Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ИПИ предлага по-ниски социални осигуровки и намаляване на бюджетния дефицит

| Репортаж
Лъчезар Богданов и Николай Василев (вдясно)
Снимка: БГНЕС

Институтът за пазарна икономика предлага по-ниски социални осигуровки и намаляване на бюджетния дефицит наполовина от заложеното от правителството.

В алтернативен на държавния бюджет икономистите от Института изчисляват ръст на доходите на домакинствата с повече от 30%, в сравнение със заложените от държавата 13%.

Според разходната бележка, която експертите пресмятат, всеки работещ българин ще плати 12 622 лв. задължения по планирания бюджет за следващата година.

Най-голямата тежест в облагането на доходите са осигурителните плащания. От Институтът за пазарна икономика предлагат тези задължения да паднат с 10 процентни пункта, обясни Лъчезар Богданов, но с условието на постигане на пълна събираемост, допълни колегата му Георги Ангелов.

Алтернативният бюджет на Института за пазарна икономика е изчислен на основата на много непопулярни мерки, но такива, които ще вдигнат нетните доходи на фирмите и доходите на домакинствата с повече от една трета, за разлика от заложените 13% в държавния бюджет, каза Лъчезар Богданов.

Петър Ганев, Георги Ангелов и Георги Ганев (от ляво надясно)

Според икономистите от Института за пазарна икономика, освен намаляване наполовина на бюджетния дефицит, планиран за догодина, до 2026 година може да постигнем и нулев дефицит при прилагането на препоръчаните по-смели и радикални реформи.

Нулев бюджетен дефицит може да се постигне и още догодина, ако България успее да събере таксата от "Газпром" за пренос на природен газ през страната - по 20 лева за мегаватчас и да обложи печалбите на "Лукойл", заяви Лъчезар Богданов.

Предложението за повишаване на Данък печалба за фирмите в държавния бюджет от 10 на 15 процента през следващата година трябва да бъде начало на по-категорични промени, коментира Николай Василев - бивш министър в няколко правителства, призова за възстановяване на единната ставка по ДДС и прогнозира "данъчна контрареволюция":

Икономистът и депутат от "Продължаваме Промяната-Демократична България" Георги Ганев заяви съгласието си с предложените реформи, но беше убеден, че дори да внесе и подкрепи подобен по-радикален бюджет, останалите депутати не биха го приели.

Репортаж на Наталия Ганчовска в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: БГНЕС

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кипър провеждат тричасова общонационална стачка

Тричасова национална обща стачка ще парализира Кипър. Тя бе обявена от синдикатите заради неуспешните преговори с работодателските организации за автоматичната индексация на заплатите. Реформата, която правителството прави, е „огромна“ и в „полза на хората“, заяви президентът Никос Христодулидис.  Работата си ще прекъснат служители от..

публикувано на 11.09.25 в 04:40
Киър Стармър и Ицхак Херцог

Стармър и Херцог разговаряха за хуманитарната помощ в Газа

Британският премиер Киър Стармър и израелският президент Ицхак Херцог проведоха "труден" разговор относно хуманитарната помощ в Газа на среща на "Даунинг стрийт",на фона на улични протести с искания Херцог да бъде арестуван като военнопрестъпник.   Херцог, говорейки пред мозъчния тръст "Чатъм Хаус" веднага след срещата, заяви, че е предложил на..

публикувано на 11.09.25 в 04:29

Кметът на Карнобат обяви частично бедствено положение в района заради пожар

Кметът на община Карнобат Георги Димитров обяви частично бедствено положение на територията на общината, поради възникнал пожар в землищата на селата Екзарх Антимово, Добриново, Смолник и Житосвят. Обстановката е усложнена от силния вятър. За момента няма опасност за населените места, каза Димитров: "Фронтът е огромен. аз съм на 20 метра от..

публикувано на 11.09.25 в 00:52
Логото на приложението Трут соушъл.

Тръмп коментира в енигматично послание случая с дроновете в Полша

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отбеляза "нарушението на полското въздушно пространство" от Русия в многозначително съобщение, написано в почти небрежен тон, публикувано в социалната му мрежа "Трут соушъл", предаде АФП. "Какво става с Русия, която нарушава полското въздушно пространство с дронове? Ето, започваме!", написа американският президент в..

публикувано на 10.09.25 в 20:56
Снимка от терена.

Община "Изгрев" започна проверка по сигнал за незаконна сеч, но без да я спре

Общината на район "Изгрев" в столицата е започнала проверка по сигнала за незаконна сеч в терен на нейна територия. Това съобщиха за БНР от местната администрация. Отсичането на дърветата започна миналата седмица и досега реакция от местните власти нямаше въпреки сигнали на граждани, както и запитвания от страна на БНР. Граждани сигнализираха за..

публикувано на 10.09.25 в 20:52

Закъснява полет от София за Бристол на нискотарифна авиокомпания заради проблем със самолета

Пътниците на нискотарифна авиокомпания, които трябваше да излетят от Терминал 2 за Бристол в 12:50 часа днес, останаха на Летище "Васил Левски" в София без ясна ориентация кога ще могат да излетят.  Репортер на БНР се свърза с двама от пътниците. Пътниците  са били качени на самолета без някакви индикации за проблем, разказва Елена Димитрова:..

публикувано на 10.09.25 в 20:21

Протест срещу “Добродетели и религия” в училище

Протест, организиран в социалните мрежи, срещу въвеждането на предмет “Добродетели и религия” в училище се провежда пред сградата на БНБ.  Според участниците училището трябва да запази светския си характер, а своята вяра хората да показват в храмовете:  "Живеем в светска държава и религиозното образование няма място в училище". "Да се дава право на..

публикувано на 10.09.25 в 20:18