ГЕРБ-СДС и ДПС поставят условия към финансовия министър Асен Василев и ПП-ДБ, за да подкрепят предложенията за промени в данъчните закони на първо четене.
След вчерашните критики на предложението за намаляване на прага от 10 000 на 5000 лева, от който плащанията трябва да стават само по банков път, днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се разгневи на идеята за така наречения "бонус-донос" - финансов стимул срещу информация за укрити данъци. Борисов похвали министър Асен Василев за промяната в подхода му в последните дни, изразяваща се в добра работа с експертите на ГЕРБ, но напомни:
"Ако, повтарям, господин Василев работи по начина, по който е в момента и се договорим, че между първо и второ четене това ще се случи, тогава ще действаме по един начин. Ако не се договорим - по другия начин, защото няма доносите да ги превръщаме в държавна политика. Сега, извинявайте, Държавна сигурност и БКП ми дойдоха до гуша вече с назначенията в Столична община и навсякъде. Хайде, престанете!"
Проблемът е, че евентуално отхвърляне на първо четене на предложенията за промени в данъчните закони означава, че те не могат да бъдат внасяни отново през следващите три месеца, а това на практика ще доведе до невъзможност за приемане на Бюджета за следващата година
От ДПС отхвърлиха възможността за бламиране на данъчните промени, но срещу приемане на техните условия.
Председателят на парламентарната група Делян Пеевски каза:Министерството на финансите ще е принципал на Българската банка за развитие, а не Министерството на иновациите и растежа, реши на второ четене бюджетната комисия в парламента. Министър Теменужка Петкова обясни, че програмата за саниране ще минава през банката: "Правителството възнамерява да използва пълния капацитет на банката, по..
Между 50 милиона и 80 милиона лева се очакват като постъпления в държавната хазна от дарения от фирми, направени доброволно с цел данъчна преференция. Това стана ясно при обсъждането на преходните и заключителни разпоредби в държавния бюджет за 2025, с които ресорната комисия започна работата по текстовете. Финансовата комисия в НС разглежда Бюджет..
Русия приветства предложението за примирие в Украйна, но според руския президент Владимир Путин Москва се стреми към "дългосрочно мирно решение", което да гарантира "легитимните интереси" на Русия. По-рано неговият външнополитически съветник отхвърли предложението за 30-дневно примирие между Русия и Украйна. Москва отхвърля и възможността за..
Лекарствата за вирусни инфекции и антибиотиците за деца до 7 години ще се заплащат от Здравната каса от 1 юли. Това реши парламентарната бюджетна комисия, като гласува на второ четене законопроекта за бюджета на Здравната каса. Депутатите отхвърлиха предложение на "Демократична България", според което и частните болници да провеждат търгове за..
В Германия днес започват преговорите за коалиционно управление между консервативния блок ХДС/ХСС и социалдемократическата партия. Очаква се новият канцлер Фридрих Мерц да положи клетва на 23 април. Преди това бъдещите коалиционни партньори внесоха в Бундестага промяна в конституцията, която да позволи поемането на нов дълг в размер на стотици..
"Величие" влиза в парламента с 4,004%. Това каза пред БНР Стоил Цицелков от Обществения съвет към ЦИК. "Най-много губят ГЕРБ-СДС, ДПС-НН губи 1 депутат, ИТН губят 1 депутат. От тези 16 преразпределени места само 10 са новите депутати, това са от "Величие". Останалите 6 ще бъдат вътрешно преразпределение в партиите, но ще си запазят бройките",..
Пенсиите ще бъдат осъвременени по Швейцарското правило с 8,6 на сто от 1 юли, а още от 1 април максималният осигурителен доход се вдига от сегашните 3750 на 4130 лева – това предвижда приетият на второ гласуване от парламентарната Комисия по бюджет и финанси проектобюджет на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2025 година. Не бяха приети..
Ударихме дъното с тази ситуация , заяви пред БНР политологът Първан Симеонов - създател на социологическа агенция "Мяра". " Каквото и да постанови..
" Да излезем, за да защитим правовата държава и свободните и честни избори " – с тези думи в социалните мрежи гражданска инициатива "Правосъдие за..
Пациентът е последният, за когото се мисли в здравната система . Този коментар направи пред БНР специалистът по медицинско право адвокат Мария..