Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Овчаров: Няма как да има американска база на морето, докато рафинерията е с руски собственик

Румен Овчаров
Снимка: БГНЕС

"Знакът, който "Лукойл" иска да даде на българската държава е, че "Лукойл" не е компания, която ще наблюдава как най-примитивни рекетьори са гаврят с нейния бизнес в България, а и на целия полуостров. "Лукойл-Нефтохим Бургас" има възможност да работи с всякакъв петрол, включително и неруски, но защо да го прави, когато българската държава е предоставила възможност да ползва руски петрол и с този петрол да реализира печалби, чрез които да плаща по-големи данъци в България, а ние, като потребители, да имаме по-ниски цени на бензиностанциите".

Това каза бившият министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров, който беше и член на Надзорния съвет на "Лукойл", след като вчера от "Лукойл" обявиха, че обмислят продажба на рафинерията в Бургас. Той изтъкна, че от началото на военната операция в Украйна, Русия е получила над 550 милиарда от продажба на газ и петрол, а най-големият ѝ клиент остава ЕС.

"Слушах един от тези пропагандисти на Центъра за изследване на демокрацията, който обясняваше вчера, че, видите ли, Германия е национализирала активите на "Роснефт" и на "Газпром". Да национализира ги, но тези компании са в санкционните списъци. "Лукойл" не е в санкционния списък! Този примитивен рекет, който се осъществява по политически и по икономически причини, води до един единствен резултат - България губи за следващата година приходите си в Бюджета от данък “печалба”. Нека не забравяме, че "Лукойл" плаща 60% данък печалба".

Според Овчаров натискът е политически, защото "руската компания трябва да бъде изгонена от Бургас":

"Очевидно идеята за изграждане на американска военна база на морето продължава да съществува, а тя няма къде да бъде изградена, освен на няколко километра от Росенец. И така няма как да се случи - да има едновременно и руски собственик, и американска база". 

Бившият министър е на мнение че за бъдещето на "Лукойл" има два варианта и силните на деня "все още не могат да се разберат кой точно и как да се опита да купи компанията":

"Не искам да спекулирам с имена, защото нямам конкретна информация, но като видите активността на Делян Пеевски и групата "Д2" е очевидно, че това не случайно. Политическата поръчка е очевидна и явно те са решили да съчетаят политическия резултат с икономически”.

"Вчера слушам този агитпроп по телевизията как България, чрез златната си акция, щяла да определи кой да е собственик. Ама няма такива права! Държавата, ако иска, може да национализира "Лукойл"; Държавата може да въведе така наречения "особен управител"”, но собствеността си остава на "Лукойл". Това се опитва да ни каже "Лукойл" - "Каквото щете правете, но въпроса за собствеността ще го решаваме ние, а не Делян Пеевски и не Делян Добрев”. Бил съм представител на държавата и ви казвам, че това, което си спомням, без да бъда 100% сигурен, е, че представителят на държавата има право на вето в Надзорния съвет само в 2 случая - когато закриват производства или когато се ликвидира цялото предприятие. Тук не става дума за който и да било от тези варианти".

Овчаров припомни съдбата на "Булгартабак" и КТБ, изразявайки опасения за бъдещето на рафинерията. Дори и собствеността да бъде сменена обаче той не вижда "никаква причина, поради която рафинерията да спре да работи":

"Това е ключовият момент - в чий ръце ще падне тази рафинерия и как този, който стане нов собственик ще процедира с нея. "Лукойл" до края на тази година приключва преработката на руски нефт и от 1 януари, независимо от тези удари в празно пространство, които правят групата ПП-ДБ, България вече няма да получава тези приходи в бюджета си и цените на бензиностанциите ще бъдат такива, каквито ги виждате в другите големи вериги, а не на "Лукойл". Нека не забравяме, че отново "Лукойл" плаща 60% данък и никой не пита защо компанията, която плаща 60% данък поддържа по-ниски цени на бензиностанциите си от компаниите, които плащат само 10%". 

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Желязков

Правителството отчита изпълнението на управленската програма следващата седмица

Следващата седмица правителството ще отчете изпълнението на управленската си програма, приета с решение на Министерския съвет преди два месеца. Това съобщи в парламента премиерът Росен Желязков в отговор на въпрос от депутата Станислав Анастасов от "ДПС – Ново начало".  Очаквайте подробности!

публикувано на 09.05.25 в 10:10

Радев: Трагедията е, че спорове в Европа отново се решават със силата на оръжието

Пред Паметника на Незнайния войн бяха поднесени цветя от президента Румен Радев , вицепрезидента Илияна Йотова, председателя на Народното събрание Наталия Киселова и патриарх Даниил , за да отдадат почит пред паметта на загиналите войници във Втората световна война. Днес се навършват 80 години от капитулацията на нацистка Германия. На..

публикувано на 09.05.25 в 10:00
Бойко Борисов

Борисов: Денят на Европа е голям празник

В кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов определи Деня на Европа като "голям празник“:  "Разбира се, голям празник! Разбира се, за Българияя както и господин Петков каза, "в сърцето на Европа сме". Това е ден, в който промените, които станаха, истинските промени в България, са видими - как изглеждат нашите градове, метрото, всичко, което..

публикувано на 09.05.25 в 09:58

Полицията в Солун арестува анархисти, обирали мигранти

След няколко месеца разследване, полицията арестува 28 души за участие в престъпна група, която е извършвала престъпления на расистка основа. 13 от арестуваните са непълнолетни. Техните родители също са задържани за поставяне на риск живота на децата. Пред разследващите родителите заявиха, че не са знаели с какво са се занимавали децата им...

публикувано на 09.05.25 в 09:56

Ден на Европа - защо оръжията не замлъкват?

Пет години след края на Втората световна война френският министър на външните работи Робер Шуман произнася известната си декларация, с която призовава за създаването на международна организация за търговско сътрудничество, която впоследствие ще се превърне в обединението, наречено Европейски съюз. По това време континентът се възстановява..

публикувано на 09.05.25 в 09:52
Росен Желязков

Желязков обясни защо Вучич може да прелети към Москва през въздушното ни пространство

България не е имала основание да забрани самолетът на президента на Сърбия Александър Вучич да прелети над българското въздушно пространство, за да отиде в Москва за военния парад за Деня на победата.  Това каза премиерът Росен Желязков в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Атанас Атанасов - кой и защо е дал разрешение за това:  "Ние..

публикувано на 09.05.25 в 09:52
Адвокат Емил Георгиев

Емил Георгиев: Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния

"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за всеки". Противопоставяме се на тази долна в очите на българското общество игра , при която декларирала се като опозиционна партия, на която избирателите са отредили четвърто място, реално..

публикувано на 09.05.25 в 09:32