Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БСП ще издигне отново Диана Тонова за председател на СОС

Лидерът на БСП в София Иван Таков
Снимка: БГНЕС

От последното заседание на общинския съвет досега абсолютно нищо не се промени. Няма официални разговори. Неофициални може някъде да се водят. Ние не сме водили.  

Това каза за БНР Иван Таков - председател на БСП-София и общински съветник в Столичния общински съвет преди днешния четвърти опит СОС да си избере председател. ПП-ДБ-СС имат излъчен преговорен екип, но все още нямат ръководство на групата си, допълни той. 

“Имаме покана за края на седмицата отново да седнем на разговори с част от групата на ПП-ДБ и СС. Разбира се, ще изпратим наши представители на тези разговори. Ние винаги сме казвали, че само така ще се намери решение, но наистина не виждам в момента нещо да се е променило качествено, да имат желание да решат активно този проблем”. 

Таков коментира в предаването “Преди всички” по “Хоризонт” и липсата на кандидат от ГЕРБ за председател на СОС: 

“ГЕРБ се правят на обидени като дадоха заявка, че чакат коалиционно споразумение да им бъде предложено от най-голямата група, което явно навежда на мисълта, че отново искат да седнат на софрата и да управляват, както управляват на национално ниво, което ние предвидихме. Това няма да е някакво новаторство от тяхна страна, но наистина трябва най-накрая да се намери решение”. 

Групата на БСП е активна и вече има 2 писма до кмета, с които са поискали изслушване на дружествата, “които имат пряко касателство към зимния период в София”, допълни той. 

БСП ще издигне отново своя кандидат за председател на СОС и не биха гласували за друг. От групата не биха подкрепили и номинация на Вили Лилков за поста.  

"Не би било приемливо най-малкото заради различията, които имаме с господин Лилков и по повод на паметта, и на културно- историческото наследство. Това са някои от нашите червени линии, но не е само това проблемът. Никой не е повдигал този въпрос до момента”.

“Ние имаме решение на двете бюра - и на Националния съвет, и на Градския съвет, че Борис Бонев няма да бъде подкрепен от нашата група”, допълни той. 

Според Таков първо трябва да бъде уточнено ясно мнозинство в Общинския съвет и едва тогава да се стигне до избор на председател. 

“От онзи ден имаме мандат да участваме в разговори по нашите приоритети, които сме поели като ангажимент пред гражданите на София да изпълним. Ще търсим подкрепа за нашите политики и приоритети. Ако там успеем да намерим съгласие, тогава вече ще мислим да и за председател на Общинския съвет”. 

Таков определи като “спекулации” твърденията на Иван Ченчев от БСП, че Ваня Григорова няма да остане дълго общински съветник, защото се готви за друг пост.  


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху: Планираме да поемем контрола над Ивицата Газа, но не за постоянно:

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви в интервю за американската телевизия "Фокс Нюз", че Израел планира да поеме контрола над ивицата Газа, но не за постоянно: "Не искаме да запазим Газа за нас. Искаме да имаме периметър за сигурност, но не искаме да я управляваме. Искаме да я предадем на арабски сили, които да я управляват правилно, без да ни..

публикувано на 07.08.25 в 20:30
Путин се ръкува с Уиткоф - Москва, 6 август 2025 г.

Онет: Уиткоф е отправил към Путин изгодно предложение за спиране на огъня в Украйна

На вчерашната среща в Кремъл специалният пратеник на Съединените щати Стив Уиткоф е отправил към руския президент Владимир Путин "изгодно" предложение за спиране на огъня в Украйна. Това твърди полското издание "Онет", без да посочва обаче източниците си. Путин заяви, че може да се срещне със Зеленски "при определени условия" Полското..

публикувано на 07.08.25 в 19:39
Гора в Норвегия

Журналист оцеля шест нощи сред дивата природа в Норвегия

Американски журналист оцеля шест нощи сред дивата природа в Норвегия. Мъжът е бил сам, разчитал е на оскъдни запаси от храна и е имал сериозна травма на крака. 38-годишният Лун, който е работил за New York Times и Atlantic и е бивш кореспондент на "Гърдиън" за Русия, е бил на почивка със сестра си в Норвегия. На 31 юли той тръгва сам на 4-дневен преход..

публикувано на 07.08.25 в 18:50

ГДБОП задържа членове на "Хелс Ейндлъжс"

ГДБОП е задържала членове на известната рокерска банда "Хелс Ейндлъжс" във Велико Търново и Асеновград, научи БНР от свои източници. В Асеновград е задържан мъж с прякор "Латвиеца", издирван с червена бюлетина от Интерпол. От МВР не коментират акцията.  Националното радио научи, че са арестувани над 10 души, заподозрени за действия,..

публикувано на 07.08.25 в 18:45
Александър Джартов

Джартов: Опасността за ново разпалване на пожара в Сакар идва от усиления вятър

Опасността за ново разпалване на пожара в Сакар идва от усиления в района вятър, съобщи директорът на Противопожарната служба главен комисар Александър Джартов : "Основно усилията са да го запазим в тези граници, в които е до момента, разбира се, там, докъдето можем да достигнем с екипи, за да можем да го угасим, но все още не можем да..

публикувано на 07.08.25 в 18:29
Владимир Путин

Путин заяви, че може да се срещне със Зеленски "при определени условия"

Руският президент Владимир Путин заяви, че може да се срещне с украинския си колега Володимир Зеленски при "определени условия", които обаче са "далеч" от това да бъдат изпълнени. Пред журналисти в Кремъл руският лидер каза, че "като цяло“ няма нищо против среща със Зеленски". Коментарът на Путин идва часове след като Зеленски повтори призива си..

публикувано на 07.08.25 в 18:06
Пореден призив за помощ от семействата на държаните от

Кабинетът по сигурността в Израел се събира, за да обсъди военните планове в Газа

Израелският кабинет по сигурността се събира днес, за да обсъди военните планове в Газа. Срещата идва след поредния призив за помощ от семействата на държаните от "Хамас" заложници.  Този път те тръгнаха с лодки в посока Газа от крайбрежния град Ашкелон, носейки жълти знамена и плакати с изображенията на заложниците. Георги Милков: Пълна окупация..

публикувано на 07.08.25 в 17:55