"Той ще бъде оценен по достойнство – с всичко лошо и с всичко хубаво. Преди всичко той е политик от старата школа - на хора, които не само са видели с очите си войната, но лично са участвали в нея. Въпреки че в живота му и в неговата дейност има много войни, когато става дума за големи конфликти, съумява да изведе САЩ от тях с възможно най-малко загуби."
Това каза в интервю за БНР историкът проф. Искра Баева. По думите ѝ, той е първо политик, а после анализатор.
"Това е реалполитикът на нашата епоха. Кисинджър умее да се съобразява с променящата се реалност, да види нещата от дистанцията на времето."
"Той е човек, който иска да променя историята. Винаги го е правел. Той беше един от хората, които се опитваха да търсят някакво излизане от тази война в Украйна, да се стигне до някакво примирие. Започна да говори, че Русия има легитимни права в международните отношения и те трябва да бъдат уважавани. Това е основната причина. Той е една от малкото ярки фигури, които заемат такава позиция по отношение на Русия", посочи историкът.
Сега светът е в движение, става дума за борба за съюзници. Никак не е случайно, че Кисинджър се опитваше да промени онази посока, в която вървят САЩ – борба с всякакви средства с основния конкурент Китай и да я изведе до някакъв modus vivendi, коментира проф. Искра Баева в предаването "Събота 150".
"При цялата си безскрупулност и незачитане на човешкия живот, Кисинджър се опитва да гледа на реалностите без идеологически очила и да търси най-доброто решение за своята държава."
"Докато в Русия и Китай има доста по-прагматична линия, то нашият западен свят е доста по-идеологически. Вече няма политици като Кисинджър, които лично са видели войната. Това, което липсва на съвременния свят, са политици от голям мащаб, които са готови да видят стратегията, а не да боравят с реалностите тук и сега. Войните в Европа започнаха още през 90-те години. Очевидно сме навлезли в епоха на войни и са нужни политици с по-дългосрочно, стратегическо мислене, които да не робуват само на идейни постановки. Идеите на Запада за защита на човешките права, за хуманизма са прекрасни. Оказва се обаче, че понякога от тях могат да се родят чудовища, в името на тези идеи могат да се водят войни, които са много по-кръвопролитни."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..