Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директорът на Столичния инспекторат Николай Неделков:

Санкции за над 120 хил. лв. заради непочистен сняг в София

| Интервю
Снимка: Анастасия Крушева

Санкции в размер на над 120 хил. лв. са наложени на снегопочистващите фирми в София, съобщи пред БНР директорът на Столичния инспекторат Николай Неделков. 

"Направихме всички възможни усилия, за да бъдат изчистени пространствата. Имаше установени нарушения. Фирмите са санкционирани. След санкциите проблемите са отстранени. Но има още работа. Имаме и санкционирани търговски обекти за непочистени тротоари пред техните площи - те са 33. Фирмите са санкционирани за непочистени улици и спирки в размер на над 120 хил. лв.", посочи той. 

По думите му почистването около обществените сгради е отговорност на общината. Там, където не са взети мерки, фирмите са санкционирани, подчерта Неделков. 

В интервю за предаването "Преди всички" той обяви, че на общинското предприятие, което почиства в столичния район "Красна поляна", ще бъде направена цялостна ревизия, за да бъдат установени проблемите и да може да заработи както трябва. 

По думите му има места в София, в които няма никакви установени проблеми и санкции

Николай Неделков отбеляза, че повечето договори на снегопочистващите фирми изтичат през 2025 г. До тогава там, където е необходимо, те ще бъдат "мотивирани" чрез санкции, коментира той и добави, че досега няма обжалвана санкция, която да е спечелена от фирмата в съда
Директорът на инспектората и днес обикаля столичните улици, за да види каква е обстановката. "По пътните платна няма проблем. Работата във вътрешнокварталните улици продължава. През нощта имахме обработки в планинските части на районите Витоша и Банкя. Днес през деня продължаваме", каза той. 


Все още продължава работата и по падналите клони и дървета в столицата, каза Неделков, като уточни, че Столичният инспекторат не контролира този процес. 
Неделков подчерта обаче, че работещите в инспектората не са достатъчни

"Капацитетът на инспектората е изключително малък. От щатна бройка 424 служители, в момента работим 305, като в тях влизат и служителите в майчинство и дългосрочен болничен. Ще направим всичко необходимо, за да стегнем човешкия ресурс до капацитет, необходим за справяне със ситуацията. Нашата работа е контролна и превантивна". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Украйна Володомир Зеленски

Зеленски: Путин иска да бъде узаконено това, което е откраднал

Украинският президент Володимир Зеленски каза, че основният проблем, на фона на усилията за постигане на мир в Украйна, е признаването на окупираните от Русия украински територии. Зеленски каза това в изявление чрез видеовръзка пред шведския парламент: "Путин иска да бъде узаконено онова, което е откраднал, да наруши принципа на..

публикувано на 24.11.25 в 13:44

Журналистите в Русе се обединиха срещу електронна платформа, разпространяваща фалшиви новини

Журналистите от години настояват в редакционни карета да бъдат показвани собствениците, главните редактори и репортерите в изданията. Това е част от необходимата прозрачност на медиите, която обаче не се получава напълно. Журналистите в Русе се обединиха срещу електронна платформа, която претендира, че е сайт за новини и събития.  През това лято в..

публикувано на 24.11.25 в 13:36
Георг Георгиев

Георгиев: България е твърд поддръжник на усилията на Украйна за справедлив мир

България остава твърд поддръжник на усилията на Украйна за справедлив и траен мир, който да гарантира нейния суверенитет и териториална цялост, като единствената възможна алтернатива е стриктното спазване на международния правов ред. Това заяви министърът на външните работи Георг Георгиев при откриването на 66-ата Генерална асамблея на..

публикувано на 24.11.25 в 13:31
Владимир Иванов

От ДКСБТ не очакват спекулативно предпразнично повишаване на цените на хранителните стоки

Цените на едро на основни хранителни продукти като яйцата, брашното и картофите са се повишили през последната седмица, показват обобщени данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. През последната седмица цените растат на брашното, кашкавала, прясното мляко, но поевтиняват сиренето и киселото мляко, олиото, свинското и пилешкото месо...

публикувано на 24.11.25 в 13:26

Протест на служители на "Български пощи" в Ямбол

Пощенски служители от Ямбол излязоха на протест в обедната си почивка пред сградата в центъра на града. Основното искане е за по-високо възнаграждение.  Ето какво заявиха протестиращите пред БНР: "Работата е много!"; "Нашият работен ден започва сутрин в 7.30 часа и работим без прекъсване до 18.30 часа. Заплатите ни са винаги около..

публикувано на 24.11.25 в 13:05

Младежката организация на "Възраждане" е против разширяването на зоните за платено паркиране в София

Решението на Столична община за разширяване на зоните за платено паркиране и включването на Студентски град в тях ще задълбочи съществуващите проблеми с липсата на места за паркиране. За това алармираха от Младежката организация на "Възраждане". Зам.-председателят на организацията Славчо Крумов изтъкна: "Ще се появи дискриминация между студентите..

публикувано на 24.11.25 в 13:03
Албена Тодорова

Албена Тодорова за трапезата на Рождественския пост

Вече 8 години Албена Тодорова споделя опита си в приготвянето на храна за своето семейство в блога си "В кухнята с Бени" . Миналата година тя разказа за слушателите на "По първи петли" идеята си за трапеза за посрещането на нова година. Тази година я помолих да сподели идея за дните на Рождественски пост. "Натрупаха се и опит, и..

обновено на 24.11.25 в 13:00