Искам, скъпи съучастници, да изразя едно крайно стъписване в началото на нашето радио-есе, което и днес изпълняваме в стил академичен пънк-рок.
Искам да изразя нещо повече от стъписване. Аз съм в състояние на пълно мозъчно затъмнение след случая в енергото на Силистра, където разярен мъж нахлу с най-тежки ругатни и заплахи към чичовците-охранители на злощастното Е-РЕ-ПЕ. Той си опъна удължител, включи си парти грила в контакта на енергото и си направи сандвич със суджук в знак на протест срещу произвола на енергодушманите.
Разяреният мъж дошъл от село Калипетрово, където нямало ток, а никой в енергото не му вдигал телефона.
Ние, разбира се, не знаем в подробности фактическата обстановка, защото единственият източник на тази информация е човек разярен, в някаква степен дори откъснал се от реалността, която е навсякъде около нас.
С други думи - сведенията от този човек подлежат на съмнение, но за целите на изследването ни приемаме, че гражданинът от Калипетрово е имал основателни причини за протест и артистичен перфоманс с парти грил в енергото.
Перфоманс е същото като пърформанс, но е по-изискано и френско.
И ако енерго-нападателят от Калипетрово беше малко по-изискан, бих разбрал симпатиите към него - бунтът на малкия човек срещу бездушния корпоративен изедник и така нататък.
Интелектуалците и манекенките харесват такива неща и защо да не ги харесват - борбата за справедливост и човешко достойнство е едно от най-благородните човешки усилия, както би казал Дон Кихот.
Само че екстремистът от Калипетрово не бе никак изискан и благороден, ами бълваше поток от най-вулгарни оскърбления и размахваше хладното си оръжие срещу някакви чичовци, които по никакъв начин не са отговорни за проблемите му с тока.
Това е все едно да ме ядосат няколко манекенки, но аз да набия жена си.
То аз по принцип такива работи не правя, защото не понасям домашното насилие, просто го давам като асоциативен пример за сбъркан адрес.
А телевизиите представиха Героя от Калипетрово като някакъв рицар на благородния гняв. Макар че, според мен, рицарите не могат толкова живописно да ругаят, колкото нашият Дон Кихот де ла Калипетрово. Рицарите повече мислят за дамите на сърцето си и за Палестина, по-малко се забъркват в хулигански скандали.
Рицарите говорят мъдрости на своите оръженосци, думите им стават крилати и долитат до нас през вековете.
Един рицар би влязъл в енергото и би казал на оръженосеца си:
Електрическият ток, Панчо, е на края на удължителя до парти грила. Свободата е на върха на суджука! Свободата на словото, Панчо, това не е манифест на ограничената адекватност. Няма нужда да псуваме наляво-надясно и все на погрешен адрес.
И така нататък. Ето такива мъдрости – да не те е срам да ги запишеш за поколенията!
Аз даже изведох една физико-социална аксиома: Електрификация плюс безхаберна власт, равно на ексцесии в енергото!
А на словотерминатора от Калипетрово нецензурните изрази предизвикват у порядъчните хора сътресение на съвестта и компулсивно-обсесивно разстройство на бъбреците.
Обаче искам да ви кажа, че обществото твърде лесно раздава симпатиите си на хора, към които бихме могли да проявим разумен скепсис, така да се каже.
Дето избираме разбойници и безтегловници да ни управляват, това как да е.
Ама и народните ни герои са едни такива чудновати.
Всичко това ме засегна и лично - имах тия дни опустошителна полемика с 12 броя манекенки, които ми заявиха, че вече не харесват мен, а юнака от Калипетрово. Щото в Калипетрово пуснали тока след скандала, значи е рицар. А пък аз съм бил като формалния премиер Денков, дето всичките му скандали ги върти неформалният премиер Пеевски - и накрая пак става на неговата!
Жесток и грубоват е този свят,
във който, за да свърши някой нещо,
е нужно непрестанно да кипят
скандали в битието ни зловещо.
* Това е лично мнение на автора и не отразява позицията на БНР"Липсва идеология. Всичко е сделка между големите сили". Така Андрей Михайлов, експерт по отбрана и сигурност, коментира развоя на преговорите за прекратяване на войната в Украйна. Христо Анастасов: Украйна е притисната до стената "Вижда се и отделянето на Европа от САЩ до известна степен, едно охладняване на Атлантическия океан"...
Израелската медицина е известна в света с иновациите си. Но в последно време набира сила едно ново направление. Обявлението за беседи в Телавивския музей за изкуство с известни професори по медицина от една от частните болници на Израел . Гидовете всеки път са от различни области на здравеопазването . Този път бяха в специалисти по уши, нос,..
Американският президент Доналд Тръмп обяви, че украинският му колега Володимир Зеленски пристига в петък във Вашингтон, за да подпише споразумение със САЩ за украинските редкоземни метали. Сделката е изключително важна част от плана на Киев да спечели подкрепата на новото правителство на САЩ в контекста на усилията на Тръмп да постигне бърз..
Правителството одобри покупката на противотанкови ракети "Джавелин", които са част от проекта за придобиване на нови бойни машини за пехотата. Договорът между България и САЩ трябва да бъде ратифициран и от Парламента. Запрянов: България започва разговори за нови радари Предвижда се тази година страната ни да плати близо 56 милиона лева по..
"Всеки има право на мнение и на изразяването му. Българската Конституция, и не само тя, забранява използването на това право за накърняване на правата на другите и за призоваване към разпалване на вражда и към насилие. Тези ценности са ценности на всички организации, към които България се присъедини. В момента сме наблюдатели на промяна в това..
Гърците са четвърти в Европа по енергийна бедност. Проучване на Европейската комисия, публикувано днес в гръцките медии, показва,че 20% от работещите гърците са подложени на енергийна бедност. Това означава липса на достъп на домакинствата до основни енергийни услуги като отопление,топла вода,осветление и ток за захранване на уреди. Причината е..
Софийският градски съд отмени определението на Софийския районен съд и постанови да бъде конфискуван автомобила на осъдения за шофиране след употреба на алкохол на Ивайло Цветков - Нойзи. Решението е окончателно. Казусът с автомобила на Нойзи стана повод за поредица от изслушвания във Висшия съдебен съвет и дори протести пред сградата..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...