Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Джонсън призна, че е подценил Covid

Борис Джонсън - Лондон, 6 декември 2023
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бившият британски премиер Борис Джонсън заяви, че е трябвало да „разкрие“ сериозността на Covid по-рано, признавайки, че е имало възможност да се предприемат по-ранни действия срещу вируса. 

Давайки показания за воденото разследване за Covid в продължение на повече от пет часа, Джонсън каза, че е подценил „мащаба и темпото на предизвикателството“. Той обаче допълни, че това важи и за учените и за цялото правителство, настоявайки, че министрите са дали най-доброто от себе си при тези обстоятелства. 

През първия от двата дни на свидетелски показания бившият премиер се опита да защити стореното от него на постаq след като стана обект на критики от други свидетели, дали показания по-рано, обвинявайки го в нерешителност и некомпетентност. 

Борис Джонсън започнаq изразявайки съжаление за „болката, загубата и страданието“, които хората са преживели по време на пандемията. Коментарите му бяха прекъснати от протестиращи в залата за изслушване, където могат да влязат и редови граждани, на които беше наредено да напуснат. Някои членове на опечалени семейства се изправиха там, държейки листчета хартия, на които бе изписано: „Мъртвите не могат да чуят вашите извинения“. 

Борис Джонсън защити решението си да остави Мат Ханкок като министър на здравеопазването въпреки призвите на тогавашния му съветник Доминик Къмингс да го уволни, защото смята, че Ханкок умее да работи с хората.

 Преди шест месеца Джонсън напусна парламента като депутат след критичен доклад на Комисията по привилегиите, заключил, че той е подвел депутатите с показанията си по повод на нарушенията на локдауна на "Даунинг стрийт".


По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николас Мадуро

Мадуро е готов за среща на четири очи с американския президент

Венецуелският президент Николас Мадуро заяви, че е готов да проведе разговор "на четири очи" с американския си колега Доналд Тръмп, предаде Франс прес. Мадуро направи това изявление, след като Тръмп каза, че е готов да се срещне с венецуелския лидер, въпреки че САЩ разположиха флот от военни кораби в Карибско море, като част от операцията си срещу..

публикувано на 18.11.25 в 04:44

Трима военнослужещи ще получат Почетния знак на президента

Трима военнослужещи ще получат Почетния знак на президента за принос към националната сигурност. Държавният глава Румен Радев ще връчи отличията на церемония на "Дондуков“ 2 по повод бойния празник на Сухопътните войски. На 19 ноември се навършват 147 години от създаването на Сухопътните войски. Днес на церемония в Президентството ще бъдат..

публикувано на 18.11.25 в 04:32
Каменният град Матера поразява със суровата си красота. Снимката е направена специално за Покана за пътуване от Ангел Бончев

Матера е домакин на туристически панаир, посветен на италианския произход

В италианския град Матера днес и утре ще се проведе четвъртият международен туристически панаир, посветен на италианския произход. Целта е да се "използва чувството за принадлежност към италианския корен на италианските общности в чужбина, за да може италианските потомци да опознаят семейната си история и да задълбочат знанията си за културата..

публикувано на 18.11.25 в 04:14

Великобритания затяга мерките срещу препродажбата на билети за събития с цел печалба

Във Великобритания препродажбата на билети за събития на живо с цел печалба ще бъде забранена от правителството. Очаква се министрите да обявят плана в опит да се справят с прекупвачите и сайтовете за препродажба, които предлагат билети на няколко пъти по-висока от номиналната им стойност.  Ограничаването на прекупвачите на билети беше едно от..

публикувано на 18.11.25 в 04:02

Испания си постави цел - влаковете да са най-бързи в Европа

Испания започва подготовка за увеличаване на скоростта на високоскоростните влакове до 350 км/ч. Първата модернизация ще се реализира по линията Мадрид – Барселона. Целта е след обновяването времето за пътуване между двата най-големи града в Испания да се съкрати от сегашните 2 часа и 48 минути до под 2 часа. Министърът на транспорта Оскар Пуенте..

публикувано на 18.11.25 в 03:13

Италия гласува нов пакет военна помощ за Украйна

Върховният съвет на отбраната на Италия потвърди пълната подкрепа за Украйна и да даде път на 12-ия указ за военна помощ.  На заседанието в президентския палат "Куиринал" участваха държавният глава Серджо Матарела, премиерът Джорджа Мелони, министрите Таяни, Кросето, Пиантедози, Джорджети и Урсо и началникът на отбраната - генерал Лучано..

публикувано на 18.11.25 в 02:42

Вътрешният министър на Великобритания: Ситуацията с предоставянето на убежища е извън контрол

Британският министър на вътрешните работи Шабана Махмуд защити мащабните промени в системата за убежище на Обединеното кралство, заявявайки пред депутатите, че настоящата ситуация е „извън контрол и несправедлива“. Говорейки в Камарата на общините, Шабана Махмуд каза: „Ако не успеем да се справим с тази криза, ще повлечем повече хора по път, който..

публикувано на 18.11.25 в 02:30