Протестът ще е различен от останалите, обеща пред БНР председателят на гражданско сдружение "Правосъдие за всеки" адв. Велислав Величков.
"Прокуратурата винаги е в центъра. Така е орисана още с конституционната уредба заради фигурата на главния прокурор, която си е политическа фигура, избира се по политическа поръчка, изпълнява политически поръчки и от време на време променя пластовете в политиката чрез намеса в другите власти по нейните си начини. В момента 7% от парламентарния състав е със снети имунитети, други се искат. Така работи прокуратурата. Този път фокусът е върху защитата на парламентарната република чрез нейните конституционно установени органи, а най-висшият от тях е Конституционният съд – той е пазителят на Конституцията. В момента се намира под пряката атака на Софийска градска прокуратура след вчерашното писмо, което там бе получено, и след изявлението на председателя на КС. В това писмо на практика има едно подсказване, една немного скрита заплаха към конституционните съдии да внимават за това какво решение ще вземат", обясни той.
По думите му прокуратурата иска да разследва дали правилно КС въобще е образувал конституционното дело. Според него това е изключително груба намеса в компетентността и оперативната самостоятелност. Адв. Величков смята, че целите за това може да са две, като първата е да се забави обявяването на решението:
"Има едни гласове, които са много важни - около 121, и ако този баланс в момента бъде нарушен с евентуалното влизане на още една парламентарна група и се падне под изискуемото мнозинство, то ще трябва много явна да стане подкрепата на т.нар. опозиция, представлявана от Ново начало на Делян Пеевски, и да излезе, че кабинетът на ГЕРБ е напълно зависим, както и подкрепящите го парламентарни групи, лично от Делян Пеевски. Това е много неудобно положение".
Вторият вариант е да има някакъв опит да се преформатира задачата към експертите – да бъдат отстранени определени експерти, да бъде подбуден КС да направи повторни експертизи, ако толкова не се харесват резултатите, добави председателят на "Правосъдие за всеки". По думите му тези, които знаят какво се променя, със сигурност са в "Информационно обслужване".
За него това е послание към КС, където в момента има паритет на гласовете - на тези, които подкрепят т.нар. мнозинство или по-скоро управляващата опозиция в лицето на Ново начало, и тези, които искат съвестно и професионално да си гледат делата. Той изтъкна, че делото за служебното правителство, което предстои, е изключително важно:
"Ако не тази, то най-късно в началото на следващата година, след въвеждане на еврото, ние ще се окажем отново в ситуация на предсрочни избори и ще има изключително голямо значение кой тогава ще съставя правителство, оттам ще наблюдава изборите. Пак стигаме до въпросните избори".
Адв. Величков напомни също, че има да се определя още един конституционен съдия. Това трябва да направи НС, уточни той. Според него това бавене, което на практика спъва работата на КС, може би е една възможност точно да се изчака избора на този 12-и конституционен съдия, така че да се формира онова мнозинство, което се прояви при някои предишни решения 7 на 5 гласа.
"Многопластови са причините да се стигне до тази атака, но безспорно КС е под прокурорска атака и се стигна до безпрецедентно в Европа изявление на председател на КС, който казва, че прокуратурата, както и една държавна фирма, пречат на КС да работи, възпрепятстват работата му, трети лица се бъркат в дейността на КС. Това е недопустимо и това вече наистина е конституционен преврат, защото ако блокираш работата на КС и успееш да натиснеш и насочиш в определена посока работата му – то ти можеш да правиш каквото си искаш с последващите закони, дори да противоречат на Конституцията", обобщи адв. Величков.
ЦИК отдавна е за смяна, изказа мнението си той. Според него и там има опити да се обслужат определени политики. По думите му обаче в случая не ЦИК е целта:
"Целта е да се постигне такова решение на КС, което да не позволява мандатите да падат под 121 в управляващото мнозинство".
Той е категоричен, че преди постановяването на решението на КС, парламентът въобще не трябва да се занимава с тази тема. "Това е дело на КС и материали от него не могат да бъдат разгласявани преди решението", обясни адвокатът. Според него никой, освен КС, не може да провежда тези разговори с експертите и да установява факти и обстоятелства.
По думите му нищо няма да стане от тази предварителна проверка на прокуратурата, но се създава впечатление за изключителна активност. "Влиза се обаче грубо в компетенциите на най-висшия орган в държавата и прокуратурата се опитва да го замести в неговата дейност и да му дава задължителни едва ли не указания как би следвало да извърши това КС", подчерта Величков.
"Днес с протакането - с разпит на експерти в НС, отново ще се намери начин днес да не се стигне до решение на КС. Мисля, че може би няма да се стигне до решение тази седмица", прогнозира той и добави:
"Целта е атака по КС, за да бъде всичко така овъргаляно и подчинено на същите политически интереси, на които е подчинена цялата държава, на едно Ново начало".
Цялото интервю на Веселина Миланова и Силвия Великова с адв. Велислав Величков в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет даде началото на процедурата за избор на административен ръководител на Софийската градска прокуратура (СГП), съобщава специализираният сайт lex.bg. Мандатът на сегашния шеф на СГП Илиана Кирилова предстои да изтече. През месец май Кирилова навършва 65 години и няма как да участва в процедурата за..
България е една от шестте страни членки, където ще има завод за изкуствен интелект, съобщиха от Европейската комисия. Страната ни е била избрана от Съвместното предприятие за европейски високопроизводителни изчислителни технологии за място, където ще има допълнителни заводи. Другите държави са Германия, Австрия, Франция, Полша и Словения...
От днес община Смолян започва издаването на карти за безплатен достъп на децата до ски пистите в курорта Пампорово. За поредна година стартира инициативата "Спортът - начин на живот", която се осъществява от Община Смолян в партньорство с Пампорово-АД. Според подписаното споразумение от Пампорово предоставят безвъзмездно, ползването на..
С 10% са увеличени заплатите в сферата на туризма. Това каза директорът на "Бюрото по труда“ в Бургас Татяна Николова. 30 работодатели участват в специализираната трудова борса за предстоящия летен сезон, която се провежда в морския град. Събитието преминава при засилен интерес. 800 работни места за предстоящия туристически сезон са..
Комисията изпрати допълнително мотивирано становище до България, в което поиска страната ни да транспонира правилно в националното си законодателство директивата за правото на достъп до информация в наказателното производство. Тя трябва да гарантира, че на заподозрените или обвиняеми лица в рамките на наказателно производство или за които е..
Бизнесът се обяви против идеите за национализирането на личните партиди в частните пенсионни фондове, предлагано от "Възраждане". Това е част от множеството предложения на политическата партия, направени между първо и второ четене на бюджета. По данни на Комисията за финансов надзор към края на третото тримесечие на миналата година в..
Пътна полиция започва операция в цялата страна за контрол на обезопасяването на пътници и деца в автомобили и на мотори. Това съобщи комисар Мария Ботева. "Специализирана полицейска операция по календара на ROADPOL, която е насочена към контрол за използването от водачите и от пътниците на системи за обезопасяване, в това число и системи за..
Конституционният съд е в готовност почти незабавно да постанови съдебно решение, след като получи данните от ЦИК . Тази готовност се затруднява от..
Заради инсталирането на нов сървър и техническа невъзможност да започнат работа веднага, от "Информационно обслужване" поискаха от ЦИК въвеждането на..
Има ли опасност земеделските площи да останат без възможности за поливане, след като излязоха тревожните статистики за незапълнени обеми на големите..