Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Протестираме не само за нас самите, но и за бъдещето на Софийската филхармония"

Софийската филхармония на стачка заради ниски възнаграждения

"С 5 стотинки в джоба правим изкуство. Няма как да стане"

| Интервю
Снимка: Софийска филхармония

Музикантите от Софийската филхармония се готвят да стачкуват. Те се чувстват недооценени, а заплатите им - обидно ниски. 

Протестираме не само за нас самите, но и за бъдещето на Софийската филхармония, заяви пред БНР един от музикантите Милена Златарова. 

"Проблемът със заплатите в Софийската филхармония винаги е бил актуален, но започна да се усеща особено остро със скока на инфлацията през 2022 г. Нашите доходи драстично намаляха и продължават да изостават спрямо средните за страната и за София. Те са обидно ниски за богатия и разнообразен културен афиш, който предлагаме, и световно известните солисти и диригенти, с които свирим". 

По думите й става все по-трудно да се привличат млади и талантливи музиканти. Последствията от това ще се усетят още след 5-10 години, ако не се предприемат сериозни мерки сега, предупреди тя.

"Ние обедняхме, но продължихме да работим и да правим огромен брой концерти", добави нейният колега Красимир Костадинов. 

"В световен мащаб не знам да има оркестри, които да правят по 8 симфонични програми в месеца. Това го няма никъде", подчерта той. И добави:

"Ние досега се опитвахме чрез диалог да получим нещо и останахме излъгани".

Освен адекватни заплати, оркестрантите настояват и за нормални условия на труд. Костадинов напомни обещанията за нови инструменти, които така и не са получили. "Да не говорим за сцената - мръсотия, сцената се разпада, паркетът вече е на парчета, на трески".

"В крайна сметка и хората, които излизат на сцената, трябва да се чувстват щастливи от работата си, а не да излизат с 5 стотинки в джоба и да правим изкуство. Няма как да стане", категоричен е Костадинов.

Мария Яковчева от Националния филхармоничен хор към Софийската филхармония призова за подкрепа

Кристина Хинова подчерта голямата отговорност на музикантите от филхармонията да поддържат високо нивото на българската музикална култура. Тя също е категорична, че заплащането не отговаря на предоставяното качество. По думите й полученото 10-процентното увеличение е крайно недостатъчно. Хинова отбеляза, че вече има и напускащи оркестъра заради ниски възнаграждения.

Мартин Илиев и Емил Даков; Снимка: Ирина Недева
Протестираме срещу начина, по който се разпределят средствата в Софийската филхармония, обобщи в предаването "Хоризонт до обед" Мартин Илиев - председател на Синдикалната организация на Съюза на българските музикални и танцови дейци в оркестъра. Според недоволните има огромен дисбаланс между средствата, които се отделят за хонорари за солисти и диригенти, и средствата, които са за работните заплати на служителите във филхармонията

"През последните няколко години българската публика има възможността да чуе и види едни от най-ярките имена от световните сцени, но ние не сме съгласни това да става за сметка на достойното възнаграждение на служителите, което по никакъв начин не отговаря нито на качеството, което представя, нито на нейния статут на държавен културен институт с национално значение". 

За да достигнем средната работна заплата, увеличението трябва да бъде около 70%, обясни Илиев. 

Имаме проблем чисто екзистенциален, имаме проблем чисто емоционален, каза от своя страна Емил Даков от Националния филхармоничен хор "Светослав Обретенов".

"Нашият труд трябва да бъде оценяван по достойнство. Ако не е така, самата мотивация на един изпълнител страда". 

Покана за участие в предаването получи и Найден Тодоров - директор и художествен ръководител на Софийската филхармония. Той обаче отказа заради пътуване. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20