство в Пезаро (Италия) през септември догодина.

Председателят на Българския съюз по аеробика Димитрина Къндева заяви, че всички за изключително доволни от постигнатите резултати на европейското първенство в Анталия през изминалия уикенд и вече се работи по съчетанията за следващата година, когато предстои световното първенство.

Националите завоюваха две титли и общо четири медала в турския курорт. При мъжете и жените Борислава Иванова и Христо Манолов станаха шампиони на смесени двойки, Иванова взе бронз в индивидуалната надпревара, а при 15-17-годишните Александър Мишинков спечели титлата, а освен това завоюва сребро и на смесени двойки заедно с Християна Златанова. 

От общо 21 нации участнички на Европейското първенство България дели третото място в крайното класиране по медали с Унгария, а пред тях са само Румъния и Италия.

"Не можем да не сме горди, щастливи и удовлетворени от този резултат. Премина едно тежко състезание. Изключително сме щастливи от резултатите, които постигнахме. Постигнахме го с много труд и с много малко състезатели. Много сериозна конкуренция имаше и беше въпрос чисто психологически да издържат спортистите, а не толкова физически", каза Къндева на пресконференция.


Тя направи анализ на всеки един от националите, но най-вече на Християна Златанова, която претърпя операция на глезена и до последно е била под въпрос за участие на шампионата.

"Второто място на Александър Мишинков и Християна Златанова е като първо за нас. Тя имаше операция на левия глезен с усложнения и до май беше с патерици. До юни ние на практика не знаехме дали тя ще може да участва, но благодарение на екопа от лекари и китнезитерапевти тя успя, а и най-вече на нейната воля. Индивидуалното трето място на Борислава Иванова при жените също е като първо, защото тя се пребори със световната и с европейската шампионка. Постижението на Христо седмо място индивидуално също е успех, а за титлата на смесени двойки - те просто показаха невероятна класа. Мишинкова на финала при юношите успя да покаже страхотните си качества, които всички в отбора притежават. Имаме един изключително силен отбор, изключително подготвен физически и психически", добави президентът на федерацията.

Тя разкри, че в тима има доста здравословни проблеми и предстои състезателите да се възстановяват. Борислава Иванова е с травма на кръста, Александър Мишинков с рамото, а Християна Златанова ще се подложи на още процедури заради глезена.

"От тригодишна съм всеки ден в залата. 15 години вече тренирам и се готвя за тези успехи. Зад нас стои огромен екип уникални специалисти и хора, без които нямаше да успеем. Имах тежка травма и може да не успея дори да отида на Европейското първенство и да покажа целия труд, които постоянно полагам. Благодаря на всички за подкрепата и най-вече на нашия хореограф Антонио Папазов, защото в момента целия свят се вълнува от нашите съчетания. След състезание болките ми се засилиха и сега ми предстои три седмици лечение", каза европейската шампионка на двойки Борислава Иванова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ЦСКА надигра с 2:0 Арда

ЦСКА спечели срещу Арда

Крилото Джейсън Локило вкара гол и направи асистенция за победа на ЦСКА с 2:0 срещу Арда в мач от 21-ия кръг на футболното ни първенство. "Червените", които спечелиха за първи път в официален през календарната година, вече са на осмо място в класирането с 29 точки и две по-малко от седмия Берое. ЦСКА поведе в 9-ата минута на срещата със..

публикувано на 16.02.25 в 19:34
Елфин Еванс спечели в Швеция

Елфин Еванс спечели Рали Швеция

Пилотът на Тойота Елфин Еванс спечели Рали Швеция и поведе в генералното класиране на Световния рали шампионат. Състезателите на GR Yaris Rally1 все пак стигнаха до двойна победа, тъй като Такамото Кацута (Япония, Тойота) завърши на второто място с 3.8 секунди пасив от уелсеца. Последният ден бе кратък и покри три заснежени отсечки край..

публикувано на 16.02.25 в 17:59
Лудогорец победи Берое с 2:1

Кайо Видал донесе победата на Лудогорец над Берое

Отборът на Лудогорец записа първа победа за пролетния дял от футболното ни първенството, след като в 21-ия кръг се наложи с 2:1 над Берое. Шампионите владееха топката преди почивката, но повечето удари не бяха особено опасни в началните минути. В 21-ата минута Ерик Маркуш комбинира с Кайо Видал, като атаката завърши с изстрел с левия крак на..

публикувано на 16.02.25 в 17:57
Алберт Попов

Алберт Попов остана 18-ти в Заалбах

Алберт Попов завърши на 18-то място в слалома от световното първенство по ски алпийски дисциплини в Заалбах (Австрия), а Лоик Меяр прекрати 75-годишната "суша" за Швейцария в дисциплината и грабна титлата след голяма грешка на олимпийския шампион Клеман Ноел в последното спускане на фаворитите. Попов даде два пъти 18-то време с 1:01.45 минути и..

публикувано на 16.02.25 в 15:50
Рахим Рашайда (вляво) спечели златото в Сърбия

Рахим Рашайда стана шампион на шпага в Сърбия

Рахим Рашайда записа исторически успех за българската шпага. Възпитаникът на спортен клуб по фехтовка НСА, с треньор Димитър Николов, спечели първо място за Световната купа по фехтовка за младежи във Вършац (Сърбия) в конкуренцията на 180 състезатели от 36 държави. През последните няколко седмици Рашайда показа изключителна игра и надделя..

публикувано на 16.02.25 в 15:05
Септември победи Локомотив (Пд)

Септември победи Локомотив в Пловдив

Борислав Рупанов се разписа от дузпа, а Септември спечели с 1:0 като гост на Локомотив Пловдив в среща от 21-ия кръг на футболното ни първенство. Ангел Лясков от състава на пловдивчани получи директен червен в 57-ата минута. Последните минути на срещата бяха белязани от грозни сцени, след като фенове на Локомотив удариха в лицето делегата на..

публикувано на 16.02.25 в 15:02
Мак МакКлънг е първи по забивки

Мак МакКлънг е първи по забивки за трета поредна година

26-годишният Мак МакКлънг от Орландо Меджик спечели конкурса по забивки за трета поредна година преди Мача на звездите в НБА. Той направи четири перфектни опита, като още в първия прескочи автомобил КИА и заби в коша, за да вземе преднина. Новобранецът на Сан Антонио Спърс Стефон Касъл стигна до финалния кръг, но МакКлънг го победи, след..

публикувано на 16.02.25 в 11:08