Цветелина учила в математическа гимназия във Варна, сега е студент българска филология и в Лабораторията по 3D дигитализация на БАН открива възможността за разглежда виртуално построената преди 17 века Римската гробница в Силистра.
Снабдена с очила за виртуална реалност и два сензора в ръце, Цветелина си проправя път през гробницата.
Вариация на „модерния начин да се научи историята“ на Цвети е и въпросът на учители. Може ли подобни технологии да се интегрират в електронните учебници. От лабораторията по 3D дигитализация на БАН със сигурност нямат отговор на този въпрос. Към момента. Но със сигурност са поели пътя към отговора му.
Доц. Иван Георгиев от Института по информационни и комуникационни технологии казва, че лабораторията, която е мобилна, вече работи за дигитализиране на разкопки, музеи и артефакти.
Валентин Петков от БАН сканира и дигитализира именно културни ценности. Има интерес към историята, но разбира и от дигитализация. И точно пред студенти като Цветелина, а може би и бъдещи колеги, обяснява, че тази работа има значение.
Еврокомисарят за иновациите Илиана Иванова също видя какво е изградено в България с повече европейски пари – около 24 милиона и 952 хиляди лева. И български около 4 милиона. Илиана Иванова изтъкна, че това са добри примери за усвояване на европейски средства“, пари, които отиват за опазване на културното наследство.
Още по темата в звуковия файл.
17 страни призоваха за прекратяване на управлението на "Хамас" в ивицата Газа и за конкретни действия за край на войната по време на завършилата Международна конференция на ООН, посветена на решаването на израелско-палестинския конфликт чрез създаване на две държави. Липсваха представители на Израел и Съединените щати. Заключителната декларация..
Министерството на земеделието организира информационна среща-дискусия, на която ще бъде обсъдено как въвеждането на единната европейска валута ще се отрази в политиката в областта на земеделието, селските райони и горското стопанство. Участниците в срещата ще разискват и законодателните предложения на Европейската комисия за промените в..
Новият областен управител на Велико Търново ще назначи на днешното си заседание Министерският съвет. Досегашният Ивайло Здравков бе избран от парламента за подуправител на Националният осигурителен институт План за действие към Стратегията за превенция на престъпността през тази година ще утвърди кабинетът по предложение на МВР министъра...
"Пожарът не навлезе в село Плоски. Няма щети. Хората бяха евакуирани превантивно". Това съобщи на брифинг главен комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". В късните вечерни часове южният фронт на пожара в Пирин се е възобновил и е предизвикал силно задимяване. Днес очакваме да..
През изминалата нощ жителите на санданското село Плоски бяха евакуирани, тъй като в късните вечерни часове южният фронт на пожара в Пирин се е възобновил и е предизвикал силно задимяване. Хората сега са в спортната зала на град Сандански. И двата входа към с. Плоски, единият е планински, са затворени от полицията, а пред т.нар. КПП чакат..
Безводието в страната разширява мащабите си. В Плевен намаляват налягането на водата за битови нужди и се очаква недостиг на вода по високите части на града. Режим на водата се въвежда в 19 населени места в областта. Отново недостиг на вода в Плевенско, въвежда се режим на много места Две села в община Чипровци вече са на воден режим...
Парламентът ще приеме окончателно промените в Закона за въвеждане на еврото, с които се дават правомощия на Министерски съвет да предприема мерки при необосновано повишаване на цените, но само на продукти от малката потребителска кошница. Законопроектът влиза на второ гласуване в пленарна зала, след като вчера ресорната Бюджетна комисия даде..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..