Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Учениците трябва да бъдат насърчавани да мислят"

Гергана Ефремова: Учебните програми имат нужда от цялостна промяна

Според нея само увеличението на учителските заплати не води до по-добри резултати

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

PISA може би е различен тест от оценяването в училище, но системата не се справя и спрямо своите собствени изисквания. 

Това заяви пред БНР Гергана Ефремова от "Заедно в час" относно ниските резултати на българските ученици.
"PISA може би е различен тест от оценяването на учениците в училище, което се случва масово. В същото време, ако погледнем резултатите на оценяванията, които нашата система изготвя и прилага - национално външно оценяване - 7 и 10 клас, държавните зрелостни изпити след 12 клас - виждаме, че там резултатите не са по-добри. Системата не се справя и спрямо своите собствени изисквания". 

Защо вече 7 години след приемането на новия Закон за образование, в който ясно е заложена компетентностната рамка и това, че тези компетентности трябва да бъдат развивани, оценяването в българските училище не е ориентирано към това, а все още в голяма степен е ориентирано към възпроизвеждане на факти, попита Ефремова в интервю за предаването "Хоризонт до обед". Според нея тук е много важна ролята на учителите - да могат да въведат този компетентностен подход в своята работа

"Учениците трябва да бъдат насърчавани да мислят, защото това е което трябва да правят ежедневно в живота си - те трябва да взимат решения, а те се базират на някакви знания, които те имат. Знанията са важни, но те трябва да бъдат използвани практично".

По думите й реформите не се случват по начина, по който трябва. Много често се правят промени на парче и липсва цялостна визия, обясни Гергана Ефремова.

Тя е категорична, че само увеличението на учителските заплати не води до по-добри резултати. Според нея всеки учител и директор трябва постоянно да надгражда своите знания и умения на база на нуждите на своите ученици. Качеството и ефективността на тази продължаваща квалификация трябва да се подобрят, смята Ефремова. По думите й в момента основен проблем е, че няма отчетност за резултата. Според нея учебните програми имат нужда от цялостна промяна.

Тя е категорична, че и пандемията е оказала своето влияние върху ниските резултати, като подчерта, че лек спад се наблюдава в почти всички държави, обхванати от изследването PISA. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07