Книгата "Университетът на бъдещето" събира отговорите на 58 възпитаници на СУ "Св. Климент Охридски" през годините, които отговарят на въпросите на проф. Амелия Личева. Сборникът е посветен на 135-ата годишнина на Алма Матер.
"Това е трети том, който правим по повод годишнините, от 125-ата до сега. В първите два тома имаше само спомени, докато в тази книга опитахме да видим как възпитаниците на СУ си представят неговото бъдеще. Това, което приятно ме изненада, е, че всички залагат на традицията. Почти всички казват, че както и да се променя университетът, ясно - ще следва новите технологии, ще следва модернизацията, която очакваме, но всички казват, че той трябва да запази традицията - да бъде място на памет и да съхранява всичко това, което го отличава като културна институция в цялата му история", обясни проф. Личева в интервю за предаването "Неделя 150".
Според нея университетът успява да се променя в условията на конкуренция. Студенти, учили бакалавър в чужбина и след това върнали се да учат магистратура в СУ, признават, че образованието тук е много конкурентно и дори в някои сфери – по-добро, отбеляза тя. И добави:
"Подценяването, което често правим, е безсмислено. Трябва да имаме самочувствие. Даваме изключително добро образование. Трябва да се опитаме просто да не обезценяваме това, да не отказваме младите хора, когато искат да учат тук".
По думите й обществото трябва да изисква повече от хората, които започват работа – не просто диплома, а да изискват знания и обща култура. Това е обща работа на всички ни, категорична е проф. Личева.
"Трябва да вдигнем летвата изобщо от страна на всички институции, да искаме по-подготвени хора да започват работа. Това ще помогне и на университета да има по-високи изисквания към своите студенти".
Според нея идва активно поколение - поколение с добра визия за бъдещето.
"Не трябва да ги разочароваме. Трябва да се опитаме да провокираме не просто активността им, но и да им дадем нужните условия те да реализират своите идеи", смята тя.
Надявам се, че с общи усилия университетът ще има добър път в следващите години, каза още проф. Личева във връзка с избрания нов ректор на Алма Матер - проф. Георги Вълчев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
" Добре дошли в този регион, където без религията много трудно може да разберем каквото и да било , включително политиката. Преплитането между религия и политика съпътства обществения, културния живот на тези страни по различен начин." Това каза пред БНР проф. Симеон Евстатиев, арабист и историк, преподавател в Софийския университет "Св...
В София започва Фестивалът за книги и изкуство Musagena New Vibes. Той ще се проведе в градинката пред Народния театър и ще продължи до неделя. Фестивалът се провежда за четвърта година, посочи пред БНР писателят Георги Бърдаров. "В него си дават среща млади, а и не толкова млади и известни творци от различни видове изкуства. В рамките на 3..
Поколението "Z" има сериозни проблеми при справянето със стреса. Това е основният извод от масовия провал на българските момичета и момчета при кандидатстването за курсанти в Националния военен университет "Васил Левски" във Велико Търново. За първа година между 30 и 40 на сто от кандидатите се провалят на психотеста . До сега проблемите основно бяха..
Националният военен университет "Васил Левски" във Велико Търново е домакин на международно военно състезание "Най-добър воин" . Турнирът ще се проведе днес и утре. В общия диалог за военно обучение, което става популярно в Европа, България може да е най-близо до швейцарския модел , смята бригаден генерал Станимир Йорданов от Дирекция..
Темата за агресията сред младите хора е много тясно свързана с темата за употребата на психоактивни вещества . За това предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в превантивно-информационния център против зависимости към Столичната община и Министерството на здравеопазването. Центърът се намира в района на Сточна гара в София, в бл...
Студентските бригади в САЩ – за едни това е приключение, сбъдната мечта и първа голяма стъпка към самостоятелността. За други – разочарование, тежък труд и усещане, че очакванията не отговарят на реалността. Всяко лято български студенти заминават на бригади в Съединените Американски Щати. Програмата "Work and Travel USA" дава възможност..
Разширяване на достъпа до личните пациентски досиета в Националната здравноинформационна система, предлага ръководството на НЗОК на Министерството на здравеопазването . Идеята е да се даде възможност на хората, които имат достъп до еЗдраве, да могат да следят и за медицинската активност около техните роднини, възрастни или тежко болни хора. Тази..
Шумът в ушите е често срещано състояния, свързано с неприятно усещане. Причините за шума в ушите могат да бъдат най-различни. За да бъде..
От 1 юли т. г. започваме с плащанията за саниране на многофамилни сгради. Направили сме цялата организация и тези с анекси, дори в Габрово..
Системата на здравеопазване е в колапс и тук трябва политическо решение. На 2 юли има кръгла маса и ако не се случи промяна, ние подготвяме и..